Další dopadený pašerák papoušků v Bolívii: převážel 133 ptáků devíti druhů

Se zprávami o pašerácích papoušků se letos doslova roztrhl pytel. Bolivijská policie a zástupci státní agentury na ochranu přírody koncem února zkonfiskovali větší počet papoušků, kteří byli určeni pro místní trh s domácími mazlíčky. Podle organizace Centro Conservación Loros Silvestres Wild Parrots Conservation Center (CREA) šlo o 133 jedinců devíti různých druhů. „V současné době je dokrmujeme, ptáci jsou pravidelně sledováni týmem veterinářů a jakmile projdou karanténou, zahájíme jejich rehabilitaci,“ napsala organizace na své oficiální stránce na sociální síti Facebook, kde zveřejnila i několik fotografií se zabavování papoušků.
Podle snímků je mezi zkonfiskovanými ptáky větší počet dosud neodstavených mláďat arů araraun, arové zelenokřídlí, arové malí, amazoňani modročelí, amazónci modrohlaví a blíže nespecifikovaný druh aratingů. Papoušci byli ve větším počtu v nevhodných přepravních klecích nebo dokonce v kartonových krabicích s dírami pro ventilaci vzduchu. Stejným způsobem nedávno pašoval deset arů vojenských v Mexiku jiný pašerák, který k tomu využil pět kartonových krabic přelepených lepicí páskou. Muž papoušky převážel veřejnou dálkovou autobusovou linkou. Nejde o první případ svého druhu, mexičtí ochránci zákona nedávno dopadli v jiném autobusu pašeráka více než dvou set amazoňanů modročelých.

Zkonfiskovaní papoušci v Bolívii (Foto: CREA)
Na přepravu exotů pašeráci použili i kartonové krabice (Foto: CREA)

Řada papoušků nepřežije otřesné zacházení

Na otřesnější případ pašování papoušků upozornila další bolivijská ochranářská organizace Comunidad Inti Wara Yassi (CIWY). Do její péče se před několika dny dostalo několik mláďat arů araraun, která byla zabavena v zuboženém stavu. Podvyživení papoušci byli zašpinění od vlastních výkalů a bláta, vyhublí na kost. Jedno z mláďat se už nepodařilo zachránit a v době příjezdu do záchranné stanice uhynulo. „Je naprosto zničující sledovat, že se neustále dějí takové věci. Ptáci, kteří by měli žít volně v přírodě, se stávají součástí války, která nebere konce: nelegální odchyty a sociální nevyzrálost obyvatel vede k představám, že mohou rozhodovat o bytí či nebytí těchto zvířecích duší,“ komentovala situaci ochránkyně přírody Andrea Benavente Oliverová.

K TÉMATU: Mexičan nacpal deset arů vojenských do pěti kartonových krabic a pašoval je autobusem

Bolívie je vedle Brazílie jedním z největších nelegálních vývozců na černo odchycených papoušků v Jižní Americe. Země je domovinou několika endemických druhů papoušků, například kriticky ohroženého ary kanindy, jehož divoká populace čítá pouhých tři sta jedinců, nebo ary červenouchého či nedávno samostatně uznaného druhu mníška bolivijského. Část nelegálně odchycených ptáků směřuje na místní trhy, další míří především do Asie, která se po zákazu dovozů odchytových ptáků do zemí Evropské unie stala hlavním odběratelem těchto opeřenců. V mnoha případech pašeráci převáží papoušky ještě ve vejcích a nechávají j vylíhnout uměle v cílové zemi nebo na kontinentu, kde mají být poté nabízeni koncovým zákazníkům.

Zabavená mláďata araraun ve velmi zuboženém stavu (Foto: CIWY)
Transport nelegálně odchycených papoušků přežije jen jeden z deseti. Toto mládě ary ararauny to štěstí nemělo. (Foto: CIWY)

Úvodní foto: CREA
Předchozí článek

ACTP chce vybrat milion eur na záchranu amazoňana císařského na ostrově Dominica

Dálší článek

Na ostrovu Svatá Lucie vzniká unikátní záchranné a chovné centrum amazoňanů mnohobarvých

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější