Seychelské ostrovy za 20 milionů korun od EU dokončují likvidaci invazních alexandrů malých

Alexandr malý zastřelený na SeycheláchUVNITŘ VIDEO – Poslední desítky alexandrů malých z víc než pěti set členné nepůvodní skupiny uměle vypuštěných ptáků na Seychelských ostrovech zbývá vystřílet speciálnímu týmu z Nového Zélandu najatému na likvidaci těchto invazních papoušků. Lovci se nyní soustředí na západní část hlavního seychelského ostrova Mahé, informovala nevládní organizace Seychelles Islands Foundation, jež se zasazuje za udržení původních druhů ptáků včetně vzácného vazy seychelského (viz video níže). Ten musí s nepůvodním alexandrem malým bojovat o vhodné hnízdní dutiny i potravu a snižuje to jeho šance na úspěšnou reprodukci.

Zbylí alexandři se schovávají v horách

„V současné době se soustředíme na alexandry v regionu Port-Glaud,“ řekl agentuře Seychelles News Agency koordinátor projektu Laurent Leit. Likvidace zbylých ptáků je nesmírně obtížná, protože se ukrývají v členitém hornatém terénu, který ztěžuje jejich lokalizaci. Podle Leita papouščím vetřelcům nahrává i jejich zelené zbarvení, které je v korunách stromů skvěle maskuje. „Jsou to velmi inteligentní ptáci. Pokud na ně zaútočíte na jednom místě a podaří se jim uprchnout, už se na toto místo nikdy nevrátí,“ vysvětluje koordinátor. Alexandři nepůsobí škody jen původním druhům ptáků, ale také zemědělcům a zahrádkářům, jimž ničí úrodu.

K TÉMATU: Seychely vyhubí nepůvodní populaci alexandrů malých. Přispěla jim na to EU

První alexandři malí se na Seychelské ostrovy dostali již v roce 1970 jako domácí mazlíčci. O několik let později se prvním ptákům podařilo uniknout na svobodu a aklimatizovat ve volné přírodě. Jejich počet postupně narůstal až na několik stovek jedinců. Seychelská vláda se proto již v roce 2003 rozhodla spustit eradikační programy, které však nevedly ke kýženému výsledku. Nynější projekt odstartoval v roce 2013 a do poloviny letošního roku se podařilo odstřelit přes 500 alexandrů malých. „Obvykle hnízdí v oblasti Anse Royale na východním cípu ostrova Mahé, ale během dne se rozlétají do jiných oblastí v západní části ostrova,“ upřesnil Laurent Leit.

Snaha ochránit rezervaci Vallée de Mai

Těmito letáky vyzývá organizace Seychelles Inslands Foundation veřejnost, aby speciálním hlídkám hlásila pozorování alexandrů malých (Foto: Seychelles Islands Foundation)
Těmito letáky vyzývá organizace Seychelles Inslands Foundation veřejnost, aby speciálním hlídkám hlásila pozorování alexandrů malých (Foto: Seychelles Islands Foundation)

I když se alexandři malí soustředí především na hlavním seychelském ostrovu Mahé, několik jedinců bylo pozorováno také na ostrovech Praslin a Silhouette, druhém a čtvrtém největším ostrovu Seychel. Na Praslinu pak přímo ohrožují přírodní rezervaci Vallée de Mai, jediné hnízdiště vazů seychelských, jichž zde žije necelých tisíc jedinců a nikde jinde se nevyskytují. Nejen že alexandři obsazují hnízdní dutiny vhodné pro vazy a připravují je o potravu, ale také mezi nimi šíří nebezpečné nemoci jako PBFD, na Seychelských ostrovech dosud neznámé. Seychelles Island Foundation proto požádal o finanční podporu Evropskou unii, která na likvidaci alexandrů malých uvolnila 20 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ: Vazu seychelského na ostrově Praslin ohrožují invazní alexandři malí. Úřady je začnou střílet

Evropská dotace má především zabránit migraci alexadrů malých z ostrova Mahé na ostrov Praslin, který je vzdálen asi 45 km. „Alexandři malí jsou vysoce invazivním druhem a pokud se jim podaří proniknout do Vallée de Mai, definitivně zlikvidují původní druhy ptáků,“ varuje Laurent Leit. Seychelles Islands Foundation proto od května vyplácí odměnu 15 amerických dolarů (přibližně 275 korun) každému, kdo nahlásí potvrzené pozorování tohoto invazního druhu ptáka. Desetinásobek této sumy, tedy 150 dolarů (2 750 korun) fond vyplatí tomu, jehož pozorování povede k nálezu a utracení alexandra malého. Pozorování může zjednodušit fakt, že kromě přírodně zbarvených zelených alexandrů se na Seychelách vyskytují i výraznější ptáci žluté mutace.

Úvodní foto: Seychelles Islands Foundation

Předchozí článek

Kolumbie zaznamenala padesátinásobný růst populace vzácných papoušků žlutouchých

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 10. až 12. června 2016

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější