Jak je to s mezidruhovými kříženci papoušků a registracemi CITES?

UVNITŘ VIDEO – Křížení papoušků různých druhů není zrovna činnost, která by si zasloužila pochvalu, ale když už se nějaký kříženec vylíhne, chovatel musí v určitých případech řešit problém, zda mládě registrovat jako exemplář CITES. Pokud je totiž jedním z rodičů papoušek, který spadá do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES, logicky se nabízí otázka, zda by i jeho potomek, byť nejde o čistý druh, neměl podléhat povinné registraci. Položil si ji i chovatel velkých arů ze severních Čech, který marně shání vhodného samce pro dospělou samici ary arakangy a zvažuje místo něj samici spárovat se samcem ary ararauny.
Křížení může být i znouzecnost

„Vím, že křížení je téma, u kterého se chovatelé chytají za hlavu. Nicméně se stává, že kříženci jsou a nemusí to být pouze z důvodu finančních, kdy nelze dokoupit druhý kus stejného druhu, ale prostě jedinec v určitém věku není na trhu,“ popisuje chovatel, který si nepřál být jmenován, ale redakce jeho jméno zná. „Já sám mám šestileté arakangy, kdy samec je puberťák, navíc se samice bojí a utíká před ní a naopak samici, která se již druhý rok plazí po bidlech a vrčí jako pes, jak je nadržená, ale samce, co má u sebe, nechce. Navíc jak je rozrušená si začala vykusovat křídla a proto nelétá,“ popisuje svůj případ.

K TÉMATU: V brazilském městě Compo Grande létají divocí kříženci arů araraun a arů zelenokřídlých

„Jelikož potřebuji nutně sehnat nějakého staršího dominantního samce, který by se jí nebál a arakangu nemohu sehnat, přemýšlím o ararauně nebo nebo zelenokřídlém samci. Nebudu čekat, až se zmrzačí celá. Stále je to menší zlo, než mít doma kus, ke kterému nemohu sehnat odpovídajícího partnera,“ míní chovatel, který kvůli případnému odchovu křížence vznesl dotaz ke krajskému úřadu Ústeckého kraje. Ara arakanga totiž spadá do CITES I a podléhá povinné registraci, zatímco ara ararauna a ara zelenokřídlí jsou v CITES II a registrovat se nemusí (v minulosti podléhali povinné evidenci, ale tato povinnost skončila ke konci roku 2009).

Jak pojmenovat křížence? Oběma názvy rodičů

Odpověď krajského úřadu je poměrně jednoznačná. „V případě kříženců je třeba postupovat tak, že je třeba plnit povinné podmínky stanovené pro ten druh, který je má z dvojice přísnější. Např. pokud by se křížil druh zařazený do přílohy A (CITES I, pozn. red.) s druhem zařazeným do přílohy B (CITES II, pozn. red.), je třeba u mláděte postupovat podle pravidel druhu z přílohy A,“ odpovídá Dita Kuncová, samostatná referentka odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Ústeckého kraje. „Ara arakanga je zařazený do přílohy A, tedy jeho křížence je třeba registrovat a pro obchod je třeba certifikát,“ dodala.

ČTĚTE TAKÉ: Na Slovensku se podařil světový prvoodchov křížence ary arakangy a ary červenouchého

Do žádosti o vydání registračního listu i výjimky ze zákazu obchodní činnosti je třeba podle Dity Kuncové uvádět oba druhy, od nichž pochází mládě. „Například by se mělo psát Ara macao x Ara ararauna, nikoli jen jednoslovný chovatelský název,“ dodala Kuncová s tím, že není možné do těchto dokumentů psát pouze o „ararauně“ a „arakanze“. Podobný problém jako chovatel ze severních Čech řešil i slovenský chovatel Miroslav Jurčo z Nových Zámků, který jako první na světě odchoval křížence ary arakangy a ary červenouchého. Vzhledem k tomu, že oba druhy patří do CITES I, registrace mláděte byla nasnadě, úřady však řešily problém, jak pojmenovat registrovaný exemplář. Nakonec uvedly názvy obou rodičů.

Úvodní foto: Pinterest.com
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..