Populace arů kobaltových v Brazílii roste, letos ochránci napočítali téměř 1 300 ptáků

Ara kobaltovýUVNITŘ VIDEO – Stále více arů kobaltových ve volné přírodě registrují ochránci přírody v Brazílii. Během letošního sčítání, které proběhlo od 8. do 10. listopadu v brazilském regionu Raso da Catarina, evidovalo Národní centrum pro výzkum a ochranu volně žijících ptáků (CEMAVE) společně s vládním Institutem pro ochranu přírodního bohatství (ICMBio) celkem 1 283 jedinců. To je o 20 více než při stejném monitoringu v loňském roce. Podle analytiků CEMAVE jde o dvojnásobně dobrou zprávu, protože oblast, v níž se arové kobaltové vyskytují, čelí již několik let krutému suchu, jež negativně ovlivňuje šanci na úspěšné hnízdění.

Vědci dříve nevěděli o některých hnízdištích

Už loni Červená kniha ohrožených živočichů IUCN přeřadila aru kobaltového z nejvyššího stupně ohrožení (CR – kriticky ohrožený), který požíval od roku 2008, na nižší stupeň „ohrožený druh“ (EN). Stalo se tak na základě každoročního nárůstu počtu monitorovaných ptáků. Jestliže ještě v roce 1983 byla celosvětová populace arů kobaltových ve volné přírodě odhadována na pouhých 60 jedinců, v roce 2001 jich bylo již 241, v roce 2004 dokonce 400 až 500, v roce 2006 už 630, v roce 2008 ochránci registrovali 960 exemplářů, v roce 2010 jich bylo 1 123, loni 1 263 a letos zmiňovaných 1 283.

K TÉMATU: Za pašování arů kobaltových do Česka padnul trest tři roky vězení

Nebývalý růst počtu arů kobaltových ve volné přírodě přisuzují biologové důsledné ochraně jejich přirozených biotopů a zvyšování povědomí místních obyvatel o potřebě zachování přirozené potravy těchto papoušků, ořechů tropických palm Licuri. Ty tvoří 95 procent jídelníčku arů kobaltových (jeden pták jich zkonzumuje až 350 denně), ale v minulosti je o ně připravovali právě místní lidé. Ochráncům přírody se za finanční podpory řady mezinárodních organizací podařilo zajistit rovnováhu mezi počtem sklízených plodů Licuri i kácených stromů a palem, jejichž úrodu místní lidé ponechávají k dispozici papouškům. Za nárůstem počtu evidovaných arů kobaltových ale také stojí objevy nových lokalit a populací, o nichž vědci dosud nevěděli.

V zajetí bylo loni na celém světě jen 74 ptáků

Z historického hlediska je tedy dost dobře možné, že arové kobaltoví nikdy nebyli tak blízko vyhubení, jak se mohlo ještě v 80. letech minulého století zdát. Oč jeho populace ve volné přírodě stoupá, o to vzácnější je ara kobaltový v zajetí. Podle údajů Červené knihy IUCN z loňského roku bylo na celém světě evidováno jen 74 chovných jedinců, přičemž neexistoval žádný koordinovaný chovný program. Nejvíce jedinců chová Loro Parque na Kanárských ostrovech a soukromá chovná stanice Al Wabra v Kataru. Tři ary kobaltové vlastní i pražská zoologická zahrada, která je získala předloni ze zásilky pašovaných ptáků odhalené celníky na Hodonínsku.

ČTĚTE TAKÉ: Povodně nenarušily plán pražské ZOO s veřejnou expozicí pro ary kobaltové. Otevře ji příští rok

Brazilská vláda si činí nároky na všechny ary kobaltové chované v zajetí. Zoologické zahrady a veřejná chovná zařízení na tento požadavek většinou přistupují a podepisují s brazilskou vládou smlouvy o „propůjčení“ chovných jedinců, soukromí chovatelé naopak takový nárok neuznávají. Mimo jakýkoli vliv brazilských úřadů tak ary kobaltové chová například jeden z nejznámějších chovatelů papoušků ve Švýcarsku. Pražská ZOO se chystá ary kobaltové vystavit ve veřejné expozici, která bude součástí nově budovaného Pavilonu exotického ptactva. Jeho stavbu zahájí v příštím roce. Za pašování arů kobaltových do České republiky nedávno padly u Krajského soudu v Brně tříleté a čtyřleté nepodmíněné tresty.

Úvodní foto: Wikimedia.com

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 6. až 8. prosince 2013

Dálší článek

Ekvádor rozšíří rezervaci s největším hnízdištěm kriticky ohrožených pyrurů rovníkových

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější