Papouščí zoo Bošovice rozšiřuje kolekci o kogny jižní, nejjižněji žijící papoušky na světě

Tři páry kognů smaragdových jižních posílily jihoamerickou kolekci papoušků v Papouščí zoologické zahradě v Bošovicích na jižní Moravě. Středně velcí exoti, kteří dorůstají délky 30 centimetrů, jsou nově k vidění v pavilonu amazoňanů. „V současné době jsme jedinou zoologickou zahradou v Evropě, která kogny smaragdové jižní chová a vystavuje v expozicích. Rozhodli jsme se pro skupinový chov celkem šesti kusů papoušků, kteří jsou ve stáří šest až 12 měsíců,“ uvedla ředitelka Papouščí zoo Bošovice Hana Škrháková Pádková s tím, že papoušci si na nové prostředí velice rychle zvykli.
Kognové smaragdoví jižní pochází z jižní Chile a Argentiny, kde obývají rozsáhlou oblast až po Ohňovou zemi. Jsou nejjižněji žijícími papoušky na světě. „Obývají velmi nehostinnou oblast And s oceánským podnebím – krátkými, chladnými léty. Zimy jsou v této oblasti dlouhé a středně mírné, sněžit může i během léta. Chladná a vlhká léta napomáhají zachovávat staré ledovce v této oblasti,“ popisuje ředitelka Papouščí zoo. Kognové jižní smaragdoví jsou ve své domovině celkem vzácní. Během zimního období migrují více na sever a v tu dobu je možné pozorovat hejna až o 100 jedincích.

Kognové obsadili jednu z voliér v pavilonu amazoňanů (Foto: Papouščí zoo Bošovice)
Papouščí zoo se rozhodla pro chov kognů ve skupině (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

V zázemí je chová i pražská zoo

Potravou kognů jsou semena a různé bobule. Velmi rádi vyhledávají semena šišek blahočetů. Hnízdí nejčastěji v prosinci, a to v dutinách datlů. Samice snáší čtyři až sedm vajíček. V zajetí jde o poměrně málo chované papoušky. V Evropě se poprvé objevil v roce 1866 v londýnské zoologické zahradě. Později jej chovaly zoologické zahrady v Amsterodamu a také v Berlíně, kde se v roce 1972 podařil jejich světový prvoodchov. Mláďata však bohužel uhynula. Nyní je žádná evropská zoo nechová ve veřejných expozicích, v zázemí je však má například pražská zoo, která je plánuje umístit do chystaného Rákosova pavilonu pro vzácné papoušky.

K TÉMATU: Exota Olomouc 2016 vystavuje 13 druhů arů a loriů, a také kogny dlouhozobé

Kogna smaragdový má ještě jednoho většího příbuzného kognu dlouzobého, který obývá výhradně Chile. Tento papoušek se v českých chovech vyskytuje ještě vzácněji než kogna smaragdový, vlastní jej jen několik málo soukromých chovatelů. Server Ararauna.cz na ně narazil při návštěvách u Antonína a Ľubice Nečasových a Petra Střechy. Svého času je chovala pražská zoologická zahrada, která v minulosti chovala i odchovávala také kogny smaragdové. Ze soukromých chovatelů se v České republice podařil prvoodchov kognů jižních Radku Blažejovi v roce 2006, a to nedaleko Papouščí zoo Bošovice v Břeclavi. Pro nezájem o tento druh mezi českými chovateli ale později chovný pár i s mláďaty prodal do zahraničí.

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice
Předchozí článek

Portoriko hlásí první mláďata amazoňanů portorických po ničivých hurikánech Irma a Maria

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 27. až 29. dubna 2018

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější