Videostřípky z Papouščí zoo Bošovice: amazoňani nádherní si brání budku, souboj arů vojenských a ze zázemí zoo

UVNITŘ VIDEO – Cestou z víkendového setkání chovatelů papoušků v západoslovenské Kálnici se skupina českých účastníků zastavila v Papouščí zoologické zahradě v Bošovicích. Počasí nám přálo, a tak vám můžeme nabídnout několik videí s papoušky i pohled do neveřejného zázemí jediné české zoo specializované výhradně na papoušky. Bošovičtí nám také slíbili v blízké budoucnosti poskytnout informace o rozšíření jejich chovu papoušíčků, jedněch z nejmenších druhů papoušků na světě. Papouščí zoo v Bošovicích má nejucelenejší kolekci rodu Forpus ze všech českých a slovenských zoo.
Škádlení arů vojenských

Ary vojenské chová Papouščí zoo Bošovice ve dvou párech. Dva ptáky získala od Zdeňka Vandělíka, jednoho ze zlínské zoologické zahrady v Lešné a jednoho dovezla ze zahraničí. Pár na videu se během naší návštěvy trochu škádlil, což je u arů celkem běžná věc. Krátce po pořízení videa se ve všech voliérách velkých arů a kakadu spustily sprchy a arové se plně věnovali koupání.

Amazoňané nádherní brání budku

V nejnovějším pavilonu amazoňanů, který bošovická zoo otevřela v roce 2015, jsme měli možnost nahlédnout do zázemí s vnitřní ubikací pro amazoňany nádherné. Pár se připravuje k hnízdění a nebojácně před námi bránil budku. Pokud se zadaří, půjde o první hnízdění amazoňanů nádherných v této zoo. Tito papoušci jsou vedeni v CITES I a navíc patří mezi čtyři papouščí druhy, u kterých Agentura ochrany přírody a krajiny požaduje paternitní testy mláďat (i když u amazoňanů nádherných jen u prvního hnízdění a poté jen namátkově).

Ary kanindy likvidují okus

Aktuálně nejvzácnější druh ary, který dosud žije ve volné přírodě, je v bošovické zoo zastoupen jedním párem. Ara kaninda pochází z Bolívie a laici si ho lehce spletou s mnohem častějším arou araraunou. Na rozdíl od něj ale arové kanindy u nás nejsou téměř chovaní jako domácí mazlíčci (na rozdíl od USA, kde jich je v domácnostech velké množství). Odhaduje se, že v přírodě přežívá posledních 300 arů kanind. V České republice se jich chová přes 100.

Amazoňané velcí ve venkovní voliéře

Amazoňan velký neboli oratrix je vedle amazoňana pomoučeného největším zástupcem rodu Amazona. Patří mezi oblíbené papoušky, čeští chovatelé jich vlastní stovky kusů. Ne všichni jsou ale tak hezky vybarvení jako ptáci v bošovické zoo. Na kvalitě peří se podepisuje nejen správná výživa, ale také pravidelné sprchování papoušků, na které si v Bošovicích potrpí.

Pohled do zázemí chovu velkých arů

Do těchto prostor se mnoho návštěvníků Papouščí zoo nedostane. Zázemí chovu velkých druhů arů je územím, kam za normálních okolností může jen hrstka zaměstnanců zahrady, kteří mají na starosti krmení a úklid voliér. Kromě arů se v této části voliér nachází i pár kakaduů žlutolících. Jeden papoušek je velmi kontaktní, jak se můžete přesvědčit na úplném závěru videa.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..