Amazoňané císařští a červenokrcí se z Německa časem vrátí zpět na ostrov Dominica, ujišťuje ministr

UVNITŘ VIDEO – Ostrou kritiku vlády karibského ostrovního státu Dominica kvůli vývozu ohrožených papoušků amazoňanů císařských a červenokrkých do Německa se snaží krotit dominikánský ministr zemědělství Johnson Drigo. V rozhovoru pro televizní stanici Channel 5 News uvedl, že se vzácní ptáci vrátí „v pravý čas“ z Německa zpět na Dominiku. Proti vývozu papoušků do chovného zařízení Sdružení pro ochranu ohrožených druhů papoušků (ACPT) se ozvali opoziční politici i někteří ochránci přírody. Nelíbilo se jim, že k vývozu endemických ptáků došlo bez předchozího informování veřejnosti.
Vláda navíc tento krok vysvětlila až po několika dnech a silných protestech odborníků na ochranu přírody formou videoprohlášení náměstka ministra zemědělství, který musel vyvracet obvinění, že šlo o nelegální vývoz bez patřičných dokumentů CITES. Proti tomu se ohradilo i samotné ACTP, které si z Dominiky dovezlo deset amazoňanů červenokrkých a dva amazoňany císařské. Několik dní předtím ACTP oznámilo, že poskytlo dominikánské vládě dar 100 tisíc euro na podporu a dokrmování vzácných amazoňanů v přírodě po loňském katastrofálním hurikánu Maria. Do konce dubna pak chce sdružení vybrat další milion eur na zajištění ochrany amazoňanů císařských a červenokrkých.

Dočasná záložní populace?

Vývoz ptáků do Německa má podle vlády Dominiky zajistit existenci záložní populace ptáků pro případ další přírodní katastrofy, která by mohla vést k úplnému zániku jejich populací ve volné přírodě. „Jsme přesvědčeni o tom, že se naši ptáci v pravý čas vrátí na Dominiku,“ uvedl ministr Drigo. ACTP zvolila vláda na základě dobrých referencí od dalších karibských států, konkrétně od vlád Svaté Lucie a Svatého Vincenta. S těmito zeměmi ACTP dlouhodobě spolupracuje a získalo od nich vzácné amazoňany ohnivé a mnohobarvé. „Doufám, že chov našich ptáků v zajetí bude úspěšný a všichni naši ptáci se poté vrátí a budou vráceni do přírody,“ dodal ministr.

K TÉMATU: ACTP si dovezlo z Dominiky deset amazoňanů červenokrkých a dva amazoňany císařské

Johnson Drigo odmítl nařčení, že se manažeři lesní správy, kteří měli na starost péči o amazoňany červenokrké a císařské odchycené po hurikánu Maria z volné přírody, podíleli n jejich nelegálním vývozu ze země. „Ministerstvo zemědělství nebude reagovat na drby. Mohu vás ujistit, že všechno proběhlo tak, jak mělo, bylo to legální,“ uvedl ministr Drigo, podle něhož není pravda, že by papoušci byli z ostrova vyvezeni bez patřičné dokumentace. Oba druhy spadají do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin a pro jejich vývoz ze země je nutné patřičné povolení. „Jsme v roce 2018, vláda nebude vyvážet ani odesílat ptáky do zámoří bez všech patřičných dokladů, takže to jsou jenom drby, na které nebudeme reagovat,“ uzavřel ministr.

Úvodní foto: Flicker / Cityparrots.org
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..