Paradox: vojenská guerilla v Kolumbii zachráncem papouška žlutouchého

Papoušek žlutouchýUVNITŘ VIDEO – Ještě před 16 lety to vypadalo, že papoušek žlutouchý (Ognorhynchus icterotis), endemický horský druh z malého území jihoamerických And na pomezí Kolumbie a Ekvádoru, je v podstatě vyhubený. V témže roce se podařilo objevit 82 ptáků v odlehlé části Kolumbie a následně se rozjel záchranný projekt, do kterého španělská nadace Loro Parque Foundation během 15 let investovala 1,3 milionu dolarů (asi 26 milionů korun). A koncem loňského roku nevládní organizace Fundación Pro Aves oznámila, že počty papoušků žlutouchých ve volné přírodě odhaduje už na 2 600 jedinců.

K tak skokovému růstu divoké populace málo známého, ale velmi pestře zbarveného papouška, došlo zejména díky objevu nových biotopů, v nichž je dosud nikdo nehledal. Jde o regiony kontrolované ultralevicovou vojenskou guerillou FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie – lidová armáda), kam se nikdo ani příliš nehrnul. Velitelé FARC z regionu Quindio ale vědcům z Loro Parque Fundación umožnili vstup a pravidelný pohyb po oblasti. Partyzánská skupina FARC považuje objev a ochranu papouška žlutouchého, který je zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES, za důležitý pro všechny obyvatele Kolumbie bez rozdílu politického smýšlení.

Životně důležité voskové palmy

Pro Loro Parque jde o jeden z nejúspěšnějších záchovných programů, na nichž se kdy podílel. Papoušek žlutouchý je životně závislý na voskových palmách druhu Ceroxylon quindiuense, jejichž plody se živí a hnízdí v jejich dutinách. Voskové palmy jsou ale v Kolumbii důležitým rituálním stromem, jejich listy používají křesťané v procesích na Květnou neděli, což společně s odlesňováním vede k jejich postupné likvidaci. Zástupci Fundación Pro Aves prosadili u jednotlivých kněžích, aby přestali palmové listy úplně používat, nebo pro oslavy zvolili listy umělé. Kampaň dokonce veřejně podpořil i Vatikán, což organizaci hodně pomohlo.

V roce 2009 se navíc podařilo organizacím Pro Aves, Loro Parque Fundación a American Bird Conservancy zakoupit pozemek o více než 10 tisících hektarech v centrálním části pohoří Kordillery, kde chrání voskové palmy a vyvěšují umělé budky. Ochrana papouška žlutouchého je o to komplikovanější, že žije poměrně vysoko v horách, v nadmořských výškách od 1 800 do 3 000 metrů. Ochrana voskových palem je velmi důležitá, protože tyto stromy rostou jen velmi pomalu a jsou prakticky nenahraditelné. Průměrné stáří stromů, které papoušči používají k hnízdění, se běžně pohybuje okolo 500 let.

Úvodní foto: Ronaldinhosensasao.blogspot.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..