Dnes končí lhůta pro podávání žádostí o registraci papoušků žako. Úřady ji neprodlouží

Dnešním dnem končí třicetidenní lhůta, během níž bylo možné registrovat papoušky žako jako exempláře CITES I u příslušných krajských úřadů. Povinnost registrace žaků vstoupila v platnost letos 4. února, tři dny po vydání příslušného evropského nařízení, které uvádí v praxi rozhodnutí světové konference CITES z loňského října. Na ní se většina smluvních stran shodla na přeřazení obou druhů papoušků žako do první přílohy úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin.
Lhůtu nelze měnit, upozorňuje ministerstvo

Třicetidenní lhůta pro podání žádosti o registraci žaků, která končí dnes, se týkala všech papoušků žako vylíhnutých před 4. únorem letošního roku. Mláďata vylíhlá po tomto datu je třeba registroval do třiceti dní od data jejich vylíhnutí. Ve všech případech by papoušci měli být nezaměnitelně označeni buď pevným bezešvým kroužkem CITES s písmeny CZ a šestimístným číselným kódem přiděleným ministerstvem životního prostředí, nebo mikročipem. Žakům vylíhlým před 4. únorem 2017 stačí pro registraci jakýkoli celistvý bezešvý kroužek s unikátním kódem.

K TÉMATU: Pavla Říhová (ČIŽP): Zákon je jasný, při kontrolách žaků nebudeme dělat výjimky

České úřady před vlastním zahájením registrací žaků předpokládaly, že v České republice je chováno okolo 15 až 17 tisíc papoušků žako. Dosud se však na krajských úřadech sešlo jen okolo dvou tisíc nových registrací. Nechystá se tedy ministerstvo životního prostředí prodloužit lhůtu, během níž je možné požádat o registraci žaků? Podle Ondřeje Kloučka z oddělení mezinárodních úmluv ministerstva životního prostředí nikoli. „Lhůta k registraci exemplářů je stanovená zákonem (§ 23 odst. 5 zákona č. 100/2004 Sb., o obchodování s ohroženými druhy, ve znění pozdějších předpisů), nelze ji tedy nijak měnit,“ řekl Klouček serveru Ararauna.cz.

Krajské úřady nezaznamenaly problémy

„Jsem v průběžném kontaktu s krajskými úřady a nezaznamenali jsme žádné významnější problémy spojené s vyřizováním žádostí o registraci,“ dodal Klouček. Majitelům papoušků žako, kteří v zákonné lhůtě nepožádají o registraci těchto papoušků, hrozí správní řízení od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a pokuta až do výše půl milionu korun. Inspekce nebude podle dřívějšího vyjádření vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES Odboru ochrany přírody, lesa a CITES ČIZP Pavly Říhové v těchto případech příliš shovívavá. „To je bohužel jejich problém. Neznalost zákona neomlouvá,“ řekla Říhová v rozhovoru pro brožuru Žako v CITES I, již vydal server Ararauna.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Registrace žaků v CITES I z jiného úhlu pohledu. Mazlíkáři se nemají čeho bát

Zařazení žaků do CITES I (nebo též do přílohy A – podle evropského nařízení) neznamená pouze zavedení povinné registrace všech těchto papoušků, ale také přísnější regulaci obchodování s nimi. Kdo bude chtít prodat papouška žako, bude k tomu muset získat výjimku ze zákazu obchodní činnosti, tzv. „žlutý eurocites“. Ten vydávají stejně jako registrační listy CITES krajské úřady, v případě výjimek ze zákazu obchodní činnosti ale konzultují postup s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, která je vědeckým orgánem CITES v České republice.

Jaké jsou podmínky pro získání výjimky ze zákazu obchodní činnosti s papoušky žako? Čtěte v brožuře Žako v CITES I, kterou vydal server Ararauna.cz.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
5 komentářů

  1. Silvie Ucová napsal:

    Dobrý den, pane Potůčku prosím o informaci na základě čeho uvádíte, že se na úřadech sešla dosud sedmina až osmina žádostí o registraci? Děkuji za odpověď.

  2. Silvie Ucová napsal:

    Podle mých informací Vás kolega Klouček informoval o počtu dosud vydaných nových registračních listů (2103) a nikoli o počtu žádostí o registraci zaslaných na úřady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..