Zatoulaný a týraný žako přiměl školu na Taiwanu k založení studijního oboru chov zvířat

Žako velkýZtracený papoušek žako, který před čtyřmi lety z ničeho nic přistál na pozemku taiwanské střední školy ve městě Tainan, inspiroval místní pedagogy a studenty k vypsání nového studijního oboru zaměřeného na chov domácích mazlíčků. Jde teprve o druhý studijní program svého druhu na celém Taiwanu, ostrovním státu poblíž Číny, který se oficiálně nazývá Čínská republika (nejde však o známější a mnohem větší komunistickou Čínskou lidovou republiku). Nechtěných či týraných domácích mazlíčků na Taiwanu přibývá a úřady se dosud tímto problémem odmítaly zabývat. Apelovaly pouze na zájemce o chov zvířat, aby pečlivě zvážili, zda se o ně dokáží řádně postarat.

Péče o papouška děti nadchla

Žakové jsou velmi nároční domácí mazlíčci (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Žakové jsou velmi nároční domácí mazlíčci (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Žako, kterého studenti před čtyřmi lety odchytili přímo u školy v Tainanu, byl ve velmi zuboženém stavu a i když se podařilo vypátrat jeho majitele, ten si papouška už nechtěl vzít zpátky. „Proto jsme se rozhodli, že si ho ve škole necháme,“ řekl místnímu listu Taipei Times ředitel školy Huang Wen-sheng. Inteligentnímu papouškovi ale posléze hrozilo, že bude muset opustit i svůj nový domov, protože se velice brzy naučil pískat několik písniček a opakovat slova, nebyl plachý a svými kousky vyrušoval jednotlivé školní třídy od výuky. Hrozilo tedy, že se jej škola bude muset zbavit. Studenti ale pedagogům navrhli uspořádat referendum, v němž se 95,1% studentů a profesorů vyslovilo pro setrvání žaka ve škole.

K TÉMATU: Ztracený žako se našel po čtyřech letech. Na britského majitele mluví španělsky

Studenti zároveň papouškovi vybrali jméno Hsiao-Kuai a žako se podle ředitele Huanga Wen-shenga fakticky stal „zaměstnancem“ školy. Péče o opeřence ale nebyla jednoduchá. Zpočátku si žako škubal peří až na kůži a na několika místech dokoce do krve. Podle veterináře, na kterého se obrátili zástupci školy, šlo o poruchu chování vyvolanou depresí kvůli změně prostředí a chovatele. „Stav papouška se začal zlepšovat, když se o něj z vlastní iniciativy začali starat sami studenti,“ uvedl ředitel školy. Děti jejich nová povinnost natolik bavila, že se vedení školy rozhodlo vypsat specializovaný obor studia zaměřený na péči a chov domácích mazlíčků.

Prvních 50 studentů nastoupí v září

„Masivní nárůst pet průmyslu je u nás spojován s nízkou porodností, kdy si stále více lidí pořizuje domácí mazlíčky místo děti,“ vysvětluje ředitel Wen-sheng. Chovatelské potřeby a vše okolo chovu domácích mazlíčků se tím pádem staly lukrativním byznysem, takže taiwanské ministerstvo práce dokonce začalo uvažovat o tom, že prodejcům těchto potřeb bude vydávat speciální certifikáty, aby předešlo nechtěnému týrání zvířat, která by byla chována v nevhodných klecích a krmena nevhodnou potravou. Státní instituce se sice angažují v mnoha programech zaměřených na péči o zvířata, všechny tyto projekty se ale týkají veterinární péče, nikoli vzdělávání samotných majitelů domácích mazlíčků.

ČTĚTE TAKÉ: Ochočený žako se naučil zachraňovat život svojí majitelce, která trpí spánkovou apnoe

„Trvalo nám přes rok, než jsme od ministerstva školství získali povolení pro zřízení nového studijního oboru zaměřeného na péči o zvířata,“ popisuje Huang Wen-sheng. První studenti si ho budou moci zapsat od září letošního roku. „Půjde asi o 50 studentů ze všech, které přijememe na naši školu,“ doplnil ředitel. „Láska k domácím mazlíčkům může být silnou motivací k přihlášení do tohoto oboru,“ míní. Pet průmysl patří i na Západě k oborům s vůbec největším obratem. Papoušci přitom bývají třetími nejčastěji chovanými zvířaty v domácnostech po psech a kočkách.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..