ACTP chce vybrat milion eur na záchranu amazoňana císařského na ostrově Dominica

UVNITŘ VIDEO – Kritickou situaci s volně žijící populací amazoňanů císařských na ostrově Dominica po loňském hurikánu Maria chce řešit německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Koncem února poskytlo dar 100 tisíc eur (v přepočtu 2,6 milionu korun) na přikrmování amazoňanů přeživších ve volné přírodě a do konce dubna chce vybrat a zaslat celkem milion eur (26 milionů korun). Hurikán Maria prakticky zničil veškerou vegetaci na ostrově Dominica, takže papoušci se potýkají s nedostatkem potravy. Podle ACTP hrozí, že si vzácní ptáci, vůbec největší amazoňané na světě, zvyknou na konzumaci slunečnice z polí místních zemědělců, která pro ně není příliš vhodná a těžko by se poté znovu přeorientovávali na původní potravu.
ACTP podle vyjádření na své oficiální stránce na Facebooku rovněž poskytne terénní vozy dominikánské lesní správě, aby se její pracovníci mohli dostat do odlehlejších míst a připravit více stanovišť pro přikrmování amazoňanů. Veškerá podpora ze strany německého sdružení putuje přímo vládě, která ji přerozdělí konkrétním státním organizacím. ACTP se tak chce vyvarovat situaci, že by velká část peněz skončila jako režie nevládních organizací. V krátké době má být na Dominice založen i účet „Donate Now“, na který bude moci přispět kdokoli, kdo chce pomoci zachránit amazoňany císařské. Momentálně jde asi o nejohroženější druh amazoňana, po hurikánu Maria bylo zaznamenáno jen deset pozorování těchto ptáků.

Zaplatí zemědělcům škody napáchané papoušky

Součástí spolupráce je i financování studijního pobytu pracovníků dominikánské lesní správy na univerzitě v britském Kentu, kde budou studovat ochranu přírody. ACTP také zajistí výplatu náhrad zemědělcům, jimž papoušci kvůli nedostatku původní potravy ničí úrodu na polích a v sadech. Náhrady mají odradit zemědělce od pronásledování amazoňanů císařských. Od ničivého hurikánu Maria uplynulo již pět měsíců a dominikánská lesní správa dosud nebyla schopna zahájit projekt dokrmování volně žijících amazoňanů císařských. Podle ACTP musí tyto aktivity začít okamžitě, proto je sdružení bude financovat. Hrozí totiž, že jinak počet přeživších amazoňanů císařských klesne na kritickou úroveň.

K TÉMATU: Amazoňané císařští málem vymřeli. Od hurikánu Maria existuje jen deset pozorování

Na financování projektu se kromě ACTP podílí i společnosti a organizace Pairi Daiza z Belgie, Parrots International z Kalifornie a všechna zařízení ACTP, jež působí kromě Německa také v Dánsku, Izraeli a USA. Sdružení zároveň vyzvalo i všechny milovníky papoušků, aby přispěli na účet „Donate Now“, aby se do konce dubna podařilo shromáždit slibovaný milion eur. Pro amazoňany císařské je pomoc velmi důležitá. I přes hurikánem Maria šlo o velmi vzácný druh, jehož populace čítala jen okolo 250 jedinců. Navíc neexistuje téměř žádná záložní populace v zajetí, amazoňan císařský je vedle amazoňana portorického nejvzácnějším zástupcem rodu ve voliérách.

První v zajetí odchovaný amazoňan císařský:

Úvodní foto: Buddydivedominica.com
Předchozí článek

Vyhynulý ara kubánský měl blíže k arovi vojenskému a zelenému, zjistili vědci

Dálší článek

Další dopadený pašerák papoušků v Bolívii: převážel 133 ptáků devíti druhů

One Comment

  • Amazonan cisarsky nezije v Dominikanske republice ale na ostrove Dominika.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější