Ústecká zoo musela stáhnout ary hyacintové z veřejné expozice, narušili pletivo voliéry

Ara hyacintovýNecelý měsíc vydrželi ve veřejné expozici zoologické zahrady v Ústí nad Labem dva arové hyacintoví, kteří byli před časem zabaveni soukromé chovatelce a soud nedávno rozhodl o jejich propadnutí státu a oficiálním umístění do ústecké zoo. Dvojice největších arů obývala společnou proletovou voliéru s mladým párem arů kanind, samicí ary ararauny a samcem ary zeleného. Pletivo voliéry ale nevydrželo nápor zobáků arů hyacintových a hrozilo, že vzácní chovanci uniknou. Ošetřovatelé proto mladý pár přemístili zpět na odchovnu v neveřejné části zoo, kam je plánovali přestěhovat až v příští sezóně kvůli přípravám na hnízdění.

„Jestli jste letos nestihli ary hyacintové ve venkovní voliéře u pavilonu exotária, tak vás asi nepotěšíme – dnes dopoledne jsme je museli odchytit a přemístit zpět na odchovnu, protože začali procvakávat pletivo na voliéře a hrozilo, že by mohli uletět,“ napsali pracovníci zoo na oficiální profil zahrady na Facebooku. „Ano, bohužel je pravdou, že jsme z bezpečnostních důvodů museli ary hyacintové umístit zpět do zázemí zoo. Ary hyacintoví byli umístěni do této expozice letos vůbec poprvé a bohužel začali velmi rychle s „rozebíráním“ průletové voliéry. Přestože nás to velmi mrzí, právě z tohoto důvodu jsme je vrátili zpět do neexpozičních prostor. Ary kanindy, ara ararauna a ara zelený v expoziční voliéře zůstali. Tento rok bohužel s úpravou expoziční voliéry nepočítáme,“ dodala na dotaz serveru Araruna.cz zooložka ústecké zoo Ilona Pšenková.

Arové hyacintoví už uletěli soukromníkům

Podobnou negativní zkušenost s ary hyacintovými mají i někteří soukromí chovatelé v Česku. Loni například jednomu chovateli na jižní Moravě uletěl ara hyacintový ze zcela nové voliéry, ve které výrobce zanechal otvor, kterým papoušek mohl pohodlně prolézt ven. Ptáka odchytili až na druhý den hasiči, když se vyčerpaný usadil na televizní anténě obytného domu. Hasiči rovněž pomáhali loni v létě odchytávat ochočeného aru hyacintového, který se dostal z klece na zahradě na Pelhřimovsku. V tomto případě byla ale špatně zajištěna dvířka klece, již kromě ary hyacintového obýval i ara zelenokřídlý. Ten však situace nevyužil a zůstal uvnitř.

K TÉMATU: Zoo Ústí nad Labem vystavuje zabavené ary hyacintové, propadli státu. Má i aru zeleného

Zobák arů hyacintových má nesmírnou sílu. Pokud jsou oka pletiva voliéry dostatečně velká, aby mohl zapáčit čelistmi, neodolají mu dráty ani o síle tří až pěti milimetrů. Naopak u menších ok ara nemá šanci prostrčit patřičnou délku horní čelisti a ztrácí nebezpečný páčivý efekt, který vede k destrukci pletiva. I přes to je vhodné ary hyacintové chovat ve voliérách se silnějším pletivem. Praktikuje to tak například známý chovatel arů Zdeněk Špalek od Hradce Králové, který volí silnější pletivo (4 mm) pouze u arů hyacintových a arů zelených, zatímco u jiných velkých arů podle něj postačí pletivo o síle 2,5 mm (pokud jsou volena menší oka okolo 20 x 20 mm). Ara zelený je také známý svými destrukčními schopnostmi.

Úvodní foto: Zoo Ústí nad Labem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..