Brazilský ministr životního prostředí podepsal vyhlášku o rezervaci pro ary škraboškové

Dlouho očekávaná rezervace pro ary škraboškové, kde by měli být už v příštím roce vypuštěni první ptáci tohoto druhu od roku 2000, kdy zmizel poslední volně žijící jedinec ve volné přírodě, už není pouze na papíře. Brazilský ministr životního prostředí Michel Temer minulý týden podepsal vyhlášku o zřízení speciální chráněném oblasti, která se rozkládá na území 120 tisíc hektarů u obce Curaçá v brazilském státu Bahia. Rezervace je součástí historického biotopu arů škraboškových a výrazně zvýší šanci na návrat těchto papoušků do přírody. V chráněném území se nachází i farma Concordia, kde vzniká nové chovné a záchranné centrum pro ary škraboškové.
Většinu území rezervace tvoří tzv. caatinga, což je polopouštní biotop, který je extrémně citlivý na lidské zásahy. Bez přísné ochrany by velice rychle zanikl. Jedním z důvodů, proč v minulosti docházelo k jeho ničení, bylo spásání porostu kozami a ovcemi. Ministerstvo životního prostředí nyní počítá s celkovým omlazením biotopu. Již před časem ochránci přírody provedli v místě budoucí rezervace sčítání vhodných hnízdních stromů a dutin, a také arů marakán, které mají sehrát při návratu arů škraboškových důležitou úlohu „učitelů“ – podle nich se budou vzácní opeřenci učit, čím se mají v přírodě živit a na co si mají dávat pozor. Arové škraboškoví v minulosti často tvořili společná hejna s ary marakánami.

ACTP letos hlásí už šest mláďat

Klíčovou roli při návratu arů škraboškových do přírody sehraje německé Sdružení na ochranu ohrožených papoušků (ACTP), do kterého se nedávno přesunuli všichni ptáci z katarské chovné stanice Al Wabra. V Německu je tak nyní okolo 140 arů škraboškových. ACTP oznámilo, že v letošní sezóně již odchovalo šest mláďat a další ještě očekávají. „Jsme nesmírně hrdí, že můžeme být součástí tohoto projektu a že Brazílie splnila svůj závazek v podobě vyhlášení tak velké chráněné oblasti. Pokud budeme všichni pokračovat v úsilí, nebude to trvat dlouho a budeme moci oznámit vypuštění prvních modrých arů zpět do biotopu caatinga,“ věří ACTP.

K TÉMATU: Dočká se Brazílie dalšího odchovu arů škraboškových? Jeden pár zahnízdil a má oplozené vejce

V zajetí nyní žije na celém světě okolo 160 arů škraboškových. Kromě ACTP je chová i brazilské zařízení Nest u Sao Paula, kde je 11 jedinců, dále Jurong Bird Park v Singapuru s jediným párem a několik soukromých chovatelů ve Švýcarsku. Ti se však záchranného projektu vedeného brazilskou stranou neúčastní. Ara škraboškový byl popsán teprve v roce 1819 německým ornitologem Von Spixem. Nikdy nešlo o příliš početný ptačí druh, což z něj činilo žádanou „trofej“ mezi chovateli. Pohnutý osud arů škraboškových se stal předlohou pro populární animovaný film Rio, který se dočkal i pokračování.

Úvodní foto: Renato Falzoni/Divulgação
Předchozí článek

Papouščí zoo Bošovice oslavila 10 let od založení. Pokřtila mládě ararauny, marakány a žaka

Dálší článek

Zlínská zoo finišuje s rekonstrukcí průchozí voliéry pro ary hyacintové a další papoušky

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější