Málo známý jihoamerický druh středně velkého papouška s nápadným zeleno-žlutým zbarvením. Hlavu má tmavě zelenou se žlutým čelem, příuším a bradou. Na břichu žlutá volně přechází do zelené. Záda jsou tmavě zelená, spodní část těla světlejší až žlutozelená. Okolí očí s tmavou lysinou. Křídla jsou tmavě zelená se žlutými rameny, ocas zelený. Zobák má černý, oko oranžové a běhák šedý. Dorůstá délky 42 cm a hmotnosti do 285 g. Samice bývá zbarvena jako samec, mláďata mají kratší ocas a hnědé oči.
Ještě v roce 1998 to vypadalo, že papoušek žlutouchý, endemický horský druh z malého území jihoamerických And na pomezí Kolumbie a Ekvádoru, je v podstatě vyhubený. V témže roce se podařilo objevit 82 ptáků v odlehlé části Kolumbie a následně se rozjel záchranný projekt, do kterého španělská nadace Loro Parque Foundation během 15 let investovala 1,3 milionu dolarů (asi 26 milionů korun). A koncem roku 2013 nevládní organizace Fundación Pro Aves oznámila, že počty papoušků žlutouchých ve volné přírodě odhaduje už na 2 600 jedinců. Červená kniha ohrožených živočichů IUCN jej vede v kategorii ohrožený (EN) a je rovněž zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES.
Chov v zajetí
O chovu papouška žlutouchého v zajetí není nic známo. I v přírodě jde o tak vzácný druh, který se navíc vyskytuje v těžce přístupném terénu ovládaném vojenskou guerillou FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie – lidová armáda), že se tam nikdo příliš nehrnul. Velitelé FARC z regionu Quindio ale vědcům z Loro Parque Fundación umožnili vstup a pravidelný pohyb po oblasti.
Dostupnost a cena
Prakticky nedostupný druh.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.