Al Wabra končí s chovem arů škraboškových a kobaltových v Kataru, všechny přesunula do Německa

S překvapivým prohlášením přišli majitelé katarské záchranné stanice Al Wabra, která je držitelem největšího počtu arů škraboškových a kobaltových chovaných v zajetí. Kvůli politické situaci v regionu se rozhodli přesunout všechny tyto papoušky do chovného zařízení Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) v Německu. Celkově jde o 120 arů škraboškových a několik desítek arů kobaltových. Již před měsícem dorazili z Al Wabry do ACTP první ptáci, tehdy šlo o 24 arů škraboškových a 12 arů kobaltových. Z německého ACTP se tak stává klíčové zařízení pro chov v přírodě vyhynulých arů škraboškových, v jeho voliérách je zhruba 90 procent veškeré zbylé populace těchto ptáků.
Dočasné řešení do konce roku?

Al Wabra však na ACTP nepřevádí vlastnictví ptáků a naprostá většina arů bude v Německu jen dočasně, dokud katarská organizace nedokončí stavbu nového speciálního chovného centra v Brazílii – v místě budoucího vypouštění arů škraboškových do přírody na farmě Concordia u města Curaçá v severobrazilském státě Bahia. Brazilské centrum má být hotové do konce letošního roku, a již v příštím roce by se měli první arové škraboškoví dostat do volné přírody. Společně s ary škraboškovými a kobaltovými se z Kataru do Německa stěhuje i kurátor jejich chovu v Al Wabře Cromwell Purchase. Má pomoci s karanténou a přizpůsobením ptáků novým podmínkám.

K TÉMATU: Do Německa dorazilo 24 arů škraboškových a 12 arů kobaltových z Kataru

Al Wabra chce podle prohlášení svých majitelů, příbuzných zesnulého šejka Saouda bin Mohammeda bin Ali Al Thaniho, dostát přání zakladatele tohoto unikátního záchranného centra a dostat ary škraboškové zpět do volné přírody. Šejk Al Thani začal shromažďovat ary škraboškové v roce 2002, kdy skoupil dva velké chovy z Filipín (od Antonia de Diose) a Švýcarska (od několika soukromých chovatelů, část ptáků ale ve Švýcarsku zůstává dosud a nejdou zapojeni do žádného záchranného projektu). Poté se dohodl s brazilskou vládou na spolupráci a přípravě podmínek pro reintrodukci druhu do volné přírody, odkud ara škraboškový vymizel v roce 2000. Poslední léta Al Wabra úzce spolupracuje právě s německým ACTP, s nímž si vyměnila několik ptáků.

Převoz arů škraboškových z katarské Al Wabry do německého ACTP (Foto: AWWP)

Mladí arové škraboškoví před transportem z Kataru do Německa (Foto: AWWP)

Odchyt arů škraboškových v chovném zařízení Al Wabra (Foto: AWWP)

Další ptáci jsou v Brazílii, Švýcarsku a Singapuru

Katarská stanice byla doposud největším chovem arů škraboškových na světě. Ze 156 známých jedinců jich v Kataru bylo přes 120. Dědicové šejka Al Thaniho zdůvodňují jejich přesun do Německa politickými důvody. „Vážně za obáváme současné blokády Kataru ze strany sousedních zemí a hrozeb, které přivádějí tento region do vážné politické situace. Přestože katarský vůdce udělal vše pro to, aby ochránil naši zemi před těmito hrozbami, majitelé Al Wabry už nejsou ochotni uchovávat tak důležitou a vzácnou sbírku zvířat v Kataru, kde by se mohla dostat do problémů,“ uvedli v oficiálním prohlášení, které koncem minulého týdne provázelo informaci, že všichni arové škraboškoví a kobaltoví již byli přesunuti do Německa.

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel zakladatel záchranného centra Al Wabra pro ary škraboškové, katarský šejk Saud Al-Thani

„Al Wabra nadále zůstává vlastníkem těchto ptáků a proto stále sehrává aktivní roli v rozhodování o tomto dědictví šejka Al Thaniho. Dr. Cromwell Purchase a jeho asistent pro chov modrých arů Donovan De Boer budou následovat papoušky a stanou se členy týmu ACTP v Německu,“ dodala rodina šejka Al Thaniho. Příbuzní zakladatele Al Wabry také zdůraznili důležitou roli vlád Německa, Brazílie, Kataru a orgánů CITES těchto zemí při celé operaci. „Byly to náročné úkoly, které vedly k úspěšnému převodu 120 arů škraboškových, ale s radostí můžeme konstatovat, že se obešly bez jakýchkoli zranění nebo dokonce ztrát,“ uvedli majitelé Al Wabry. Mimo ACTP zůstávají arové škraboškoví v brazilském chovném zařízení Nest v Sao Paulu, jeden pár je v Jurong Bird Parku v Singapuru a několik ptáků ve Švýcarsku a na Krétě.

Úvodní foto: Al Wabra / koláž Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..