Odchytové žaky bez vývozního a dovozního povolení zabavíme, varuje inspekce

ŽakovéDramatické chvíle čekají majitele papoušků žako odchycených z volné přírody, pokud nemají vývozní povolení ze země původu a dovozní povolení od českého ministerstva životního prostředí. Takové papoušky od února, kdy žakové vstoupí do CITES I a bude se na ně vztahovat povinnost registrace u příslušného krajského úřadu nebo pražského magistrátu, nebude možné legalizovat. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dopředu deklaruje, že je bude rovnou zabavovat. V exkluzivním rozhovoru pro speciální brožuru Žako v CITES I to potvrdila Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES Odboru ochrany přírody, lesa a CITES.
„Do České republiky se dovezla nelegálně spousta žaků, tyto informace máme. Pokud kontrola přijde na takovýto případ, zvíře bude zabaveno,“ uvedla Říhová. V rozsáhlém čtyřstránkovém interview poté uvádí, od kdy čeští chovatelé musí počítat s případnými kontrolami žaků a jaké sankce hrozí těm, co nesplní podmínku registrace. Rozhovor se také dotýká kapacity záchranných center CITES, do kterých stát umisťuje zabavená zvířata a možnosti kontrolních testů paternity v případech, kdy ČIŽP pojme podezření, že udávaný původ zvířete, tedy jeho rodičů, nemusí být pravdivý.

Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES Odboru ochrany přírody, lesa České inspekce životního prostředí (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES Odboru ochrany přírody, lesa České inspekce životního prostředí (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

„Neznalost zákona neomlouvá. Ani mazlíkáře.“

Postup ČIŽP jakožto kontrolního orgánu CITES bude podle Říhové od začátku platnosti vstupu žaků do CITES I přísný a nekompromisní, a to i v případě majitelů domácích mazlíčků. „Neznalost zákona neomlouvá,“ varuje. Pavla Říhová v rozhovoru pro brožuru Žako v CITES I, již vydal server Ararauna.cz (koupit si ji můžete zde), rovněž zmiňuje, za jakých okolností budou moci krajské úřady učinit výjimku a nepožadovat po majiteli dospělého papouška bez kroužku CITES čipování. Zdá se, že tato možnost nebude zdaleka tak automatická, jak by mohlo vyplývat z dřívějšího prohlášení ministerstva životního prostředí.

K TÉMATU: Vše o nových podmínkách chovu žaků po zařazení do CITES I

Rozhovor s Pavlou Říhovou rovněž řeší otázku, co se bude dít s chovateli, kteří nestihnou požádat o registraci papoušků žako ve stanovené lhůtě třiceti dní od zahájení registrací, a jakým způsobem se bude dokládat původ ptáků v případě, že jde o domácí mazlíčky, jejichž majitelé nemají na papouška kupní smlouvu a už si nepamatují jméno člověka, od kterého žaka koupili. Samostatnou kapitolu interview tvoří otázky na postup papouščích útulků, v nichž se z velkých papoušků nejčastěji objevují právě žakové. Z praktických otázek Pavla Říhová odpovídá na dotaz, v jakém režimu bude možné po vstupu žaků do CITES I tyto papoušky převážet a cestovat s nimi na různé akce nebo dovolenou.

Úvodní foto: Celní správa ČR

Více informací naleznete v brožuře Žako v CITES I, kterou si můžete zakoupit po kliknutí na reklamu níže:

zako-inzerat-unor
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 16. až 18. prosince 2016

Dálší článek

Mexiko chce znásobit populaci arů arakang, podpoří jejich vypouštění do nových oblastí

7 Comments

 • Tak tomu moc nerozumím když mám žáky z odchytu už 2 roky.To jako nepůjdou přihlásit ?

  • Pokud nedoložíte, že byli dovezeni legálně, tedy že jde o ptáky odchycené v konkrétní africké zemi, která může žaky vyvážet a povolila jejich vývoz, a zároveň povolení dovozu od našeho ministerstva životního prostředí, pak asi ne. Ještě byste mohl doložit, že jste je koupil od nějakého importéra, ale ten by byl schopen prokázat, že zásilka těchto žaků byla legální a povolilo ji naše ministerstvo.

