Vzácný uprchlík odchycen: ara hyacintový se po čtyřech dnech vrátil do zlínské zoo

Ara hyacintový uletěl ze zlínské zooČtyři dny vzdoroval snaze zaměstnanců zoologické zahrady ve Zlíně – Lešné sameček ary hyacintového, který v úterý 31. května rozpletl část pletiva ve velké průchozí voliéře Amazonia a uletěl z areálu zoo. Dnes se jej za pomoci návštěvníků zahrady podařilo lokalizovat a odchytit u cesty mezi Lukovem a Lešnou. „Papouška objevili Marcela Strnadlová, Pavel Strnadel a Alžběta Pitrunová z Kelče, když vezli v sobotu ráno své dvě dcery na víkendový pobyt do zoo. Na cestě mezi Lukovem a Lešnou se jedné z děvčat udělalo nevolno a při nucené zastávce u krajnice si dospělí všimli přistání zvláštního velkého ptáka,“ popsala zoo na své stránce na Facebooku.
Z neznámého ptáka se vyklubal uprchlý ara hyacintový. „Marcela Strnadlová u papouška duchapřítomně zůstala, její manžel s paní Pitrunovou odvezli do zoo předat děti a nahlásit svůj objev. Během deseti minut pak dorazili ošetřovatelé, kterým se podařilo papouška bleskově odchytit. Teď už je zpátky v amazonské oblasti, kde budeme jeho stav bedlivě kontrolovat,“ dodala zoo. Poctiví nálezci získají od zoologické zahrady dvě roční pernamentky pro návštěvy zoo. Ara hyacintový strávil na svobodě čtyři dny, od čtvrtečního rána pak zoo neměla tušení, kde se vzácný papoušek nachází. Proto se obrátila s výzvou o pomoc na veřejnost.

Největší šanci chytit uprchlého aru hyacintového měli hasiči hned první den - v úterý 31. května. Papoušek jim ale uletěl. (Foto: Hasičský sbor Zlínského kraje)
Největší šanci chytit uprchlého aru hyacintového měli hasiči hned první den – v úterý 31. května. Polekaný papoušek jim ale uletěl. (Foto: Hasičský sbor Zlínského kraje)

Dva dny byl zcela nezvěstný

Nejprve to vypadalo, že zoo aru odchytí ještě v ten samý den, kdy uletěl. Krátce poté, co se protáhl dírou v pletivu, jej totiž spatřili lidé v městské části Štípa, kam byli přivoláni hasiči z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Ara se usadil na drátech vysokého napětí, proto hasiči nejprve zajistili odpojení elektřiny a poté se papouška snažili zmáčet vodou, aby nemohl létat. Ara se však zalekl neobvyklého dění ve své blízkosti a ulétl na blízkou střechu, odkud si to namířil zpět do areálu zoo. Tam se zdržoval poblíž voliéry, z níž uprchl. Na stejném místě byl i ve středu 1. června, zaměstnancům zoo se ho ale nepodařilo odchytit.

K TÉMATU: Ze zlínské zoologické zahrady uletěl ara hyacintový. Pomozte ho najít!

Ve čtvrtek ráno se ale po arovi hyacintovém slehla zem a zoo po několika hodinách marného pátrání vyhlásila prosbu o pomoc, kterou převzala i řada místních médií. Celý čtvrtek i pátek o arovi nikdo nevěděl. Sobotní náhodný nález papouška ukázal, že veřejná výzva veřejnosti byla dobrý nápad – bez ní by zřejmě nálezli netušili, že ara ze zoo uletěl a podivným ptákem by se nezabývali. Ara hyacintový je přitom jedním z nejdražších dostupných druhů papoušků, jehož cena se pohybuje okolo 300 tisíc korun. Tento konkrétní jedinec byl o to vzácnější, že pocházel z harmonizujícího páru, u něhož zoo s velkou pravděpodobností očekává hnízdění.

Úvodní foto: Hasičský sbor Zlínského kraje
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 3. až 5. června 2016

Dálší článek

Vyznavači volného létání papoušků se podruhé sešli v Hlučíně na Opavsku

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější