Rákosův pavilon je hotov, pražská zoo ho ale veřejnosti otevře až v roce 2019

O další rok posunula pražská zoologická zahrada otevření unikátního Rákosova pavilonu pro vzácné druhy papoušků a další exotické ptáky, jehož stavbu zahájila v roce 2014. Původně plánovala tuto expozici zpřístupnit letos, podle mluvčí zoo Lenky Pastorčákové však tento termín nestihne dodržet. „Rákosův pavilon otevřeme pro veřejnost příští rok. Papoušky v něm zatím nemáme, momentálně probíhá výsadba expoziční zeleně,“ sdělila mluvčí na dotaz serveru Ararauna.cz. Exteriéry pavilonu již vypadají hotově, například u jižní části budovy je již zcela dobudovaná venkovní průchozí voliéra pro kolonii papoušků patagonských.
Podobná voliéra na severním konci pavilonu bude sloužit nestorům kea. Oba druhy papoušků snesou i silné mrazy a budou ve venkovních expozicích celoročně. Uvnitř pavilonu má být dalších sedm voliér, které nebudou mít venkovní výlety, ale průhledná střešní okna do nich propustí denní světlo, a protože pod nimi bude síť z pletiva, bude je možné odsouvat, aby dovnitř proudil čerstvý vzduch a mohlo tam pršet. Tyto expozice obsadí vzácní arové kobaltoví, jejich větší a známější příbuzní arové hyacintoví, dále amazoňani jamajští, šedohlaví, rudoocasí, mady modrotemenné, kogny jižní a také kakaduové palmoví či trichové orlí. Všechny tyto papoušky zatím pražská zoo chová v neveřejném zázemí.

Pohled na Rákosův pavilon ze stezky ke skleníku Indonéská džungle (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Pohled z jižního cípu od hlavního vchodu do zoo. Venkovní voliéra v popředí bude sloužit papouškům patagonským chovaným v kolonii. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Staví se už tři a půl roku

Původně chtěla Zoo Praha otevřít Rákosův pavilon letos. I to byl poněkolikáté odložený termín, ten úplně první byl stanoven na rok 2016. Na tiskové konferenci k investičním záměrům, která proběhla v říjnu 2016, vedoucí stavebního oddělení zoo Jiří Kotek oznámil, že stavba pavilonu bude skutečně dokončena ještě tentýž rok. Ředitel zoo Miroslav Bobek dodal, že další rok až dva bude trvat, než pavilon zaroste zelení. Otevření Rákosova pavilonu navíc podmínil dokončením nového Australského pavilonu, který bude s expozicí papoušků bezprostředně sousedit. Přímo v zoo to ale nevypadá, že by se na australské expozici začalo pracovat. Absence pavilonu papoušků tak na několik let připravila návštěvníky o možnost vidět velké druhy arů nebo kakaduů.

K TÉMATU: Rákosův pavilon dokončíme ještě letos, slibovala pražská zoo na podzim 2016. Otevřít ho chtěla letos

Ve veřejných expozicích jsou nyní v pražské zoo k vidění pouze loriové, loríčkové a lorikulové. Část loriů je i v průchozí velké voliéře, kterou obývají s několika dalšími australskými papoušky. Pozorní návštěvníci uslyší papoušky i v pavilonu Indonéské džungle, kde má zoo v neveřejné části na ochozu umístěno několik klecí a voliér a využívá příhodného klimatu a tepla tohoto skleníku. Jsou zde například amazoňani, loríčkové a nebo trichy orlí. I po otevření Rákosova pavilonu se veřejnosti ukáže jen zlomek papouščích druhů u kolekce pražské zoo. Celkem má trojská zahrada přes třicet zástupců papoušků, z toho skoro polovinu tvoří loriové, loríčci a lorikulové.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..