Buldozery ničí biosférickou ptačí rezervaci v Dominikánské republice. S posvěcením ministra

UVNITŘ FOTO – Velké rozhořčení projevují ochránci přírody v Dominikánské republice nad souhlasem tamního ministra životního prostředí Bautisty Rojase Gómeze s výstavbou nové zemědělské usedlosti přímo na území biosférické ptačí rezervace Loma Azul Charco v pohoří Sierra Bahoruco. Chráněné území vyhlášené teprve v roce 2009 je jedním ze dvou posledních útočišť kriticky ohrožené kukačky dominikánské a také hnízdištěm chráněného amazoňana haitského. V polovině července do oblasti vyjely buldozery a začaly ničit původní porosty, aby zde vytvořily prostor pro zemědělskou půdu o rozloze 105 hektarů.


„Projekt je údajně alternativním řešením pro obživu rodin živících se zemědělstvím, které postihlo umělé zvýšení hladiny jezera Enriquilla Lagoon v rezervaci. Loma Azul Charco je ale velmi suchou lokalitou, na místě nejsou žádné zdroje pro zavlažování půdy, takže je velmi diskutabilní, zda se zde skutečně dá produktivně něco pěstovat,“ konstatuje mezinárodní organizace BirdLife International, jejíž dominikánská pobočka Grupo Jaragua na případ upozornila. Dominikánský Agrární institut, který zajišťuje přerod části rezervace na zemědělskou půdu, se zaštiťuje povolením podepsaným přímo ministrem životního prostředí.

Dělníci vymýtili prvních sedm hektarů lesa

Kromě ptáků ničení rezervace ohrožuje i populaci leguána Ricordova, který žije pouze v této lokalitě a je zapsán do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN. Rezervace Loma Azul Charco je součástí většího celku biosférické rezervace Jaragua-Bahoruco-Enriquillo, kterou vyhlásilo UNESCO. Její vznik před čtyřmi lety ratifikoval tehdejší prezident Dominikánské republiky Leonel Fernández. Největší zásluhu na vzniku rezervace má organizace Gruo Jaragua, která nyní nejvíc brojí proti jejímu ničení. Využívá přitom konktaktů v médiích a její aktivisté se přímo snaží zastavit buldozery, které pustoší vzácný biotop.

Proti postupu Dominikánského Agrárního institutu se hodlá ohradit i Národní institut právníků na ochranu životního prostředí, podle něhož je postup zemědělců v přímém rozporu s platnými zákony na ochranu přírody. Podle právníků jde o velmi nebezpečný precedens, který by mohl do budoucna ohrozit i další chráněná území v Dominikánské republice. I přes veškeré protesty se ale ochráncům přírody nepodařilo zabránit zpustošení prvních 7,2 hektaru rezervace, ke kterému došlo 17. července brzy ráno, pouhý den poté, co se organizace Grupo Jaragua dozvěděla o tomto plánu.

Biosférická ptačí rezervace Loma Azul Charco v době svého vyhlášení v roce 2009 (Foto: Grupo Jaragua )


Předchozí článek

Hasiči na Pelhřimovsku odchytávali ochočeného aru hyacintového, uletěl majitelce

Dálší článek

Exota Olomouc letos skutečně nebude, náhradní termín je říjen 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější