Do Německa dorazilo 24 arů škraboškových a 12 arů kobaltových z Kataru

Největší přesun v přírodě vyhynulých arů škraboškových v novodobé historii proběhl minulý týden mezi Katarem a Německem. Katarská záchranná stanice Al Wabra, která chová zhruba dvě třetiny ze všech 156 žijících arů škraboškových na světě, zaslala německému Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) celkem 24 jedinců, kteří mají vytvořit páry s ptáky, které dosud chovalo či odchovalo ACTP. „Ve spolupráci s Al Wabrou a brazilskou vládou usilujeme o návrat ary škraboškového do volné přírody. Toto je další velký krok, který povede k tomuto cíli,“ uvedlo ACTP na své oficiální stránce na Facebooku.
„Obdrželi jsme 24 arů škraboškových z Al Wabry, abychom je spářili s našimi ptáky a připravili další jedince pro vypuštění,“ dodalo sdružení. Společně s ary škraboškovými zaslala katarská Al Wabra do Německa také dvanáct arů kobaltových, kteří mají rovněž posílit dosavadní chovnou skupinu v ACTP. „Jsme hrdí na to, že Al Wabra natolik věří našemu týmu, že nám posílá tyto ptáky. Chtěli bychom za to poděkovat, i za spolupráci, která trvá déle než osm let,“ uvedlo ACTP, které je druhým největším chovným centrem arů škraboškových na světě po Al Wabře. Loni odchovalo rekordních devět mláďat těchto vzácných ptáků.

Vlevo dvanáct větších přenosek s ary kobaltovými, vpravo 24 přenosek s ary škraboškovými po příjezdu do německého ACTP (Foto: ACTP)
Arové škraboškoví v karanténě po příjezdu z Kataru do Německa (Foto: ACTP)
Kontrola ary kobaltového. I tento druh se už daří ACTP úspěšně rozmnožovat. (Foto: ACTP)

Vypouštění do přírody již příští rok

Na základě dohody s brazilskou vládou mají být první arové škraboškoví vráceni do přírody již v příštím roce. Stane se tak v místech, kde v roce 2000 zmizel poslední žijící samec druhu – u severobrazilského města Curaçá, kde vzniklo speciální chovné zařízení na farmě Concordia. Pozemek zakoupila Al Wabra a brazilská vláda se zavázala v okolí vyhlásit přísně střeženou rezervaci. Kabinet podmiňoval první vypouštění ptáků dostatečným počtem jedinců chovaných v zajetí, jichž mělo být minimálně 150. Této hranice se podařilo dosáhnout již koncem loňského roku. Nejvíce mláďat odchovává Al Wabra, v dobrých sezónách to bývá až okolo dvaceti jedinců.

K TÉMATU: Rezervace pro ary škraboškové v Brazílii dostává první obrysy. Bude mít 90 hektarů

Brazilský Institut pro zachování biologické rozmanitosti (ICMBio) loni začal sepisovat vhodné hnízdní dutiny pro ary škraboškové v okolí farmy Concordia. Během sedmi expedic označil 163 stromů, z nichž část obsadili arové marakány. Tento běžný druh ary by měl sehrál důležitou roli při reintrodukci arů škraboškových. Právě od marakán by se měli vzácní modří arové učit, jak přežít ve volné přírodě. Mimochodem, poslední volně žijící samec ary škraboškového vytvořil pár se samicí ary marakány a ptáci se několikrát neúspěšně pokusili zahnízdit. Předloni se poblíž města Curaçá měl objevit volně žijící ara škraboškový, toto pozorování se ale nepodařilo ověřit.

Úvodní foto: ACTP
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 23. až 25. března 2018

Dálší článek

Australská vláda zaplatila stavbu zimoviště pro neofémy oranžovobřiché odchycené z přírody

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější