Minisraz „volnoletářů“ v Hlučíně: přípravka na tradiční letní celostátní setkání u Šumperka

Ara araraunaUVNITŘ FOTO A VIDEO – Sezóna volného létání papoušků se rozjela naplno a to je důvod pro pravidelná setkání vyznavačů tohoto koníčku. I my jsme se ze Šumperka vydali na návštěvu za kamarádem Jaroslavem Baierem do Hlučína, kam za námi o uplynulé sobotě 25. dubna zavítaly i dvě dámy z Ostravy s dalšími třemi araraunami, shodou okolností obě Jarmily. Jedna s párem arů, který tvoří Sára a Argo, druhá se samotným arou Ozzym, který byl stejně jako Argo na kšírech, protože teprve podstupuje trénink k volnému letu, po kterém budou moci oba létat zcela volně.

Samice žaka se naučila křičet jako ararauna

Po příjezdu do Hlučína jsme se sešli na místě, které se nachází vzdušnou čarou asi 500 metrů od bydliště Jaroslava Baiera a kam chodí pravidelně prolétnout svoji letku žaků a araraun. Nejprve vypustil žaky Růženku a Richarda a poté ary Báru a Cyrila, všechny čtyři už u domu, kde bydlí, a než přišel na místo srazu za námi, žaci už čekali opodál na stromě, ale arové, zvyklí raději sledovat provoz a vše okolo stromu, zůstali raději u nedaleké hospody a vydrželi tam po celou dobu naší společné procházky (prostě jsou tak zvyklí a když se s tím majitel naučí žít, ví, proč to papoušci dělají a co je pro ně nejlepší).

Šumperské ary ararauny Bára a Endy na výletě do Hlučína (Foto: Zdeněk Krňávek)

Šumperské ary ararauny Bára a Endy na výletě do Hlučína (Foto: Zdeněk Krňávek)

Celkem jsme tedy „venčili“ pět araraun a dva žaky. Papoušci létali, jak se jim zlíbilo, včetně poposedávání na větvích stromů a na zemi v blízkosti svých majitelů. Samička žaka Růženka se naučila kvalitně napodobovat zvuk arů, takže jsme kolikrát mysleli, že už letí Járovy ararauny, které ale zůstávaly u hospody a místo nich se přiřítila právě Růženka. Po společně prožitém odpoledni, které bylo pro všechny nejen příjemné, ale nabyli jsme při něm i celou řadu zajímavých zkušeností s papoušky, jsme se vydali na zpáteční cestu a u Jardovy bytovky, kde čekali jeho arové, jsem vypustil i naše ararauny Báru a Endyho.

O prázdninách bude opět velký sraz na Krásném

Společné létání našich dvou araraun s Jardovým párem bylo teprve to, kvůli čemu jsme přijeli do Hlučína – oba páry arů létaly jako o život, všichni čtyři ptáci pohromadě (kousek společného letu je vidět na konci přiloženého videa), ale kdo něco takového neviděl, těžko mu to můžu nějak popsat. Prostě se to musí vidět na vlastní oči. Bára a Endy u nás v Šumperku zahájili novou sezónu stejně jako loni. V současné době je pustím od našeho domu a když vidím, že letí směrem k přehradě Krásné, jedu za nima autem a než prokličkuji Šumperk, už na mě čekají vzorně na bříze u přehrady. Asi půl hodiny tam s nimi zůstanu a když chci jet domů, vezmu si oba do ruky a v půli cesty k autu je pustím, a oni opět letí zpátky domů sami (vzdušnou čarou je k našemu paneláku 5 500 metrů).

Volné létání papoušků v Hlučíně (Foto: Zdeněk Krňávek)

Volné létání papoušků v Hlučíně (Foto: Zdeněk Krňávek)

Zdeněk Krňávek se svými ochočenými araraunami v Hlučíně (Foto: archiv Zdeňka Krňávka)

Zdeněk Krňávek se svými ochočenými araraunami v Hlučíně (Foto: archiv Zdeňka Krňávka)

Celou cestu urazí asi za sedm minut a čekají na mě buď na balkoně našeho bytu na bidle a nebo na bidle u okna z druhé strany domu. Hlučínské setkání jsme brali jako takovou předehru k tradičnímu velkému celostátnímu srazu chovatelů, kteří praktikují volný let papoušků, na přehradě Krásné u Šumperka a letos proběhne buď 25. července nebo 1. srpna. Přesný termín bude ještě upřesněn podle aktuální předpovědi počasí. Takže LETU ZDAR!!! a ať je spokojených papoušků chovaných v zajetí, kteří se mohou svobodně proletět, co nejvíce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..