Vyznavači volného létání papoušků se podruhé sešli v Hlučíně na Opavsku

Hlučín 2016UVNITŘ FOTO A VIDEO – Po roce jsme se opět dohodli s přáteli ze severní Moravy, kteří naučili své papoušky volně létat, že se sejdeme v Hlučíně u Opavy a zopakujeme tak podobné setkání z loňského roku. Letos přibylo pár nových příznivců, a tak se nakonec na místě srazu sešlo osm arů araraun, dva arové zelenokřídlí, dva žakové velcí a jeden amazoňan pomoučený. Celému létání vévodily především ararauny a žakové. Arové zelenokřídlí se drželi trochu pozadu, což bylo dáno hlavně tím, že tito papoušci ještě nebyli tak „vylítaní“, jak by mohli být.
Jakmile jsme na místo srazu dorazili ze Šumperka s našimi chočenými araraunami Endym a Bárou a vypustili je prolétnout, okamžitě se přidali k již létajícím „domácím“ araraunám Jaroslava Baiera, který zde bydlí a jeho papoušci tedy terén dokonale znají. Papoušci létali asi dvacet minut nad městem a mapovali si, kde se nachází. Poté se samec ararauny od Jaroslava Baiera přidal k Báře a Endymu a letěli ve výšce tak daleko, že se nám úplně ztratili z očí, ale během pěti minut byli opět zpátky a za hlasitého křiku slétávali z výšky dolů ke svým majitelům. Žaci si poposedávali na větve stromů a pokud slétli dolů, pak jedině na svého majitele Jaroslava Baiera.

Neposlušná ararauna čekala u hospody

Několik papoušků absolvovalo sraz na kšírech, protože ještě neprošli žádným výcvikem a tudíž nebylo možné je vypustit volně s jistotou, že by se bezpečně vrátili zpět. Jediný problém, který jsme na srazu řešili, byla slabá fixace samičky ary araruny na majitelku Jarmilu Boogovou, která vlastní dva tyto papoušky: dvouletého samce Arga a tříletou samici Sáru. Samička je po vypuštění na volný let schopna sednout si na kohokoli cizího, což je i pro ni samotnou nebezpečné. Hned po příjezdu na sraz a vypuštění papoušků poblíž hlučínského sídliště se Sára přidala k létajícím araraunám Jaroslava Baiera a po celou dobu setkání zůstávala na sídlišti.

K TÉMATU: Minisraz „volnoletářů“ v Hlučíně: přípravka na tradiční letní celostátní setkání u Šumperka

Majitelka potom Sáru našla sedět na stromě poblíž jedné restaurace (kde jsme si z ní potom dělali legraci, že každou vycházku končí v hospodě a proto tam na ni samička čeká…) Samozřejmě pravda je taková, že majitelka s nimi do hospody nechodí, ale Sára se ráda předvádí a vyhledává místa, která jsou rušná a plná dětí, protože je na děti zvyklá od mala… A to je problém, u kterého není jisté, zda se ho podaří vyřešit, a proto Jarmila Boogová musí volit místa pro vycházky a volný let tak, aby byla nejen ve vhodném prostoru, ale také aby měla papoušky neustále pod kontrolou a v případě potřeby, když to ararauny přestane bavit, vycházku ukončit a jít s nimi domů…

Letící pár arů araraun na srazu vyznavačů volného létání papoušků u Hlučína na Opavsku (Foto: Veronika Tomicová)
Letící pár arů araraun na srazu vyznavačů volného létání papoušků u Hlučína na Opavsku (Foto: Veronika Tomicová)
Účastníci hlučínského srazu před vypouštěním papoušků (Foto: Veronika Tomicová)
Účastníci hlučínského srazu před vypouštěním papoušků (Foto: Veronika Tomicová)

ČTĚTE TAKÉ: Řady volně vypouštěných papoušků v Česku rozšířil žako Richard z Hlučína

Druhý ročník hlučínského srazu „volnoletců“ jinak dopadl dobře, dospělí papoušci v čele s hlavní „provokatérkou“ Bárou si upevňovali své pozice v hejnu. Ale ani Bára neodešla s prázdnou a odnesla si domů památku – viz foto. Co tedy dodat závěrem? Ať to všem lítá bez větších problémů a komplikací a kdo bude mít zájem, může přijet první srpnovou sobotu, tedy 6. srpna 2016, na tradiční velký celostátní letní sraz vyznavačů volného letu papoušků na přehradě Krásné u Šumperka.

Ara zelenokřídlý byl největším papouškem na hlučínském srazu (Foto: Veronika Tomicová)
Ara zelenokřídlý byl největším papouškem na hlučínském srazu (Foto: Veronika Tomicová)
Autor článku se svými araraunami Endym a Bárou (Foto: Veronika Tomicová)
Autor článku se svými araraunami Endym a Bárou (Foto: Veronika Tomicová)

Úvodní foto: Veronika Tomicová
Předchozí článek

Vzácný uprchlík odchycen: ara hyacintový se po čtyřech dnech vrátil do zlínské zoo

Dálší článek

Katarská Al Wabra má už 100 arů škraboškových, dvě mláďata letos odchovává pod rodiči

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější