UVNITŘ FOTO – Další česká zoologická zahrada vystavila ve veřejné expozici ary hyacintové, největší papoušky světa, kteří i s ocasem dosahují délky jednoho metru. Od konce dubna jsou k vidění v Zoo Ústí nad Labem, kam byli deponováni již před více než dvěma lety Českou inspekcí životního prostředí od chovatelky, která neměla v pořádku doklady k těmto ptákům. „Již jsme se nějakou dobu o ně starali. Před několika dny soud rozhodl, že stát je majitelce zabavil oprávněně, a my je proto mohli předvést,“ řekla mluvčí zahrady Věra Vrabcová regionálnímu Ústeckému deníku. Mladý pár arů hyacintových obývá společnou proletovou voliéru s dalšími velkými druhy arů, kterou zoo používá pro mláďata a mladé páry, které se teprve seznamují.
Aru zeleného dopárují z Francie
Společně s ary hyacintovými je ve voliéře i jeden ara zelený, kterého ústecká zoo získala v březnu letošního roku z rakouské Zoo Herberstein. „V současné době jednáme s jednou francouzskou zoo o dopárování,“ přiblížila mluvčí Věra Vrabcová. Arové zelení patří v zoologických zahradách mezi unikáty, v Česku je chová už jen Zoo Hodonín, která k nim přišla před lety v podstatě náhodou – měla je po dovozu ze zahraničí krátce deponovat pro soukromého chovatele ze Slovenska, tomu však slovenské úřady nakonec dovoz nepovolily, a tak papoušci zůstali v hodonínské zoo. Jinak ary zelené nespatříte ani ve zlínské zoo, která se na chov vzácných velkých arů přímo specializuje.
ROZHOVOR: Chceme se specializovat na chov velkých arů, říká Andrea Gruntová ze ZOO Ústí nad Labem
V proletové voliéře ústecké zoo návštěvníci narazí ještě na dva barevně velmi podobné druhy arů: velmi rozšířeného aru araraunu a o dost vzácnější pár arů kanind, které zahrada získala v roce 2012 výměnou za dva páry arů vojenských od soukromého chovatele Jana Antoše z Nymburka. Ary kanindy nevlastní žádná jiná zoologická zahrada v České republice ani na Slovensku, u soukromých chovatelů ale začínají být poměrně rozšíření. Výrazně totiž klesla jejich cena: ještě před několika lety vyšel mladý pár těchto papoušků na 200 tisíc korun, nyní se dá sehnat i za polovinu této částky. Paradoxní je, že stejný počet ptáků, který je evidován v českých chovech (něco přes stovku), tvoří zbytková populace arů kanind ve volné přírodě v Bolívii.
Ústí má nejvíc velkých arů z českých zoo
Ara kaninda je vůbec nejohroženější druh ary, který dosud žije ve volné přírodě. Proto už před lety ochránci přírody spustili reintrodukční program a vypouštějí do volné přírody mladé ptáky odchované v zajetí. Problém je ale v mizejících biotopech, kde tito arové žijí. Jde o pralesní ostrůvky v podmáčených loukách a močálech na severovýchodu Brazílie, které narušuje intenzivní zemědělství a chov dobytka, tedy především odvodňování a odlesňování. Ústecká zoo chová i další endemické bolivijské ary červenouché, ty však nevystavuje ve veřejné expozici. Vedle nich pak kolekci velkých arů v Zoo Ústí nad Labem tvoří arové vojenští, arové zelenokřídlí a arové arakanga.
REPORTÁŽ: Na návštěvě zimoviště papoušků v ústecké zoologické zahradě
„Naše zoo chová největší kolekci velkých arů v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad, a to celkem osm,“ pochlubila se mluvčí Věra Vrabcová. Prim zahrada převzala od Zoo Zlín, která do loňského roku chovala pět druhů velkých arů, ale rozhodla se z kolekce vyřadit ary ararauny a ary zelenokřídlé, kteří jsou velmi rozšíření mezi soukromými chovateli. Zlín se chce specializovat výhradně na vzácnější druhy, tamní zoo například vlastní nejvíce arů hyacintových v rámci česko-slovenské unie zoologických zahrad. Část z nich mohou návštěvníci vidět ve velké průchozí voliéře pro ary. V ústecké zoo budou arové hyacintoví k vidění patrně jen letošní sezónu, příští rok je zahrada přemístí do chovného zázemí a pokusí se o odchov mladých.
Úvodní foto: Zoo Ústí nad Labem