Portoriko hlásí první mláďata amazoňanů portorických po ničivých hurikánech Irma a Maria

UVNITŘ VIDEO – Půl roku po řádění hurikánů Irma a Maria ohlásila záchranná a chovná centra amazoňanů portorických na Portoriku první letošní přírůstky. Konkrétně v centru Rio Abajo, které se nachází ve stejnojmenné rezervaci, se letos vylíhlo již 22 mláďat, informovala na Twitteru terénní výzkumnice Tanya Martinezová. Stavy volně žijících amazoňanů portorických ale po loňských hurikánech výrazně prořídly a divocí amazoňané kvůli nedostatku potravy ještě ani nezačali hnízdit. Oproti předchozím letům mají již dva měsíce zpoždění. Populace žijící v lokalitě Utuadu přišla kvůli hurikánům o 46 papoušků, stavy amazoňanů poklesly ze 150 na 104 jedinců.
Ještě hrozivější situace je v národním parku El Yunque, kde řádění Irmy a Marii přežili jen tři ptáci z 56. Hurikány zničily i tři voliéry, které obývali ptáci před vypouštěním do volné přírody. Celé záchranné centrum v regionu Maricao bylo zničeno, včetně inkubátorů, hnízdních budek, krmiva a kompletního zázemí. Jeho provoz se podařilo obnovit po několikadenní urputné snaze ochránců, kteří pracovali ve dne v noci, aby obnovili vše potřebné a napojili centrum na zdroj energie ještě před začátkem hnízdní sezóny amazoňanů. Lesy na Portoriku jsou tak poničené, že úředníci ochrany přírody rozhodli o dočasném pozastavení programu reintrodukce amazoňanů portorických do volné přírody.

Ve zničených pralesích musí ochránci amazoňany portorické přikrmovat:

V zajetí přežilo přes 200 ptáků

„Musíme se nejprve přesvědčit o tom, že se les regeneruje, obnovuje se vegetace a že by papoušci měli k dispozici dostatek potravy,“ vysvětlil podle webu AtlasObscura.com Jafet Vélez z amerického federálního úřadu U.S. Fish and Wildlife Service (USFWS). Podle dřívějších odhadů podzimní hurikány nepřežila více než polovina divoce žijících amazoňanů portorických. Přes 200 ptáků bylo zachráněno v chovných stanicích Rio Abajo a El Yunque, které měly speciální protihurikánové místnosti. I zde však ošetřovatelé zaznamenali několik ztrát v důsledku stresu, neboť ptáci museli být rychle evakuováni do poměrně stísněných prostor.

K TÉMATU: Konečný účet za hurikány Irma a Maria? Až polovina volně žijících amazoňanů portorických nepřežila

Venkovní proletové voliéry navíc zcela přišly o krytí před přímým sluncem, veškerá okolní vegetace byla hurikánem zničena, takže papoušci bezprostředně po hurikánech trpěli přehřátím organismu. Amazoňan portorický je kriticky ohrožený druh, který v minulosti málem vyhynul právě kvůli ničivým hurikánům. Endemický pták, který se dříve vyskytoval v milionových počtech, měl v roce 1975 nejblíže k zániku, když zbylo posledních třináct jedinců. Díky přísné ochraně a záchovnému programu se podařilo tyto amazoňany v zajetí rozmnožit a postupně vypouštět do volné přírody. Ochránci si ale stále udržují určitý počet ptáků v záloze pro případ, že by Portoriko čelilo dalšímu katastrofálnímu hurikánu. Tato strategie se loni maximálně osvědčila.

Úvodní foto: Twitter / Tanya Martinezová
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..