Ze zlínské zoologické zahrady uletěl ara hyacintový. Pomozte ho najít!

Ara hyacintovýUVNITŘ VIDEO – Samec ary hyacintového z páru, který obýval společně s dalšími velkými ary průchozí amazonskou voliéru, uletěl v úterý 31. května ze zoologické zahrady ve Zlíně – Lešné. „Ara hyacintový poškodil pletivo amazonské voliéry. Vzniklým otvorem se bez problémů protáhnul a odletěl. Podařilo se jej lokalizovat poblíž Štípy, kde se usadil na stožáru elektrického vedení,“ popsala zoo na své oficiální stránce na Facebooku. „Díky naprosto skvělé spolupráci a profesionálnímu zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje, centrální stanici Zlín, se sameček ary vrátil zpátky do areálu zoo,“ dodala s tím, že ani tam se ale aru nepodařilo odchytit.
Metrový papoušek se během středy 1. června zdržoval poblíž voliéry v Amazonii v areálu zoo. „Od dnešního rána jsme jej však stále nedokázali objevit,“ konstatovala zoo. Proto se v odpoledních hodinách rozhodla obrátit na veřejnost s prosbou o pomoc. „Pokud uvidíte velkého modrého papouška, volejte prosím na číslo 778 402 420. Ara se zřejmě pohybuje v okolí areálu zoo. Je pro nás velmi cenný, byl součástí našeho chovného páru, do kterého jsme vkládali velké naděje. Děkujeme všem za pomoc a také za sdílení naší prosby!“ uvedla zoologická zahrada krátce po 16. hodině na Facebooku. Její výzvu ihned převzal Zlínský deník.

Loni málem ulétli i ze Zoo Ústí nad Labem

Zlínská zoo vlastní největší počet arů hyacintových ze všech zoologických zahrad v České republice i na Slovensku. Během posledních let se jí podařilo sestavit několik párů, dosud však čeká na úspěšný odchov. Do zlínské zoo putoval také jeden z arů hyacintových, kteří dlouhá léta žili v Zoo Dvůr Králové nad Labem. Papoušek, jehož cena se pohybuje okolo 300 tisíc korun, v České republice uletěl již několikrát. V červenci 2013 hasiči na Pelhřimovsku pomáhali odchytávat ochočeného aru hyacintového, který uletěl majitelce z klece na zahradě. Ve stejný rok ulétl i pár arů hyacintových soukromému chovateli na Znojemsku. Papoušky se podařilo odchytit na anténě panelového domu.

K TÉMATU: Hasiči na Pelhřimovsku odchytávali ochočeného aru hyacintového, uletěl majitelce

Podobný problém jako zlínská zoo loni málem řešila i zoologická zahrada v Ústí nad Labem. Na jaře poprvé vystavila ve veřejné expozici pár arů hyacintových, který obýval společně s dalšími druhy arů velkou proletovou voliéru. Její pletivo ale bylo uzpůsobené zobákům arů araraun či arů vojenských. Arové hyacintoví si s ním dokázali „poradit“ za necelý měsíc. Ošetřovatelé si ale díry, kterou papoušci začali dělat v pletivu, všimli včas a papoušky přestěhovali do zázemí, kde je chovají dodnes. Řada chovatelů arů používá pro voliéry, v nichž chovají ary hyacintové, výrazně silnější dráty pletiva než pro jiné ary. Stejně destruktivní jako tento druh je i příbuzný ara zelený.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Invazní mníšci šedí ve Španělsku začínají opouštět města. Lákají je ovocné sady

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 3. až 5. června 2016

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější