Australská vláda zaplatila stavbu zimoviště pro neofémy oranžovobřiché odchycené z přírody

UVNITŘ VIDEO – Zabránit zbytečným úhynům letošních mláďat neofém oranžovobřichých odchovaných ve volné přírodě chce federální australská vláda ve spolupráci se záchranným centrem Moonlit Sanctuary. Společnými silami vybudují pro mladé ptáky voliéru, v níž by měli strávit zimu. Minimálně polovinu mláďat ochránci přírody odchytí a umístí do zimoviště, aby ptáci nemuseli absolvovat náročnou cestu z hnízdiště na Tasmánii do zimovišť na jihu Austrálie. Většina mláďat cestu přes Bassovu úžinu nepřežije, což je v případě neofém oranžovobřichých, jichž v přírodě přežívá posledních padesát, příliš velký risk.
„Ve volné přírodě zůstává pouhých 50 pohlavně dospělých neofém a v zajetí dalších 350 ptáků. Potřebujeme zvýšit jejich populaci a k tomu potřebujeme každého jediného ptáka,“ nechal se slyšet liberální poslanec Greg Hunt. „Využitím této techniky, které se říká ranching, budeme moci ptáci vypustit zpět do přírody na Tasmánii během následujícího jara, čímž zvýšíme šance na odchovy mláďat v sezóně 2018/19,“ dodal poslanec. Zástupci týmu, který se zabývá ochranou neofém oranžovobřichých, ale zákonodárci na Facebooku připomněli, že to byl právě on, kdo se vysmíval kritikům plánovaného rozšiřování přístavu Westernport Bayn na území, kde se historicky vyskytovaly neofémy oranžovobřiché.

Kliknutím na obrázek spustíte video s vypalováním staré trávy na hnízdištích neofém oranžovobřichých:

Úřady vypalovaly trávu na hnízdišti

„V únoru 2012 odpůrci rozšiřování přístavu požadovali, aby byl proveden posudek odboru životního prostředí, jak to vyžaduje zákon. A co říkal Greg Hunt v té době? Že tam nejsou žádní papoušci, že se tam neofémy neobjevily po dobu deseti let, možná patnácti, dvaceti nebo dokonce během čtvrt století,“ uvedli ochránci. Poslanec podle nich tehdy řekl: „Když se mají pozastavit projekty, které mají zajistit 200 pracovních míst, jenom kvůli tomu, že se tam kdysi vyskytoval papoušek, který je tam už vyhynulý, je to systémový problém a musí do toho vstoupit ministr.“ Nyní však ministr životního prostředí a energetiky Josh Frydenberg oznámil, že australská federální vláda uvolnila od roku 2014 na záchranné projekty pro neofému oranžovobřichou přes šest milionů australských dolarů.

K TÉMATU: Poslední pokus o záchranu neofém oranžovobřichých: polovinu letošních mláďat před zimou odchytí

„Patří mezi ně mnohaletá ochranná opatření kvůli biologické bezpečnosti papoušků, vakcinace kvůli cirkovirové nákaze, která je klíčovou hrozbou pro tyto ptáky, a podpůrné aktivity zaměřené na obnovu populace, vedené skupinou Strategic Action Planning,“ uvedl ministr. Tasmánské úřady minulý týden provedly řízené vypalování travin v jediném známém hnízdišti neofém oražovobřichých v Melaleucu, které má vést k přirozené obnově travního porostu. Tento zásah by se měl pozitivně projevit během následujících hnízdních sezón. Divoké neofémy se nyní už v Melaleucu nevyskytují, ptáci postupně migrovali do zimovišť v jižní Austrálii. Vypalování tak nemohlo těmto kriticky ohroženým ptákům nijak ublížit.

Úvodní foto: Greghunt.com.au
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..