Hasiči na Pelhřimovsku odchytávali ochočeného aru hyacintového, uletěl majitelce

UVNITŘ FOTO – Zásah dvou profesionálních jednotek Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina si vyžádala majitelka ochočeného ary hyacintového z Dobešova u Černovic na Pelhřimovsku. Ochočený papoušek jí dopoledne uletěl z klece na zahradě, kterou obývá s dalším ochočeným arou zelenokřídlým. „Před jedenáctou hodinou dopoledne byli hasiči požádáni o pomoc se záchranou vzácného papouška, který uletěl majitelce z klece, a to na strom do sousední zahrady,“ uvedla tisková mluvčí hasičů z Vysočiny Petra Musilová.


Na místo vyrazili kameničtí hasiči s cisternovou automobilovou stříkačkou a také pelhřimovští hasiči s plošinou. „Ara hyacintový pojmenovaný jménem Merlin byl na stromě zhruba ve výšce 25 m. Přítomnost hasičů jej trošku zneklidňovala. Do koše plošiny proto musela kromě zasahujícího hasiče i ochrannými prostředky plně vybavená  majitelka papouška. Zásah měl naštěstí dobrý konec a dvouletý Merlin  poslechl majitelku a nechal se od ní chytit do ruky. Nezraněný potom putoval zpět do klece,“ dodala mluvčí.

Dvouletý ara hyacintový se usadil v koruně 25 metrů vysokého stromu v sousední zahradě. Hasiči pro něj museli vytáhnout plošinu. (Foto: HZS kraje Vysočina)

V Česku se chová okolo stovky arů hyacintových

Podle informací serveru Ararauna.cz jde minimálně o druhý případ, kdy v letošním roce někomu v České republice uletěl ara hyacintový. Chovný pár těchto papoušků musel odchytávat chovatel také na Znojemsku. Ara hyacintový patří mezi nejdražší dostupné papouščí druhy u nás, mladý pták stojí zhruba čtvrt milionu korun. Počet jedinců chovaných v tuzemsku neustále stoupá, podle centrálního registru CITES, který spravuje ministerstvo životního prostředí, jich jenom od roku 2004 do 30. června letošního roku bylo registrováno 87.

K TÉMATU: Nová statistika CITES I pro Česko: přibývá kakaduů palmových i arů hyacintových

Skutečný počet ptáků chovaných v Česku ale bude vyšší, protože registr neobsahuje ty papoušky, kteří byli dovezeni nebo odchováni před rokem 2004 nebo před přistoupením České republiky k mezinárodní úmluvě CITES, na jejímž základě musí být všichni arové hyacintoví registrováni. Stoupá i počet zoologických zahrad, které je v tuzemsku chovají. Momnetálně na ně návštěvníci narazí v ZOO Praha, ZOO Ostrava, ZOO Zlín, ZOO Liberec a ZOO Jihlava. V některých dalších zahradách jsou umístěni ptáci, kteří byli zadrženi Českou inspekcí životního prostředí kvůli chybám v registraci a stát rozhoduje o jejich zabavení.

Pro uprchlíka musela do plošiny přímo jeho majitelka, protože se neznámých hasičů bál (Foto: HZS kraje Vysočina)

Úvodní foto: HZS kraje Vysočina


Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 26. až 28. července 2013

Dálší článek

Buldozery ničí biosférickou ptačí rezervaci v Dominikánské republice. S posvěcením ministra

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější