V Kalifornii řádí gang, který krade papoušky ze zverimexů. Jde po velkých druzích

S organizovanou skupinou zlodějů papoušků se potýkají policisté ve městě Menifee na jihu Kalifornie. Kriminálníci se zaměřili na obchody s chovatelskými potřebami a specializují se na krádeže větších a dražších ptáků. Naposledy udeřili v obchodu Birds-N-Paradise, kam se dostali vypáčeným oknem. Poté naskládali několik klecí na sebe, aby zakryli výhled bezpečnostní kameře a začali vybírat exotické ptáky z klecí. Podle majitele obchodu Erika Schreinera odnesli pět větších druhů papoušků v celkové hodnotě téměř devíti tisíc dolarů, což je v přepočtu přibližně 185 tisíc korun. O případu informoval deník The New York Post.
Schreiner upozornil, že jde o několikátou krádež exotických ptáků ze zverimexů v oblasti. Z obchodu Birds-N-Paradise zmizeli tři papoušci patagonští, které prodejce nabízel po 950 dolarech (19 500 korun), amazónek bělobřichý za 1 400 dolarů (29 000 korun), kakadu růžový za 2 200 dolarů (45 000 korun) a amazoňan žlutokrký za 2 500 dolarů (51 000 korun). Reálná výše škody ale bude nižší, protože pořizovací ceny těchto ptáků jsou násobně menší. Podobně nadsazené ceny papoušků mívají i české zverimexy, v nichž lze nezřídka narazit na ary ararauny za 60 000 korun (reálná cena se pohybuje do 25 000 korun) nebo žaky za 30 000 korun (od chovatelů se dají sehnat do 15 000 korun).

Vyšetřovatelé zatím případy nesloučili

Není jasné, kolik lidí se podílelo na krádeži v obchodě Birds-N-Paradise , podle Erika Schreinera to ale vypadá, že jde o zkušené zloděje. Celá krádež trvala pouhé dvě minuty. Obdobně postupoval gang při krádeži papoušků v obchodě v nedalekém obchodu Cypress. 21. února tam bylo odcizeno pět papoušků, z toho tři amazoňani velcí a dva žakové v celkové hodnotě 10 000 dolarů (205 000 korun). Další dva žakové byli ukradeni 9. března z obchodního domu Redlans. „Určitě to spolu souvisí,“ je přesvědčen Fran Sturms, majitel zverimexu Cypress. „Nepochybně jde o skupinu, která ví, jak se rychle dostat do obchodu a zase ven. A neberou malé ptáky, jdou jen po dražších.“

K TÉMATU: Zloději ukradli papoušky přímo z voliéry tropického pavilonu v britském Seafordu

Kancelář šerifa v okrese Riverside oznámila, že vyšetřuje možné spojitosti mezi těmito krádežemi. Jednotlivá vyšetřování ale dosud nebyla formálně sloučena do jednoho případu. Pro zloděje může být problém ukradené papoušky prodat, protože někteří spadají do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Bez příslušného registračního listu jsou papoušci prakticky bezcenní a mohou být kdykoli zabaveni úředníky ochrany přírody. Snižuje to také jejich cenu. Překupníci ale mohou pro potřeby prodeje příslušné dokumenty zfalšovat.

Úvodní foto: Stamfordadvocate.com
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..