Papouščí zoo Bošovice oslavila 10 let od založení. Pokřtila mládě ararauny, marakány a žaka

UVNITŘ GALERIE – Ani tropické vedro neodradilo desítky gratulantů od návštěvy sobotních oslav desátého výroční založení Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích na jihu Moravy. Unikátní zoo, která je svým zaměřením jediná na kontinentální Evropě, spojila narozeninovou party s křtem tří nových papouščích přírůstků: ary ararauny, ary marakány a žaka velkého. Role kmotrů se ujali moderátorka soutěžního pořadu AZ – kvíz z brněnského studia České televize Eva Machourková, režisér Eugen Sokolovský a bývalý prvoligový fotbalista ze Zbrojovky Brno Petr Švancara. Všichni tři obdrželi od provozovatelů zoo, manželů Škrhákových, speciální certifikáty s vyobrazením křtěného druhu papouška.
Petr Švancara při křtu ary marakány, po němž je pojmenován i největší fotbalový stadion v Brazílii, vtipkoval, že doufá v brzké krtiny nového druhu „ara Lužánky“. Marakán chovají v Bošovicích hned čtyři páry a jak připomněla ředitelka zahrady Hana Škrháková – Pádková, byl to právě Vlastimil Škrhák, kdo kdysi odchoval tento menší druh ary jako druhý v bývalém Československu. Všichni tři křtění papoušci jsou ručně dokrmovaní a půjdou do domácností jako mazlíčci, přiblížila ředitelka zoo. Opačným směrem, tedy do Papouščí zoo v Bošovicích, v sobotu putovalo několik párů přírodně zbarvených agapornisů Fischerových, kteří dosud v kolekci zahrady chyběli. Zahradě je věnoval česko-slovenský Agapornis klub.

Ředitelka Papouščí zoo Bošovice Hana Škrháková – Pádková zahajuje oslavy deseti let založení zahrady (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Moderátorka České televize Eva Machourková s certifikátem kmotry mláděte ary ararauny (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Křest mláďat odchovaných v Papouščí zoo Bošovice (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Režisér Eugen Sokolovský byl rád, že křtí samičku. Dává jim prý přednost. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Fotbalista Petr Švancara by rád, kdyby vedle ary marakány, kterého křtil, existoval i „ara Lužánky“ (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Slovenský chovatel Milan Vávra vzdává hold ředitelce Papouščí zoo Bošovice Haně Škrhákové – Pádkové (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Předseda česko-slovenského Agapornis klubu Miloslav Blažek přidal k dobru historku, jak si od Škrhákových kupoval svoje první agapornise Fischerovy (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Zdeněk Vandělík pochválil Papouščí zoo za propagaci chovatelství (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Návštěvníci Papouščí zoo v jihoamerickém pavilonu (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Prostor mezi pavilonem amazoňanů a voliérami s andulkami, kde probíhala hlavní část oslav (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Voliéry v pavilonu amazoňanů, kde jsou i kognové jižní, kakadu a aratingové (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Kogna jižní, nejnovější druh v Papouščí zoo Bošovice (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Agapornisové se vrací do Bošovic

Předseda klubu Miloslav Blažek při předávání daru prozradil, že se agapornisové do Bošovic vlastně vrací. „Před lety, když jsem začínal s chovem agapornisů, jsem si jel pro první agapornise Fischerovy do Bošovic právě k Vlastimilu Škrhákovi. Já jsem potom u agapornisů zůstal, kdežto Škrhákovi se pustili do chovu arů a kakadu. Teď se tedy agapornisové symbolicky do Bošovic vrací,“ vysvětlil. Podobným způsobem zahradu už před časem obdaroval další chovatelský spolek, česko-slovenský Forpus klub zaměřený na chov papoušíčků. Bošovickým se od té doby podařilo několik druhů nejmenších papoušků na světě odchovat. Klece s nimi zoo umístila hned vedle voliér s největšími papoušky světa, ary, aby návštěvníci měli srovnání.

K TÉMATU: Papouščí zoo Bošovice rozšiřuje kolekci o kogny jižní, nejjižněji žijící papoušky na světě

Velký respekt a uznání před kvalitou chovného zařízení i složením kolekce papoušků složil provozovatelům zoo slovenský chovatel Milan Vávra. „Nejde jim nic vytknout, neustále zoo rozšiřují a o svoje svěřence se skvěle starají,“ řekl. Středočeský chovatel Zdeněk Vandělík manžele Škrhákovy pochválil za to, jak propagují chovatelství. „Díky nim se k tomuto koníčku dostávají další zájemci a to je moc dobře,“ prohlásil. Oslavy deseti let založení zahrady probíhaly za plného provozu, zúčastnit se jich tedy mohli i běžní návštěvníci. Mnozí z nich poprvé viděli i nejnovější druh papoušků dovezený do zoo, kogny smaragdové jižní, což jsou nejjižněji žijící papoušci na světě, kteří obývají Ohňovou zemi na samém cípu Jižní Ameriky.

Na oslavy se sjeli chovatelé z různých koutů republiky, včetně Klatov (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Pro děti bylo připravené malování na obličej (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Tři specialisté na chov neofém, papoušků chocholatých a sojek – Martin Papač, Ľuboš Pavlech a Jitka Zámečníková (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Bošovičtí chovají tři páry amazoňanů modročelých s krásnými žlutými maskami (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Loňské mládě amazoňana nádherného, které chce zoo dopárovat (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Mezi amazoňany jsou v jejich pavilonu také kakadu žlutolící (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Amazoňan modrobradý čeká na pravidelné sprchování (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Nádherně vybarvený amazoňan zelenolící (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Pár aratingů červenočelých (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Amazoňan žlutohlavý surinamský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Vzácný amazoňan jamajský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 8. až 10. června 2018

Dálší článek

Brazilský ministr životního prostředí podepsal vyhlášku o rezervaci pro ary škraboškové

3 Comments

 • Dobrý den,
  vloudila se Vám tam chybička – Amazoňan žlutohlavý panamský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz) je jednoznačně amazoňan modročelý.
  No nic, může se to stát…

 • Ještě poznámka,
  Amazoňan žlutohlavý panamský (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz) je nejspíše hybridem amazoňana žlutohlavého surinamského a amazoňana modročelého.
  Bohužel hybridi by neměli být dále odchováváni.
  Hezký den
  P.Kovar

 • ten papoušek co čeká na pravidelné sprchování je amazoňan modrobradý – festiva

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější