UVNITŘ GALERIE – Ani tropické vedro neodradilo desítky gratulantů od návštěvy sobotních oslav desátého výroční založení Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích na jihu Moravy. Unikátní zoo, která je svým zaměřením jediná na kontinentální Evropě, spojila narozeninovou party s křtem tří nových papouščích přírůstků: ary ararauny, ary marakány a žaka velkého. Role kmotrů se ujali moderátorka soutěžního pořadu AZ – kvíz z brněnského studia České televize Eva Machourková, režisér Eugen Sokolovský a bývalý prvoligový fotbalista ze Zbrojovky Brno Petr Švancara. Všichni tři obdrželi od provozovatelů zoo, manželů Škrhákových, speciální certifikáty s vyobrazením křtěného druhu papouška.
Petr Švancara při křtu ary marakány, po němž je pojmenován i největší fotbalový stadion v Brazílii, vtipkoval, že doufá v brzké krtiny nového druhu „ara Lužánky“. Marakán chovají v Bošovicích hned čtyři páry a jak připomněla ředitelka zahrady Hana Škrháková – Pádková, byl to právě Vlastimil Škrhák, kdo kdysi odchoval tento menší druh ary jako druhý v bývalém Československu. Všichni tři křtění papoušci jsou ručně dokrmovaní a půjdou do domácností jako mazlíčci, přiblížila ředitelka zoo. Opačným směrem, tedy do Papouščí zoo v Bošovicích, v sobotu putovalo několik párů přírodně zbarvených agapornisů Fischerových, kteří dosud v kolekci zahrady chyběli. Zahradě je věnoval česko-slovenský Agapornis klub.
Agapornisové se vrací do Bošovic
Předseda klubu Miloslav Blažek při předávání daru prozradil, že se agapornisové do Bošovic vlastně vrací. „Před lety, když jsem začínal s chovem agapornisů, jsem si jel pro první agapornise Fischerovy do Bošovic právě k Vlastimilu Škrhákovi. Já jsem potom u agapornisů zůstal, kdežto Škrhákovi se pustili do chovu arů a kakadu. Teď se tedy agapornisové symbolicky do Bošovic vrací,“ vysvětlil. Podobným způsobem zahradu už před časem obdaroval další chovatelský spolek, česko-slovenský Forpus klub zaměřený na chov papoušíčků. Bošovickým se od té doby podařilo několik druhů nejmenších papoušků na světě odchovat. Klece s nimi zoo umístila hned vedle voliér s největšími papoušky světa, ary, aby návštěvníci měli srovnání.
K TÉMATU: Papouščí zoo Bošovice rozšiřuje kolekci o kogny jižní, nejjižněji žijící papoušky na světě
Velký respekt a uznání před kvalitou chovného zařízení i složením kolekce papoušků složil provozovatelům zoo slovenský chovatel Milan Vávra. „Nejde jim nic vytknout, neustále zoo rozšiřují a o svoje svěřence se skvěle starají,“ řekl. Středočeský chovatel Zdeněk Vandělík manžele Škrhákovy pochválil za to, jak propagují chovatelství. „Díky nim se k tomuto koníčku dostávají další zájemci a to je moc dobře,“ prohlásil. Oslavy deseti let založení zahrady probíhaly za plného provozu, zúčastnit se jich tedy mohli i běžní návštěvníci. Mnozí z nich poprvé viděli i nejnovější druh papoušků dovezený do zoo, kogny smaragdové jižní, což jsou nejjižněji žijící papoušci na světě, kteří obývají Ohňovou zemi na samém cípu Jižní Ameriky.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
3 Comments
Dobrý den,
vloudila se Vám tam chybička – Amazoňan žlutohlavý panamský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz) je jednoznačně amazoňan modročelý.
No nic, může se to stát…
Ještě poznámka,
Amazoňan žlutohlavý panamský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz) je nejspíše hybridem amazoňana žlutohlavého surinamského a amazoňana modročelého.
Bohužel hybridi by neměli být dále odchováváni.
Hezký den
P.Kovar
ten papoušek co čeká na pravidelné sprchování je amazoňan modrobradý – festiva