Indičtí policisté zabavovali papoušky pouličním věštcům. Zanedbaní ptáci skončili v útulku

Alexandr malýUVNITŘ VIDEO – Jedenáct zubožených papoušků, většinou alexandrů malých, zabavili pouličním věštcům lesní strážci v indickém státě Tamil Nadu. Ptáci, kteří pocházeli z nelegálního odchytu, byli ve velmi špatném stavu. Podle policistů byli týráni, majitelé je dlouhodobě drželi v malých klíckách, někteří papoušci měli svázaná křídla, aby nemohli ulétnout, často měli amputované drápky nebo celé nohy. Věštci ptáky vybrali z hnízd ve volné přírodě, ochočili a naučili na povel vytahovat z krabičky karty, z nichž věštci určovali budoucnost svým zákazníkům. Majitelé papoušků byli na krátkou dobu zadrženi, ptáci i klece jim policie zkonfiskovala.

K TÉMATU: V Indii se pět tisíc rodin živí odchytem a prodejem ptáků. Polovinu úlovků tvoří papoušci

Nejde o první případ, kdy indičtí policisté zabavovali papoušky pouličním věštcům. Jenom v letech 1999 až 2000 takto zkonfiskovali 160 ptáků, které umístili do záchranných center. Po této hromadné akci na nějakou dobu věstci s papoušky z ulic vymizeli, později se ale vše vrátilo do starých kolejí. Indie považuje alexandra malého, kterého v řadě států světa pronásledují jako nepůvodní invazní druh, za chráněného živočicha a nelegální vybírání mláďat z hnízd přísně trestá. Kromě alexandrů malých se překupníci zaměřují za odchyt dalších minimálně tří druhů alexandrů, většinou alexandrů velkých.

Alexandři jsou důležití pro zachování lesního ekosystému

Ochránci přírody upozorňují, že vybírání mláďat alexandrů z hnízd ve volné přírodě nedecimuje jen populace těchto papoušků, ale má negativní vliv i na celý lesní ekosystém. Alexandři totiž hrají důležitou roli „roznašečů“ semen různých keřů a stromů a zajišťují tak přirozený rozvoj lesů. Věštci jsou ale jen vedlejším produktem černého obchodu s nelegálně odchytávanými papoušky v Indii. Řada ptáků putuje na trhy ve velkých indických městech a odtud do obchodů se zvířaty. Ačkoli indické úřady proti těmto praktikám pravidelně a tvrdě zasahují, pašeráky ptáků se jim nedaří zcela vymýtit.

ČTĚTE TAKÉ: Indické úřady vypustily do volné přírody 175 zabavených alexandrů velkých

Téměř polovinu veškerého obchodu s ptáky v Indii tvoří nelegálně odchycení papoušci. Většinou jde o mláďata vybraná z hnízd, s nimiž se obchoduje zejména od prosince do června, dospělí ptáci se dostávají na trh po celý rok. Z dvanácti přirozeně žijících druhů papoušků v Indii se na černém trhu pravidelně obchoduje s osmi (jde převážně o alexandry), vyplývá ze zprávy indické pobočky organizace Bird Conservation (IBCN), jejíž závěry zveřejnil deník The Times of India. Odhaduje se, že na černém trhu s ptáky je v Indii životně závislých nejméně pět tisíc rodin.

Úvodní foto: Panoramio.com

Předchozí článek

Ekvádor rozšíří rezervaci s největším hnízdištěm kriticky ohrožených pyrurů rovníkových

Dálší článek

Klub přátel exotického ptactva vstoupil do nové Asociace chovatelů exotického ptactva

One Comment

  • Jsem zvědavej, jestli se u nás taky dojde k tomu, že bude někomu zabaven papoušek, kterej je „týrán“…

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější