Mexičan nacpal deset arů vojenských do pěti kartonových krabic a pašoval je autobusem

UVNITŘ FOTOGALERIE – Převážení deseti arů vojenských v kartonových krabicích v zavazadlovém prostoru pravidelné autobusové linky z mexického města Mazatlán na pobřeží Tichého oceánu do Atlacomulca se nevyplatilo mladému Mexičanovi, kterého zadržela mexická federální policie. Při rutinní kontrole autobusu policisté narazili na krabice s podezřelými dírami na bocích. Jak se později ukázalo, šlo o otvory, které měly zajistit dostatek vzduchu papouškům v krabicích. Policisté zabavili celkem pět krabic, v každé bylo po dvou arech vojenských. Vzhledem k tomu, že jde o původní ptačí druh z Mexika, skončil pachatel ve vazbě, kde čeká na trest.
Ara vojenský je považován za ohrožený druh, konkrétně v Mexiku jeho populace klesá. V úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES) je veden v první příloze, všechny exempláře držené v zajetí proto musí být povinně registrované a jejich majitelé musí prokázat jejich legální původ. Což v tomto případě nebylo možné, protože pachatel k ptákům neměl žádné doklady. Papoušci absolvovali veterinární vyšetření a poté je úřady předaly do záchranné stanice El Potrillo v obci Donato Guerra, která se specializuje na péči o divoké ptáky. Ošetřovatelé papoušky připraví na vypuštění zpět do volné přírody.

Ara vojenský v kartonové krabici, jak jej objevili policisté při kontrole zavazadlového prostoru autobusu (Foto: Profepa)
Zavazadlový prostor autobusu, v němž byli pašovaní papoušci (Foto: Profepa)
Vyšetřovatelé zabavují kartonové krabice s ary vojenskými (Foto: Profepa)

Pašerákovi hrozí až devět let vězení

Podle mexického zákona na ochranu volně žijících živočichů hrozí osobě, která nelegálně odchytí a obchoduje s původními druhy zvířat, pokuta v přepočtu až 55 tisíc korun, zabavení zvířat a zaplacení výdajů na jejich ošetřování v záchranném centru. Navíc mexický federální trestní zákoník říká, že pokud jde o exempláře ohroženého druhu nebo druhu chráněného mezinárodní smlouvou, k níž se Mexiko připojilo, hrozí pachateli trest odnětí svobody od jednoho roku do devíti let nebo pokuta až do výše tří milionů peso (3,3 milionu korun). Od dubna 2017 lze obchodování s volně žijícímu zvířaty vyšetřovat jako trestný čin organizovaného zločinu s výrazně vyšší trestní sazbou.

K TÉMATU: Malajsijská pobřežní hlídka vyplašila pašeráky, ti naházeli klece s 300 exotickými ptáky do moře

Ochranářská organizace Profepa také upozornila, že odchyt arů vojenských je v Mexiku od roku 2008 zakázán. Profepa proto podá trestní oznámení na zadrženého pašeráka a bude pro něj požadovat co nejpřísnější trest. Není to poprvé, co se někdo v Mexiku pokusil pašovat papoušky v nákladním prostoru veřejné autobusové linky. Dálniční policie ve státu Chiapas poblíž města Nueva Esperanza zadržela letos v lednu teprve devatenáctiletého mladíka, který převážel linkovým autobusem devět krabic s 244 papoušky. Šlo o amazoňany žlutolící, původní mexický druh papouška, který je chráněný. Policisté dostali na pašeráka tip od svého informátora.

Úvodní foto: Profepa
Předchozí článek

Papouščí zoo Bošovice zítra zahájí jubilejní desátou návštěvní sezónu. Mrazu navzdory

Dálší článek

Nové podmínky pro nekomerční dovoz ptáků do EU: prvních 30 dní nesmí na výstavy a burzy

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější