Registrace žaků v CITES I z jiného úhlu pohledu. Mazlíkáři se nemají čeho bát

Zcela nekompromisní vyjádření Pavly Říhové v rozhovoru pro server Ararauna.cz, že od března 2017 bude Česká inspekce životního prostředí jako kontrolní orgán vyžadovat okamžité plnění tj. minimálně podanou žádost o registraci papoušků žako u místně příslušného krajského úřadu (v Praze na Magistrátu hl. m. Prahy ) zní opravdu tvrdě, ale nabízí se i jiný úhel pohledu. Zejména ti z nás, kteří doma máme jednoho či dva žaky jako členy rodiny, a teď tedy opět spadají pod CITES, čili povinnost registrace, se mohou návštěvy kontrolního orgánu ČIŽP oprávněně děsit.
Naše drahé polovičky si začínají brát dovolenou, gruntovat celý byt, častěji koupat děti, máme striktní zákaz vycházet ven, zejména do restauračních zařízení, na ramínku nás čeká sváteční košile, všude napečeno, a stojíce vyrovnáni v řadě, čekáme v naději na návštěvu kontrolního inspektora….

Inspekce se zaměří na množitele

Neprozradím snad informaci v nějakém režimu utajení, ale ČIŽP o nás – mazlíčkáře – zájem nemá. Chce se především soustředit na velkochovatele, množírny, překupníky a pašeráky, což je jen a jen dobře. Proto naděje, že v březnu 2017 se ČIŽP ve stovkách lidí rozjede po České republice a pomocí zásahových jednotek, Armády České republiky a dalších složek, se bude dobývat do našich domovů za účelem kontroly naších mazlíčků, je zcela nulová a je nutno tuto paniku vyvrátit.

K TÉMATU: Odchytové žaky bez vývozního a dovozního povolení zabavíme, varuje inspekce

Zcela sdílím názor, že velká část mazlíčkářů se o povinnosti registrace možná ani nedozví, ale bohužel neznalost zákona opravdu neomlouvá. Dobrou zprávou je, že přestože je ČIŽP orgánem státní správy, mají a doufám, že ne poslední, zbytek zdravého rozumu a po vzoru EET opravdu neplánují anonymní formulář na téma „udej sousedovic papouška“.

Kontrola? Vaše obydlí je nedotknutelné

Z telefonického rozhovoru s Pavlou Říhovou z ČIŽP mám osobně stejně dobrý pocit jako nedávno z telefonátu se Státní veterinární správou, tzn. maximální snaha o vyhnutí se všem excesům a především individuálního posouzení každého případu, neřešení případných sousedských sporů, zabavování papoušků, atd. Je však objektivní pravdou, že na případné i bohužel anonymní udání bude muset ČIŽP reagovat a konat. Proto neotálejte s povinností registrace, pokud se to vašeho mazlíčka dotýká…

ČTĚTE TAKÉ: Nové registrace žaků kvůli CITES I se dotknou všech, i papoušků evidovaných před rokem 2010

Situace domácích bytových mazlíčků a návštěvy kontrolního inspektora má samozřejmě i právní rozměr, který je zcela totožný s podobným postupem např. u tzv. ptačí chřipky. Kontrolní orgán ČIŽP nemá právo vstupu do vašeho bytu za účelem kontroly vašeho domácího mazlíčka. Tedy ani v souvislosti s kontrolní činností ČIŽP nezaniká vaše nezadatelné ústavní právo deklarované článkem 12 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, které zní, že: „Obydlí je nedotknutelné. Není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí.“

Všechna práva a povinnosti chovatelů související s registrací papoušků žako naleznete v brožuře Žako v CITES I, která obsahuje i rozhovory se zástupci České inspekce životního prostředí, Agentury ochrany přírody a krajiny a Asociace chovatelů exotického ptactva. Publikaci vydal server Ararauna.cz.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..