Ztracený žako se našel po čtyřech letech. Na britského majitele mluví španělsky

Žako velkýPříběh se šťastným koncem prožil Brit Darren Chick z amerického města Torrance v Kalifornii. Před čtyřmi lety mu uletěl ochočený papoušek žako jménem Nigel. Přes veškerou snahu se mu ho nepodařilo nalézt a po několika měsících své snahy vzdal. Až letos na podzim ptáka získala Julissa Sperlingová, která žije ve stejném městě a ta se snažila prostřednictvím internetu najít původního majitele domácího mazlíčka. Narazila přitom na inzerát místní veterinářky Teresy Miccoové, které se rovněž ztratil žako, ale po kontrole mikročipu se ukázalo, že jde o dva rozdílné ptáky. Podařilo se ale zjistit, z jakého obchodu nalezený žako pochází.

Zverimex, na který se Julissa Sperlingová neprodleně obrátila, vedl v evidenci číslo kroužku, který měl původně žako na noze, než o něj přišel a byl přečipován. Díky tomu žena získala telefonický kontakt na Darrena Chicka, ale nedařilo se jí k němu dovolat. Nakonec se rozhodla za ním zajít osobně. „Představila jsem se a zeptala se, zda neztratil papouška. Nejdříve říkal, že ne, protože si myslel, že mám na mysli situaci, ke které mělo dojít nedávno. Když jsem mu ale řekla, že mám jeho papouška žaka, díval se na mě jako na blázna,“ popsala žena deníku Daily Breeze. „Je úplně v pořádku. Od prvního okamžiku, kdy jsem ho spatřil, mi bylo jasné, že to je on,“ dodal šťastný Darren Chick.

Kde žil celé čtyři roky? To se neví

Papoušek původního majitele původně nepoznal a hned při prvním setkání Chicka kousnul, když se ho snažil vzít na ruku. Brzy ale na něj přivykl a je k němu opět milý. Darren Chick ani Julissa Sperlingová nevědí, kde žako Nigel strávil poslední čtyři roky, ale patrně skončil u některé z hispánských rodin. Před svým zmizením v roce 2010 napodoboval slova se silným britským přízvukem, nyní ale „mluví“ španělsky. Nigel byl pátým papouškem žako, kterého lidé přinesli veterinářce Terese Miccoové poté, co inzerovala ztrátu svého vlastního domácího mazlíčka. Ani jeden z pěti ptáků ale nebyl jejím ztraceným papouškem.

K TÉMATU: Ztracený papoušek zaklepal na cizí dveře a nálezce ho vrátil majiteli

Julissa Sperlingová chovala žaka Nigela několik týdnů. Odchytila ho poblíž svého domova a myslela, že jde o čerstvého uprchlíka. Papoušek si velmi brzo zvykl na jejího psa a velice rád si hrál. „Napodoboval štěkání a říkal „Jsem z Panamy“ a „Co se stalo?“, obojí ve španělštině,“ popsala nálezkyně. Papoušci, kteří ulétnou ve městě, bývají většinou dřive či později odchyceni, protože vyhledávají přítomnost lidí, které považují za své partnery a očekávají od nich potravu. Neochočení ptáci ale mohou přežívat dlouhé měsíce v městských parcích, aniž by se dali chytit. V Praze takto před lety létal pár kakaduů bílých. Papoušci ale doplatili na tuhou zimu a umrzli.

Úvodní foto: Wikimedia.org

 

Předchozí článek

Nabarvi si vlasy na modro, nebo přispěj na záchranu arů kanind, vyzývá celosvětová kampaň

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 17. až 19. října 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější