ACTP si dovezlo z Dominiky deset amazoňanů červenokrkých a dva amazoňany císařské

Dva naprosto unikátní druhy karibských amazoňanů, které se v zajetí prakticky nevyskytují – amazoňana červenokrkého a amazoňana císařského – si dovezlo z ostrova Dominica německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Stejná organizace před několika dny oznámila, že poskytla vládě Dominiky dar ve výši 100 tisíc euro na pokrytí nákladů spojených s dokrmováním amazoňanů červenokrkých a císařských ve volné přírodě po loňském katastrofálním hurikánu Maria, na kompenzace zemědělcům, jimž mohou papoušci ničit úrodu a několik terénních vozů pro lesní správu Dominiky. ACTP dále vypsalo sbírku, jejímž prostřednictvím chce na ochranu papoušků vybrat jeden milion eur.
Koncem minulého týdne si ACTP odvezlo ze záchranného centra na Dominice deset amazoňanů červenokrkých a dva amazoňany císařské. Papoušci byli v sobotu 17. března letecky přepraveni pronajatým letadlem do Venezuely a odtud linkovým spojem do Německa. Krátce na to se na sociálních sítích začaly šířit informace o nelegálním vývozu vzácných ptáků ze země. Podle zakladatele a prezidenta ACTP Martina Gutha však šlo „fake news“, které se nezakládaly na pravdě. K vývozu papoušků mělo dojít po dohodě s dominikánskou vládou na zahájení projektu in situ a ex situ, který má vést k vytvoření záložní populace obou druhů amazoňanů v zajetí pro případ, že by ostrov znovu postihl ničivý hurikán. To poté v prohlášení zveřejněném na oficiální facebookové stránce vlády Dominiky potvrdil i stálý tajemník ministerstva zemědělství a rybolovu Dr. Reginald Thomas.

Amazoňané červenokrci v záchranném centru na Dominice, odkud je získalo německé ACTP (Foto: RSCF)

Vývoz papoušků pod palbou kritiky

Zejména populace amazoňana císařského je v ohrožení, protože po hurikánu Maria se podařilo tyto papoušky ve volné přírodě spatřit pouze desetkrát. Ochránci přírody odchytili několik vysílených ptáků, které umístili do záchranného centra. Právě z tohoto zařízení poté byli odebráni papoušci pro ACTP. Podle organizace Rare Species Conservatory Foundation (RSCF), která se rovněž podílí na záchranných projektech karibských amazoňanů, je vytváření záložních populací kriticky ohrožených druhů ve vzdálené Evropě kontraproduktivní. RSCF se domnívá, že smysluplné je pouze budování záchranných center a chovných stanic přímo na ostrově Dominica, odkud mohou být ptáci vypouštěni do volné přírody.

K TÉMATU: ACTP chce vybrat milion eur na záchranu amazoňana císařského na ostrově Dominica

Podobně jako s vládou ostrovního státu Dominica spolupracuje německé ACTP s dalšími karibskými zeměmi Svatá Lucie a Svatý Vincent, od nichž získala endemické druhy amazoňanů – amazoňany ohnivé a mnohobarvé. Organizace již před časem vyvěsila na svoji oficiální stránku na Facebooku úvodní fotografii složenou z detailních snímků očí čtyř vzácných karibských amazoňanů: císařského, červenokrkého, ohnivého a mnohobarvého. ACTP je známé též chovem v přírodě vyhynulých arů škraboškových, dále arů kobaltových, a také unikátním dovozem kakaduů hnědohlavých z Austrálie, který si dojednalo přímo s australskou federální vládou.

Úvodní foto: Pinterest
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..