Papouščí zoo Bošovice odchovala jako první v Česku a na Slovensku amazoňana nádherného

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Odchovem amazoňana nádherného se pochlubila Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jihu Moravy. Úspěch slaví jako první zoo v České republice a na Slovensku. O jediné mládě, které se vylíhlo začátkem července, se starají přímo rodiče. „Ze snůšky tří vajec bylo jedno oplozené. Předtím jsme u tohoto páru zaznamenali čisté snůšky,“ přiblížil serveru Ararauna.cz zakladatel a ekonomický ředitel Papouščí zoo Vlastimil Škrhák. Papoušci začali hnízdit v době, kdy bošovickou zoo navštívila skupina českých chovatelů, která se vracela ze semináře ve slovenské Kálnici. Už tehdy amazoňané zuřivě bránili budku (viz video).
Samice nejprve snášela na zem

„V době návštěvy bylo v budce už jedno vejce,“ vysvětluje chování amazoňanů Vlastimil Škrhák. Samice, kterou zoo chová již druhým rokem a spárovala ji teprve loni, se v Bošovicích pokoušela hnízdit již v roce 2015. „Ve venkovní expozici si vyhrabala na zemi otvor pod pařezem a zde snesla tři vejce,“ popisuje ředitelka Papouščí zoo Hana Škrháková Pádková. Loni se zahradě podařilo samičku dopárovat ročním samečkem a přemístila ji do nového pavilonu amazoňanů, kde měli papoušci k dispozici zázemí o rozměrech 1 x 3 x 2 metry a venkovní výlet 1 x 4 x 2 metry. „Zde si samice v trávě na zemi vyhrabala důlek a opět snesla tři vejce na zem,“ líčí Hana Škrháková Pádková.

K TÉMATU: Videostřípky z Papouščí zoo Bošovice: amazoňani nádherní si brání budku, souboj arů vojenských a ze zázemí zoo

Bošovičtí nelenili a vyvěsili amazoňanům do zázemí kmenovou budku o průměru cca 35 cm a výšce 70 cm s vletovým otvorem o průměru 7 cm. Samička brzy začala posedávat na bidle před vletovým otvorem, ale do budky jen nahlížela. „Snesla tentokrát dvě vejce na zem z bidla. V letošním roce, hned začátkem roku, jsme tedy budku vyměnili. Rozměr zůstal stejný, jen vletový otvor měl tvar písmene U. Zdánlivě šlo o maličkost, ale bylo vyhráno, což jsme ale v tu chvíli ještě netušili,“ říká Hana Škrháková Pádková. V Papouščí zoo se obávali, že samice, která snáší vejce na zem, nikdy nevleze do budky. Naštěstí se ale tato obava nepotvrdila.

Zabrala až budka s otvorem ve tvaru U

Nový vchod do budky se samičce zalíbil a v dubnu ji začala navštěvovat. Stala se velice agresivní a jak jsme později zjistili, bránila si tak snůšku čtyř vajec. „Kontrolou jsme bohužel zjistili, že jsou neoplozená. Samečkovi ještě nejsou ani tři roky,“ vysvětluje ředitelka bošovické zoo. Chovatelé tedy vejce po čtyřech týdnech odstranili a za další dva týdny samička snesla opět tři vejce. Po několika dnech se podařilo u jednoho z nich potvrdit, že je oplozené. „Agresivita rodičů, hlavně samičky, se stupňovala hlavně v období líhnutí mláděte, což bylo 2. až 3. července,“ popisuje Hana Škrháková Pádková.

ČTĚTE TAKÉ: Papouščí zoo Bošovice zahájila šestou sezónu s 45 druhy papoušků ve více než 200 jedincích

Samička pravidelně opouštěla budku a vždy krátce pobývala ve venkovní části. Bošovičtí tak mohli zavřít padací okénko, které dělí venkovní a vnitřní část expozice, a nepozorovaně zkontrolovat mládě, o které se rodiče vzorně starali a bylo vždy dobře nakrmené. „20. července jsme jej okroužkovali a v těchto dnech je mu právě měsíc,“ líčí Hana Škrháková Pádková. „Odchov je pro naši zoo velkou radostí a doufáme, že se rodiče o mládě postarají až do úplné samostatnosti.“ Amazoňané nádherní se podle ředitelky Papouščí zoo v Bošovicích vyznačují obrovským temperamentem. „Jsou neustále v akci, dostávají velké množství větví na okus a oblíbili si i houpačky z větví,“ říká.

Mládě amazoňana nádherného po kroužkování (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Bošovice je chovají jako jediná česká zoo

V bošovické zoo krmí amazoňany nádherné směsí Amazone Parrot Loro od Versele-Laga, granulemi Nutribird P 15 Tropical a polovinu denní krmné dávky tvoří ovoce a zelenina, kterou papoušci přijímají velmi ochotně. „V období před a během hnízdění ptáci dostávají granule Harrison, vařenou rýži, naklíčená či máčená semena, granátová jablka a papáju,“ dodává Hana Škrháková Pádková. K odchovu došlo v plně obsazeném pavilonu amazoňanů, kdy s hnízdícími papoušky přímo sousedili další amazoňané. Na průběhu hnízdění se to nijak negativně neprojevilo. Samce z chovného páru si bošovická zoo pořídila od největšího chovatele amazoňanů v České republice i Evropě Jana Nedělníka, který amazoňany nádherné odchoval jako první v tehdejším Československu již v roce 1992.

NAPSALI JSME: Papouščí zoo Bošovice zdvojnásobila svou plochu, otevřela nový pavilon amazoňanů

Amazoňan nádherný nepatří mezi příliš často chované papoušky. Jednak jde o druh, který je zařazen do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, takže se na něj vztahuje povinná registrace. Je však také jedním ze čtyř druhů papoušků, u kterých Česká republika požaduje testy paternity u odchovaných mláďat. Dříve se tato povinnost týkala naprosto všech odchovaných mláďat, předloni však Agentura ochrany přírody a krajiny tento požadavek změnila pouze na první odchov daného páru s tím, že si případně může vyžádat testy paternity od jakéhokoli dalšího odchovu. Kromě Papouščí zoo v Bošovicích tyto amazoňany žádná jiná česká nebo slovenská zoo nechová.

Samec amazoňana nádherného při bránění hnízdní budky (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..