Kolumbie zaznamenala padesátinásobný růst populace vzácných papoušků žlutouchých

Papoušek žlutouchý v příroděUVNITŘ VIDEO – Výrazný nárůst počtu papoušků žlutouchých, vzácných a málo známých ptáků obývajících odlehlé horské pralesní oblasti Kolumbie, zaznamenaly ochranářské organizace Fundación Pro Aves a Loro Parque Fundación. Jestliže v roce 1999 ochránci přírody po ročním intenzivním hledání narazili na pouhých 81 ptáků tohoto druhu, v roce 2015 stejné organizace napočítaly jen v Kolumbii rekordních 4 251 papoušků žlutouchých. Další ptáci žijí v sousedním Ekvádoru, kde je ale dosud nikdo nesčítá a ani nehledá jejich biotopy. Papoušků žlutouchých by tak ve volné přírodě mohlo žít mnohem více, než se předpokládalo.
„Partnerský projekt na ochranu papouška žlutouchého v Kolumbii, na kterém se podílí Loro Parque Fundación ze Španělska a Fundación Pro Aves z Kolumbie, je pravděpodobně nejúspěšnějším projektem svého druhu v Jižní Americe,“ nechala se slyšet nadace Loro Parque Fundación, která je provozovatelem největšího papouščího parku na světě, Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife. „Nejdůležitější zprávou je, že rok 2015 jsme zakončili rekordním počtem papoušků žlutouchých. V jejich hlavním biotopu v Kolumbii jsme napočítali 4 251 jedinců – padesátkrát vyšší počet než na začátku projektu,“ pochlubil je Loro Parque Fundación na své stránce na Facebooku.

Ochránila je vojenská guerilla

„Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) už proto přeřadila papouška žlutouchého v Červené knize ohrožených živočichů z kategorie „kriticky ohrožený“ do kategorie „ohrožený“,“ uvedl Loro Parque Foundación. K růstu počtu známé populace papoušků žlutouchých docházelo již dříve. Například ke konci roku 2013 odhady hovořily o 2 600 jedincích. Tehdejší nárůst ochránci přírody vysvětlovali objevením nových oblastí s výskytem těchto papoušků. Jde o regiony kontrolované ultralevicovou vojenskou guerillou FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie – lidová armáda), kam se nikdo ani příliš nehrnul. Velitelé FARC z regionu Quindio ale vědcům z Loro Parque Fundación umožnili vstup a pravidelný pohyb po oblasti.

K TÉMATU: Paradox: vojenská guerilla v Kolumbii zachráncem papouška žlutouchého

Papoušek žlutouchý je životně závislý na voskových palmách druhu Ceroxylon quindiuense, jejichž plody se živí a hnízdí v jejich dutinách. Voskové palmy jsou ale v Kolumbii důležitým rituálním stromem, jejich listy používají křesťané v procesích na Květnou neděli, což společně s odlesňováním vede k jejich postupné likvidaci. Zástupci Fundación Pro Aves prosadili u jednotlivých kněžích, aby přestali palmové listy úplně používat, nebo pro oslavy zvolili listy umělé. Kampaň dokonce veřejně podpořil i Vatikán, což organizaci hodně pomohlo. V roce 2009 se navíc podařilo organizacím Pro Aves, Loro Parque Fundación a American Bird Conservancy zakoupit pozemek o více než 10 tisících hektarech v centrálním části pohoří Kordillery, kde chrání voskové palmy a vyvěšují umělé budky pro papoušky žlutouché.

Úvodní foto: Loro Parque Foundación
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..