Bolivijská vláda vyhlásila novou velkou rezervaci pro ary kanindy

UVNITŘ VIDEO – Zcela novou chráněnou oblast, v níž žije víc než třetina arů kanind a soustředí se v ní celá polovina hnízdních párů těchto kriticky ohrožených papoušků, vyhlásila koncem února bolivijská vláda. Chráněné území o rozloze 1,4 milionu akrů (570 tisíc hektarů) se nachází v bezprostřední blízkosti severobolivijského městečka Loreto v regionu Beni. Přípravné práce na otevření rezervace začaly zhruba před rokem, vládní úředníci společně se zástupci nevládních organizací včetně World Parrot Trustu po celou dobu vedli intenzivní informační a vzdělávací kampaň pro obyvatele Loreta.
Městský park a přírodní rezervace byly oficiálně vyhlášeny 22. února pod názvem Gran Mojos. „Ara kaninda je nejvzácnějším volně žijícím druhem ary a World Parrot Trust se podílí na jeho záchranném programu déle než patnáct let. Největšími hrozbami pro tento druh je úbytek vhodných hnízdních lokalit a pytláctví, takže vyhlášení nové chráněné krajinné oblasti je důležitým krokem vpřed,“ prohlásila předsedkyně World Parrot Trustu Alison Hales. „Náš projekt zahrnuje komplexní ochranu volně žijících arů: od práce v terénu přes publikaci vědeckých prací, vzdělávání místních obyvatel až po chov arů v záchranném centru,“ dodala.

V přírodě přežívá posledních 300 arů kanind

Podle šéfky World Parrot Trustu je velmi pravděpodobné, že rezervace Gran Mojas sehraje klíčovou roli při záchraně arů kanind a zvrátí klesající trend volně žijící populace těchto papoušků. Nyní v přírodě žije okolo tří stovek arů kanind, z toho však zhruba jen polovina dosáhla pohlavní dospělosti. „Jsou to místní lidé, kdo se rozhodl chránit své přírodní bohatství. Je životně důležité, aby vláda podporovala zřizování rezervací pro volně žijící živočichy a plně je podporovala prosazováním příslušných zákonů,“ míní Alison Hales. V opačném případě by arům kanindám hrozilo úplné vyhubení.

K TÉMATU: Ara kaninda je vzácnější, než se předpokládalo. Víc než ara kobaltový

„Jsme velmi rádi, že World Parrot Trust byl jednou z klíčových institucí v procesu vytváření této rezervace. Že je součástí příběhu, který může navždy změnit situaci arů kanind ve volnosti,“ uvedl projektový manažer World Parrot Trustu v Bolívii José Antonio Díaz Luque. Ochrana arů kanind spočívá v přísném střežení lesních ostrůvků v rozsáhlých podmáčených loukách na severu Bolívie, které jsou v době hnízdění prakticky nepřístupné kvůli vysoké hladině vody. Farmáři, kteří vlastní pozemky v okolí hnízdišť arů kanind, však kvůli rozšiřování pastvin louky odvodňují a tím likvidují i sporadické lesní porosty v oblasti.

Úvodní foto: Armónia Bolívia
Předchozí článek

Jak je to s mezidruhovými kříženci papoušků a registracemi CITES?

Dálší článek

Dnes končí lhůta pro podávání žádostí o registraci papoušků žako. Úřady ji neprodlouží

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější