Papouščí zoo Bošovice zítra zahájí jubilejní desátou návštěvní sezónu. Mrazu navzdory

UVNITŘ VIDEO – Ani silné mrazy neodradily Papouščí zoologickou zahradu v Bošovicích na jihu Moravy od každoročního slavnostního otevření nové návštěvní sezóny, které připadá vždy na 1. března. Letos jde o dvojnásobně výjimečnou situaci: nejen že kvůli nízkým teplotám zůstanou všichni papoušci zavření v záletech a návštěvníci za nimi budou muset do uzavřených ubikací, ale především zoo zahajuje jubilejní desátou sezónu. „1. března otvíráme každoročně, bez ohledu na počasí. Letos předpokládáme, že vzhledem k nízkým teplotám snad asi nikdo nepřijede,“ říká ředitelka zahrady Hana Škrháková – Pádková. Zoo bude od zítřka otevřena denně včetně víkendů od 10 do 17 hodin, od dubna do 18 hodin.
Na návštěvníky, kteří i přes nepřízeň počasí zítra zamíří do Bošovic, čekají prohlídky zázemí chovných zařízení, ovšem ne kompletně všech. „Nebude to rozhodně všude, protože nám hnízdí téměř všechny africké druhy papoušků, v jedné části ary ararauny, dále amazónci a částečně aratingy,“ popsala serveru Ararauna.cz Hana Škrháková – Pádková. „Pevně věříme, že již na sobotu a na neděli se počasí alespoň částečně umoudří a teplota se vyšplhá malinko nad nulu. V takovémto případě budou venku papoušci z velké části, kromě hnízdících párů. Osobně bych doporučila návštěvu odložit, určitě za pár dnů bude příjemněji – jak pro papoušky, tak i pro návštěvníky.“

Tři nové druhy: amazoňané a aratingové

Celý letošní rok si bude bošovická zoo připomínat desáté výročí svého otevření. Začínala v květnu 2008 se stovkou papoušků ve dvaceti druzích, dnes má již přes dvě stě exotů ve více než padesáti druzích. Jde o papoušky z Jižní a Střední Ameriky, Austrálie i Afriky, od největších arů po nejmenší papoušíčky. Tak jako každý rok i letos si v Bošovicích připravili pro novou sezónu několik novinek. Tentokrát jde o amazoňany vínorudé ve dvou párech a aratingy červenolící a oranžovočelé. Avizované ary hyacintové, které si zoo rovněž plánuje pořídit a má pro ně již připravené chovné prostory, bošovičtí nechávají na další sezónu. „Je to o penězích. Místo tohoto jednoho papouška jsme letos raději pořídili tři jiné druhy,“ uvedla ředitelka zoo.

K TÉMATU: Papouščí zoo Bošovice odchovala jako první v Česku a na Slovensku amazoňana nádherného

Papouščí zoologická zahrada od začátku roku eviduje již několik úspěšných odchovů. Na přelomu roku zahnízdili žakové velcí a papoušci senegalští, z jihoamerických druhů pak amazónci bělobřiší a arové ararauny. „Mezi nejmenší a zároveň nejoblíbenější papoušky v zoo patří bezesporu papoušíčci (Forpus). Celkem je v zoo chováno sedm párů v pěti druzích a čtyři z nich se daří úspěšně a pravidelně rozmnožovat. Právě v těchto dnech se rodiče starají o první letošní mláďata, která budou k vidění za dva až tři měsíce,“ popisuje Hana Škrháková – Pádková. Vzhledem k tomu, že se jde o velice citlivé papoušky, ve venkovních expozicích se objeví až na začátku května, kdy už bude stálejší teplota v noci i během dne.

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice
Předchozí článek

Veterinární poradna: Proč si můj papoušek škube peří a jak zabránit kanibalismu mláďat?

Dálší článek

Mexičan nacpal deset arů vojenských do pěti kartonových krabic a pašoval je autobusem

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější