Tony Silva: CITES I žakům nepomůže, naopak

Tony SilvaZpřísnění pravidel pro chov a obchodování s papoušky žako povede k ještě intenzivnějšímu odchytu těchto ptáků ve volné přírodě, říká v rozhovoru pro příručku Žako v CITES I, již vydává server Ararauna.cz, americký chovatel a publicista Tony Silva. Většinu poptávky po žacích totiž nyní stačí pokrývat velké chovné farmy, zejména v Jihoafrické republice, a ty budou nyní svázány tolika byrokratickými pravidly, že minimálně část z nich od exportu žaků do zahraničí upustí.
Hodně chovatelů považuje přeřazení žaků do CITES I za kontroverzní rozhodnutí, které přinese víc byrokracie a problémy s čipováním dospělých ptáků. Co si o něm myslíte vy?

Nesouhlasil jsem se zařazením žaků do CITES I, protože kampaň, kterou vedl hlavně World Parrot Trust (WPT), byla lživá. WPT nikdy nepoukázal na to, že největší hrozbou pro jakýkoliv druh je ztráta přirozeného prostředí. Přitom všechny konzervativní organizace to považují za zásadní problém. Například IUCN tvrdí, že ztráta přirozeného prostředí má na jednotlivé druhy a jejich mizení z volné přírody velmi podstatný vliv. WPT také neuváděl, že většina žaků v současnosti je odchovaná v zajetí. Oxpeckerské Centrum investigativní žurnalistiky životního prostředí uvádí, že 87,5 procenta VŠECH žaků, kteří jsou na prodej, jsou odchovaní v zajetí, s tím, že 80 procent z nich pochází z chovných farem v Jižní Africe.

Ptáci chovaní v zajetí “neblaze” zasahovali do obchodu s odchytovými ptáky, teď se ale ten byznys zastaví, protože chovatelé budou muset podstoupit celý byrokratický proces. Zatímco bude probíhat registrace, kam všichni ti papoušci půjdou? Jihoafrický trh je přiliš malý na to, aby dokázal absorbovat celou tu produkci. Což znamená, že chovatelské farmy utlumí produkci a některé možná zkrachují. Když se tedy zastaví legální export, poptávku (zejména z Asie a Středního Východu) bude třeba uspokojit papoušky z volné přírody odchycenými ilegálně. Když si vezmeme nechvalně známý rekord ze střední Afriky, který se týká ochrany slonů a nosorožců, dá se očekávat rozdíl u žaků? Myslím, že ne. Přeřazení do CITES I uškodí pouze chovatelům a neochrání žaky před vyhubením z volné přírody nebo před ilegálním obchodem.

Bude mít přeřazení žaků do CITES I za následek menší zájem lidí o tento druh? Očekáváte pokles zájmu o žaky i z na vaší farmě na Floridě?

Poptávka v USA je zejména po papoušcích – mazlíčcích. Lidé chtějí krotká, ručně dokrmená mláďata. Toto přeřazení tedy populaci žaků v USA neovlivní, protože Spojené státy žaky nevyváží a naše nabídka nedokáže uspokojit poptávku. Možná, kdyby žakové byli na seznamu ohrožených druhů, pak by obchodování s nimi bylo pouze s povolením státu původního výskytu, a navíc by obě strany (prodejce i kupující) museli mít speciální povolení, které není snadné získat.

Celý rozhovor čtěte v příručce Žako v CITES I, kterou můžete zakoupit v internetovém obchodu Loro-shop.cz

Žako v CITES I

1 komentář

  1. Pavol napsal:

    Som presne toho istého názoru. Táto zmena podľa mňa viac uškodi tomuto druhu vtákov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..