 • Dobrý den, není pochyb o tom, že můžeme čekat poměrně tvrdý zásah inspekce. A je to správné – protože něco deklarovat a pak to neřešit je cesta do pekel, byť u nás široce rozšířená i v nejvyšších politických kruzích.
  Není pochyb o tom, že v posledním letech k nám (do Evropy) stále putovali žakové tzv. balkánskou cestou. Nebyly jich tisíce, ale putovali. Pokud je někdo nakoupil, bude mít problém.

  Ale když se řekne A, neměli bychom zapomínat na B.
  Největším odběratelem a současně největším nebezpečím pro stávající přírodu je bohatnoucí Čína. Ta stojí za současnou tragédií afrických slonů, nosorožců, luskounů, želv atd. a také žaků!!! Počet bohatých Číňanů roste exponenciálně (byly jich tisíce, nyní miliony)a všichni chtějí zlepšit potenci nebo mít doma papouška. Bohužel se obávám, že peníze mají tak silnou moc, že tento strašlivý trend směřující k vyhubení mnoha druhů zvířat nezastavíme. A vůbec ne represemi v Česku či Evropě. Síly se musí napnout na osvětu v JV Asii, donutit tamní obyvatele, že viagra má rozhodně vyšší účinek než luskouní šupina a ochranu a úctu zaslouží i zvířata, byť je tamní obyvatelé znají jen z pekáče (a desetiletí, kdy naše civilizace získávala k přírodě jiný vztah než konzumní, ve svém překotném vývoji přeskočili). Pokud tohle dokážeme, má příroda šanci. Když ne, je s ní konec.

 • jaký je postup nahlašování a registrace? půjde to elektronicky? kde se seženou ty kroužky? kolik to bude stát? pokud je na to měsíc, budou všude návaly , to snad nebudou muset lidi extra cestovat na úřady, ve svém volném čase, brát si z práce -zase volno? jsou někde odkazy na dokumenty ke stažení?
  předem děkuji za odpověd. pokud někdo odpověd máte.

  • Myslím si, že paní Říhové je v jejím rezortu škoda. Kdyby takto razantně poradila kolegům majícím na starosti nelegální migraci homo sapiens do Evropy, tak bych to uvítal nejen já.

   • tak to jako odchytáky nezlegalizujete i kdyz je ocipujete?v tom pripade je radeji pustím,nez aby mi je nekdo sebral.!!

 • žaka mám skoro 20 let původně od Šimona z Chotěboře, a to jako jeho po Šimonovi třetí majitel . Jde o dovoz. Dnes nezjistím, jestli byl/nebyl legální. v té době jsme všichni byli přesvědčeni, že legální byl a žako má registrační list. Pokud dneska někdo řekne, že nebyl legální , to znamená, že pochybil stát v případě vystavení registračního listu (importér přece musel doložil nabytí), mohu být státem poškozen. Nevěřím, že to tak bude, ale v dnešní době represí si nedělám velké iluze. Jedno je ale jisté – o tom jsem přesvědčen. Dnes je chov žaků natolik zvládnutý a běžný, že spadly ceny. Tady vidím ten základní problém. Pokud inspekce zabaví a nechá zabít byť jen třetinu žaků chovaných v republice, zákonitě se zvedna cena nových odchovů a to minimálně o 50%. Spíše ale o více jak 100%. Tady vidím tu příčinu represí. Pokud by někomu šlo o ochranu, tak nevidím problém, aby se země, které podepsali CITES dohodli a vzájemně pomohli africkým zemím s jejich ochranou a zamezili společně vývozu. A ochrana spočívá i v zachování biotopů. Jenže na to ty státy a jejich úředníci nemají koule, protože příjdou těžaři a nadnárodní koncerny, kterým je původní biotop kohokoliv u prdele a je po žakách. Takže CITES je jen známka svědomí, která zničí soustu zvířecích ale i lidských životů.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější