Katarská Al Wabra má už 100 arů škraboškových, dvě mláďata letos odchovává pod rodiči

Ara škraboškový párUVNITŘ VIDEO – Další rekordní sezónu u kriticky ohrožených a v přírodě vyhubených papoušků arů škraboškových zažívá katarská záchranná stanice Al Wabra. Zatímco loni se jí podařilo odchovat 16 mláďat arů škraboškových, tento týden oznámila vylíhnutí již sedmnáctého letošního mláděte. Celkový počet arů škraboškových chovaných v Al Wabře tak dosáhl magického čísla 100. „Aby toho nebylo málo, zahájili jsme novou éru, protože dvě mláďata arů škraboškových odchovávají rodiče. Sledujeme je a odvádějí skvělou práci, jejich chování je naprosto perfektní. Mláďatům je nyní šest týdnů a vypadají dobře,“ uvedli zástupci katarské chovné stanice na své oficiální stránce na Facebooku.
„Trénujeme další páry a doufáme, že v příštích letech budeme většinu mláďat odchovávat přirozeným způsobem pod rodiči,“ dodali zástupci katarské stanice. Počet letos odchovaných mláďat se podle nich nemusí zastavit na 17. „Sezóna ještě není u konce, i když už pozvolna spěje ke svému závěru,“ uvedla Al Wabra. Jenom s letošními přírůstky v Kataru počet všech arů škraboškových na světě stoupl na 144. Další chovná zařízení, která ary škraboškové rozmnožují, se zatím k výsledkům letošní chovné sezóny nevyjádřila. Vše však směřuje k tomu, že Brazílie ve spolupráci s těmito stanicemi urychlí projekt návratu ary škraboškového do volné přírody.

Reportáž z brazilské chovné stanice Nest v Sao Paulu:

Blíží se jejich návrat do přírody

Původně měli být první ptáci vypuštěni nejdříve v roce 2019. Brazilská vláda podmiňovala start projektu dosažením mety 150 arů škraboškových žijících v zajetí. Díky úspěchům Al Wabry, ale i německého sdružení ACTP, by se tak mohlo stát už letos. První ptáci by se tak do volné přírody mohli dostat už v příštím roce. Společně s nimi budou brazilští ochránci přírody a experti z katarské Al Wabry a německého ACTP vypouštět i ary marakány, s nimiž arové škraboškoví v minulosti obývali stejný biotop. Poslední divoce žijící samec ary škraboškového dokonce vytvořil pár se samicí ary marakány a několikrát se neúspěšně pokoušeli zahnízdit.

K TÉMATU: Na světě je už 127 arů škraboškových, jenom za letošní rok se jich podařilo odchovat 20

Tento poslední jedinec v přírodě zmizel v roce 2000 a od té doby je ara škraboškový považován za vyhubený druh. Naštěstí se zachovalo několik jedinců v soukromých chovech zejména ve Švýcarsku a na Filipínách, a také několik domácích mazlíčků ve Spojených státech. Většinu ptáků postupně získal Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife a katarská stanice Al Wabra. Obě zařízení začala ary škraboškové úspěšně rozmnožovat, byť uměle. Loro Parque však později všechny ary škraboškové vrátil brazilské vládě, protože nesouhlasil s plánovaným zapojením dalších organizací do záchovného programu. Jeho roli v programu v podstatě převzalo německé ACTP.

Úvodní foto: Pinterest.com
Předchozí článek

Vyznavači volného létání papoušků se podruhé sešli v Hlučíně na Opavsku

Dálší článek

Kolumbie zaznamenala padesátinásobný růst populace vzácných papoušků žlutouchých

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější