Mexiko chce znásobit populaci arů arakang, podpoří jejich vypouštění do nových oblastí

Ara arakangaUVNITŘ VIDEO – Dohodu o posílení reintrodukčního programu arů arakang v Mexiku podepsala mexická Národní komise pro chráněné krajinné oblasti (Conanp) a ochranářská organizace Xcaret, jež se dlouhodobě zabývá odchovem a vypouštěním arů arakang do volné přírody. Smlouva mezi oběma institucemi byla podepsána na konferenci OSN o biologické rozmanitosti COP13 a zajistí společný postup při enviromentálním vzdělávání obyvatel, správě vzorků odebíraných papouškům ve volné přírodě, výzkumu a financování reintrodukce arů arakang do přírodních oblastí, kde by tito papoušci měli šanci na přežití. Informoval o tom mexický deník The Yucatan Times.




„Smlouva umožní rozšířit dosavadní postupy při snahách o zachování druhu. Zahrnuje povolení chovu pro účely reintrodukce, jež umožní rozšířit tento program na více lokalit, kde by bylo možné posílit populace arů,“ sdělily obě organizace ve společném prohlášení. Ara arakanga je na seznamu ohrožených druhů IUCN a dotýká se jej i úmluva CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, kde je zařazen v nejpřísnější první příloze. Ohrožen je zejména středoamerický poddruh ary arakangy a s jasně žlutým pruhem na křídlech, kterému se mezi chovateli často říká „mexický“.

Mexičané vnímají arakangu za národního ptáka

Dosavadní záchranný program nese ovoce: za více než tři roky se podařilo celkovou populaci arů arakang v Mexiku téměř zdvojnásobit. Napomohlo tomu umělé vypouštění papoušků ve státech Chiapas a Veracruz, které zajišťovala organizace Xcarlet. Arakangy se zde v minulosti přirozeně vyskytovaly, postupně je však pytláci vychytali. Na obnově původních populací arů arakang se podílí konsorcium, které kromě organizace Xcaret tvoří Národní autonomní univerzita v Mexiku, několik nevládních organizací a také místní, státní a federální úřady. Společnými silami mají vybírat potenciální oblasti pro vysazování arů arakang, kde se vyskytují druhy stromů, jež jsou pro tyto papoušky klíčovým zdrojem potravy a hnízdních příležitostí.

K TÉMATU: Mexiko slaví úspěch s návratem arů arakang do volné přírody. První vypuštění ptáci už zahnízdili

Konsorcium také chce podporovat vzdělanost místních obyvatel a podpořit je v ochraně životního prostředí a zachování přírodního dědictví. Celková mexická populace arů arakang je rozdělena do dvou samostatných skupin, které žijí odděleně v džungli na jihu země a dohromady čítají okolo 300 jedinců. Ochránci se pokusí vypouštěním papoušků tyto dvě skupiny propojit, protože jejich oddělení má ničivý dopad na genofond divokých arakang v Mexiku. Stavy těchto papoušků před spuštěním záchovného programu klesly za posledních 100 let o 98 procent kvůli pytláctví a nelegálnímu obchodu s odchycenými ptáky a mláďaty vybranými z hnízd pro prodej na domácí mazlíčky. Krutou daň si vybralo i ničení jejich přirozených hnízdních biotopů.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Ben Lunsford




Předchozí článek

Odchytové žaky bez vývozního a dovozního povolení zabavíme, varuje inspekce

Dálší článek

Tony Silva: CITES I žakům nepomůže, naopak

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější