Analýza DNA z peří potvrdila objev „vyhynulého“ papouška nočního

UVNITŘ FOTO – Květnový objev živého papouška nočního v jihozápadním Queenslandu v Austrálii, kterého vyfotografoval a natočil ornitolog John Young, byl oficiálně potvrzen i rozborem DNA z peří získaného v místě pozorování. Analýzu provedlo Western Australian Museum (WAM) a výsledky testu porovnalo s DNA vycpaných exponátů papoušků nočních v několika australských muzeích. Vzorky se shodovaly ze sta procent. „Jde o neuvěřitelný objev. Jsme nesmírně rádi, že jsme mohli být jeho součástí,“ prohlásil ředitel WAM Alec Coles. Do médií proniklo i několik snímků od Johna Younga, sedmnáctiminutové video však zatím ne.


„Mnoho lidí až do roku 1990 věřilo, že papoušek noční je vyhynulý. Proto jsme rádi, že jsme byli požádáni, abychom ověřili jeho existenci,“ řekl Coles. Ornitolog Young se věnoval hledání papoušků nočních téměr patnáct let, v minulosti se mu ho podařilo několikrát zaslechnout a dvakrát spatřit, aniž by však pořídil věrohodný důkaz o jejich existenci. Letos mu ale štěstí přálo vrchovatě: jeden papoušek se nechal zlákat na nahrávku hlasu, kterou pouštěl v noci na dosud utajované lokalitě v jihozápadním Queenslandu. Poté ho oslnil světlem a pořídil stovky snímků a videozáznam. Z místa odnesl také jeho peří.

Majitel pozemku si nepřeje zveřejnit lokalitu

„Teď, když se mi podařilo prokázat jejich existenci, chci je chránit a v souladu s přáním majitele pozemku, na kterém žijí, nebudu prozrazovat, kde jsem je našel. Doufám však, že v budoucnu, pokud se je podaří objeviz i na jiném místě, by bylo možné informace o jejich výskytu sdílet s ostatními,“ věří Young. „Pro mě je to jen začátek – nyní chci studovat jejich zvyky, kompletní biologii těchto ptáků a dělat vše pro to, abychom se o ně mohli postarat,“ dodal ornitolog v oficiálním tiskovém prohlášení Western Australian Museum. Oficiální statistika mezinárodní organizace BirdLife International uvádí, že by v Austrálii mohlo žít 50 až 249 dospělých ptáků tohoto druhu.

K TÉMATU: Papoušek noční nevyhynul, australskému ornitologovi se ho podařilo vyfotit

V muzeích po celém světě je pouze 24 vycpaných exponátů a kožek těchto ptáků, v zajetí je dosud nikdo nechoval. Nejvíce doložených pozorování je z konce 19. století, poté jich dramaticky ubylo a koncem 20. století byl papoušek noční prohlášen za vyhynulého. Poslední doložené pozorování bylo z roku 1979. Až v roce 2006 bylo v Austrálii nalezeno bezhlavé tělo tohoto ptáka. Johnu Youngovi se podařilo papoušky noční spatřit již v roce 2008 a 2009, jeho tehdejší pozorování ale nebyla uznána pro nedostatek věrohodných důkazů, že jde skutečně o tento druh ptáka.

Peří, u kterého se Western Australian Museu podařilo analýzou DNA prokázat, že patří papoušku nočnímu (Foto: Western Australian Museum)

Úvodní foto: Western Australian Museum


Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 9. až 11. srpna 2013

Dálší článek

Švédský senior zemřel po nákaze psitakózou od nemocného papouška. Rarita, říkají lékaři

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější