Papouščí zoo Bošovice zahájí šestou sezónu s 45 druhy papoušků ve více než 200 jedincích

UVNITŘ FOTOGALERIE – Již šestou návštěvní sezónu zahájí ve středu 1. března Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jižní Moravě. První návštěvníky uvítá v 10 hodin dopoledne. „V loňském roce se rozšířil chov o patnáct nových druhů. V současné době mohou návštěvníci pozorovat více jak 200 kusů papoušků ve 45 druzích. Velkou část tvoří jihoameričtí papoušci, ale také papoušci Austrálie a Afriky,“ přiblížila ředitelka zoo Hana Škrháková – Pádková. Právě africké druhy papoušků hnízdí přes zimní období, takže od nich má Papouščí zoo první letošní přírůstky.
„Podařilo se odchovat papoušky senegalské a žaky velké. Z jihoamerických papoušků pak amazónky bělobřiché a papoušíčky brýlaté,“ vypočítává Hana Škrháková – Pádková. Papoušíčky začali v Bošovicích chovat v loňském roce, kdy se v areálu zoo konalo i výroční setkání česko-slovenského Forpus klubu, který sdružuje chovatele papoušíčků v České republice a na Slovensku. Právě Forpus klub věnoval Papouščí zoo první papoušíčky a s jeho pomocí chce zoo kolekci jedněch z nejmenších papoušků na světě dále rozšiřovat. „Na letošní rok připravujeme rozšířit chov těchto malých krasavců,“ slibuje ředitelka zoo.

Maskoti Papouščí zoo Bošovice, pestrobarevní arové arakangy (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Nejvzácnější ary současnosti, kteří dosud žijí ve volné přírodě – ary kanindy – si v Bošovicích pořídili loni (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Amazoňan jamajský patří v zajetí mezi rarity. Papouščí zoo Bošovice je má zapůjčeny z pražské zoologické zahrady. (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Otevřeno bude až do 19. listopadu

Hned první týden nové sezóny zahájí Papouščí zoo tradiční výstavu kraslic a dekorací, pomlázek a perníčků. Výstava potrvá od neděle 5. března do čtvrtka 20. dubna. Na Mezinárodní den ptactva 1. dubna budou mít všichni návštěvníci s ptačím příjmením vstup do zoologické zahrady zdarma. Během května zoo instaluje a zahájí stálou venkovní ornitologickou výstavu Jiřího Bartla z Rousínova. V září a říjnu pak bošovičtí plánují výstavu tropických motýlů od entomologa Bedřicha Malečka. V průběhu roku zoologická zahrada nabídne i komentované prohlídky a program Ošetřovatelem v zoo, který je určen především pro děti během letních prázdnin.

K TÉMATU: Papouščí zoo Bošovice oslavila páté výročí svého vzniku. Nadělila si ary kanindy

Papouščí zoologická zahrada Bošovice je otevřena každý den včetně sobot, nedělí a všech svátků. Během března jsou otevírací hodiny od 10 do 17 hodin, od dubna do září do 18 hodin. Poté se otevírací hodiny až do listopadu zkrátí do 17 hodin. Zoo by měla být v závislosti na počasí otevřena až do 19. listopadu, poté bude mít až do konce února následujícího roku zavřeno. Zimní období zoo využívá k úpravám interiérů a plánování nové sezóny. „Je třeba pořádně vyčistit všechny voliéry, což sice děláme i během roku, ale v zimě je čas na generální úklid. Zima je pro nás obdobím takového malého oddychu a spíše plánování na další sezónu, abychom měli na co navázat,“ uvedla v dřívějším rozhovoru pro server Ararauna.cz Hana Škrháková – Pádková.

Někdo by řekl obyčejné andulky. Tyto andulky v bošovické zoo jsou ale přímými potomky ptáků dovezených z Austrálie. (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Mezi jihoamerickými druhy papoušků, na které narazíte v Bošovicích, jsou i amazónci běločelí (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Papoušíčci brýlatí loni vyvedli v Papouščí zoo první mladé (Foto: Papouščí zoo Bošovice)

Úvodní foto: Papouščí zoo Bošovice
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..