Městská rada zakázala Američanovi chovat ve svém domě 18 papoušků ara. Kvůli hluku

Buddy WaskeyKolik papoušků ara je možné chovat v jednom domě? Podle městské rady v Colonial Heigins v americké Virginii rozhodně méně než osmnáct. Radní tohoto malého městečka, v němž žije 17 tisíc obyvatel, řešili vleklý spor několika sousedů s chovatelem Buddym Waskeym. Ten se specializuje na chov arů a provozuje s nimi i volné létání. V jeho „letce“ jsou ary ararauny, ale také kříženci araraun s ary arakangami a další velcí arové – včetně vzácných arů hyacintovýcharů kaninda. Jejich křik iritoval některé občany natolik, že podali stížnost k městské radě. Ta po dvouhodinovém ostře sledovaném jednání vynesla jasný verdikt: tolik arů najednou v zástavbě rodinných domů chovat nelze. Ze zákona je totiž možné v jedné domácnosti držet jen čtyři zvířata.
Radní se báli precedentu

„Nechtěli jsme otevřít Pandořinu skříňku,“ zdůvodňovali radní, proč rozhodli v neprospěch majitele papoušků. Osm z devíti radních hlasovalo proti Waskeymu. Chovatel tak nezískal speciální povolení pro chov tolika hlučných ptáků na svém pozemku. První stížnosti na hluk se objevily již letos v květnu a poté městská rada zjistila, že na tak velký počet papoušků potřebuje chovatel speciální dobrozdání od radnice. Buddy Waskey o ně zažádal a prezentoval radním protihluková opatření, například vysázení stromů okolo voliér. Argumentoval také peticí na jeho podporu, kterou podepsalo 800 lidí, a rovněž dopisy od místních studentů, za nimiž chodil do škol na prezentace papoušků.

K TÉMATU: Německý soud zakázal ženě chovat devět kakaduů. Kvůli hluku povolil maximálně dva

Waskey se několik posledních let věnoval osvětové činnosti na školách, kde přednášel studentům o zachování ohrožených druhů. Mnoho lidí lákaly jeho ukázky volného létání papoušků. Chovatel radním doložil měření hluku, které prokazovalo, že se mu po obdržení prvních stížnosti podařilo křik papoušků v okolí svého domu eliminovat. Samotná rada na základě vlastního šetření konstatovala, že třináct sousedů z okolí Waskeyho pozemku nemělo žádný problém s křikem papoušků, zatímco čtyři ano. Při jednání o Waskeyho žádosti na radnici v Colonial Heights chovatele přišla podpořit početná skupina fanoušků.

Ara na radnici prokázal medvědí službu

Waskey se nakonec nerozpakoval přinést radním i přenosku s jedním arou. Tím si však spíše uškodil, protože papoušek, který čekal na chodbě před jednací místností, začal hlasitě křičet. Někteří radní poté Waskeyho obvinili ze špatného zacházení s papoušky. „Křičel proto, že byl zavřený v kleci v neznámém prostředí,“ hájil se majitel papoušků. Z jednání radních vyplynulo, že Buddy Waskey chová kromě osmnácti arů ještě další čtyři druhy ptáků. „Dvaadvacet ptáků je prostě příliš mnoho na to, abychom mohli udělit výjimku. Bez ohledu na to, kolik úsilí pan Waskey věnoval snížení hluku,“ konstatovali radní.

ČTĚTE TAKÉ: Britovi hrozí žaloba za to, že si jeho žako denně píská písničku Old MacDonald had a farm

Z jednání nevyplynulo, jaké kroky a do kdy musí chovatel podniknout, aby na svém pozemku neměl tolik papoušků ara. Sám Waskey před začátkem jednání uvedl, že je velmi znepokojen a neví, co bude dělat, pokud mu městská rada povolení nevydá. Citoval také ze zákonů, které omezují přemisťování a prodej volně žijících živočichů, včetně papoušků. K obdobnému případu došlo začátkem letošního roku v německém městečku Geldern am Niederrhein v Porýní, kde si lidé stěžovali na chovatelku, jež žila v bytě s devíti velkými kakaduy. Kauza se dostala až před Nejvyšší správní soud v Münsteru, který chovatelce uložil, že v bytě může chovat maximálně dva kakadu.

Úvodní foto: © Amanda Hoffman
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..