Ekvádor rozšíří rezervaci s největším hnízdištěm kriticky ohrožených pyrurů rovníkových

Pyrura rovníkovýUVNITŘ VIDEO – Jeden z nejvzácnějších papoušků Jižní Ameriky a vůbec nejvzácnější zástupce pyrurů, v zajetí v podstatě neznámý pyrura rovníkový, se dočká rozšíření rezervace Buenaventura v Ekvádoru, útočiště největší populace tohoto druhu. Díky dohodě ekvádorské ochranářské organizace Fundación Jocotoco, Rainforest Trust a American Bird Conservancy (ABC) dojde k připojení dalších 600 hektarů deštného pralesa k chráněnému území, které tak bude mít celkově 4 600 hektarů. Rezervaci obývá kromě pyrury rovníkového dalších 15 kriticky ohrožených druhů ptáků, z nichž někteří žijí výhradně v Ekvádoru.

„Rozšíření rezervace Buenaventura bylo velkou prioritou záchranného programu pyrury rovníkového, jehož zachování přímo závisí na ochraně původních lesů,“ prohlásil generální ředitel organizace Rainforest Trust Paul Salaman. Rezervace, která vznikla teprve v roce 1999, se původně rozkládala na území 2 000 hektarů a je obklopena rozsáhlými pastvinami, jež postupně vytlačovaly původní lesy. „Proto je zachování rezervace a její další rozšiřování velmi důležité, chrání původní biotop ptáků,“ vysvětlil webu Chattanoogan.com šéf ekvádorské pobočky ABC Benjamin Skolnik. Buenaventura se nachází v jihozápadním Ekvádoru a západních svazích And.

Pyrurů rovníkových je méně než tisíc

Pyrura rovníkový byl objeven teprve v roce 1980. Vyskytuje se na velmi malém pásu území o délce asi 100 kilometrů a šířce pět až 10 kilometrů. Vědci znají jen pět nebo šest lokalit, kde se tento papoušek vyskytuje a největší populace se nachází právě v rezervaci Buenaventura. Mezinárodní organizace BirdLife International odhaduje, že ve volné přírodě žije méně než tisíc pohlavně dospělých pyrurů rovníkových, hovoří o 250 až 999 exemplářích. „To by odpovídalo 375 až 1 499 jedincům včetně nedospělých ptáků,“ míní organizace. V samotné Buenaventuře žije nejvíc ptáků tohoto druhu na jedné lokalitě, v letech 2005 až 2006 se jejich stavy v rezervaci odhadovaly na 171 jedinců.

Nově vykoupené pozemky, které se přičlení k rezervaci, se nachází v nadmořské výšce 800 metrů, což je pdoel Benjamina Skolnika ideální místo pro hnízdění pyrurů. Částečně jde o pastviny, které budou postupně znovu zalesněny. Fundación Jocotoco a World Land Trust už v Buenaventuře vysadily na 200 tisíc nových stromů. Území je největším souvislým pásem přirozeného tropického lesa kombinovaného se suchými lesy, což vytváří jedinečný ekosystém pro řadu endemických druhů ptáků (celkem jich tu bylo napočítáno na 330, z toho 34 se vyskytuje pouze zde), včetně ohroženého papouška tiriky rudokřídlého a tří desítek druhů kolibříků (viz video).

Úvodní foto: Fundación Jocotoco

Předchozí článek

Populace arů kobaltových v Brazílii roste, letos ochránci napočítali téměř 1 300 ptáků

Dálší článek

Indičtí policisté zabavovali papoušky pouličním věštcům. Zanedbaní ptáci skončili v útulku

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější