Německé ACTP si dovezlo další kakadu hnědohlavé z Austrálie. Už má 10 párů

Šest nových párů kakadu hnědohlavých si z Austrálie dovezlo německé Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP). Společně se čtyřmi dalšími páry, které vlastní od předloňského roku, tak toto chovné zařízení vlastní již deset párů těchto chovatelsky extrémně vzácných ptáků. Mimo Austrálii se kakadu hnědohlaví takřka nevyskytují, v Evropě byla do roku 2015 jediná samice, kterou získalo právě ACTP. V říjnu téhož roku se sdružení povedlo realizovat dovoz sedmi kakadu hnědohlavých z Austrálie od tamního chovného centra Priam Psittaculture Centre Research & Breeding.
„Právě jsme importovali další kakadu hnědohlavé. Celkem tedy máme deset párů a první odchov za rok 2016. V šesti případech jde o osvědčené chovné páry, dva již zahnízdily,“ řekl serveru Ararauna.cz zakladatel a prezident ACTP Martin Guth. Kakadu hnědohlaví jsou potravní specialisté, ve své domovině se živí semeny kasuarie, divoké australské borovice, které vyjídá z jejich šišek. Proto se v minulosti nedařilo tyto papoušky udržet v zajetí při životě, natož pak rozmnožit. ACTP si zajistila zdroj kasuarie z farmy v Kalifornii. „Je to jejich oblíbená potrava. Když jsou semena zralá, začíná jim Austrálii hnízdní sezóna,“ popsalo ACTP na svojí stránce na Facebooku.

Rozmrazené plody kasuarie v chovném zařízení ACTP (Foto: ACTP)

Martin Guth: Letošní sezóna je velmi nadějná

„Doufáme, že když budeme kakadu hnědohlavé krmit těmito semeny v našem chovu, připravíme je pro potenciálně úspěšnou chovnou sezónu,“ dodalo ACTP. Plody kasuarie sdružení zprostředkovali Marie a Mark Staffordovi z organizace Parrots International, která rovněž sídlí v Kalifornii. Odchov kakaudů hnědohlavých v zajetí ve velmi komplikovaný a specifický, mláďata vyžadují dokrmovací kaši se speciálně uzpůsobenou konzistencí. Přirozený odchov mláďat pod rodiči je v zajetí spíše výjimečný, ale v Austrálii se již podařil. Vůbec poprvé se jím mohl pochlubit soukromý australský chovatel E. Hallstrim již v roce 1954, v roce 1971 následovala i zoologická zahrada v Sydney.

K TÉMATU: Prvoochov kakadu hnědohlavého v Evropě se vydařil, mládě úspěšně opustilo budku

ACTP slavilo první úspěch loni na podzim, kdy se jednomu páru kakadu hnědohlavých podařilo odchovat jedno mládě přirozenou cestou. Podle Martina Gutha vypadá letošní hnízdní sezóna ještě nadějněji. ACTP se tak stává jediným chovným zařízením na světě mimo Austrálii, kterému se daří tento druh kakadu rozmnožovat. Zároveň vlastní nejvíc kakadu hnědohlavých mimo australský kontinent. Jenom vyvézt tyto ptáky z Austrálie znamenalo vyvinout značné diplomatické úsilí a zapojit vlády obou zemí. Austrálie totiž desítky let dodržuje přísný zákaz vývozu původních druhů zvířat, z něhož mají občas výjimku velké zoologické zahrady.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..