Kdy a kde pijí papoušci noční? Vědci uvažují o zřízení bezpečných napajedel

Papoušek noční v příroděUVNITŘ VIDEO – Usnadnit přístup vzácným papouškům nočním k vodě a ochránit je před zdivočelými kočkami chtějí ochránci přírody z týmu na zachování tohoto ptačího druhu. Nepůvodní predátoři jako kočky, lasice nebo krysy, kteří jsou podobně jako papoušci noční aktivní především v noci, vyhledávají zdroje vody, kam se shlukují ptáci, aby se mohli napít. Z úkrytu pak opeřence překvapí a snadno chytí. Tomu by chtěli ochránci učinit přítrž, ale předtím musí zjistit, jak často a kam se papoušci noční létají napít. Vzhledem k tajemnému životu těchto ptáků to nebude lehký úkol, konstatuje vědecký web Phys.org.
Existují jen dvě známé populace papoušků nočních v australském Queenslandu: jedna je v rezervaci Pullen Pullen a druhá v Diamantině národním parku. Obě lokality jsou pouštní krajinou s porostem ostřicovitých strav Spinifex a sukulentů. Po většinu roku je zde velmi sucho a horko. Papoušci noční se těmto podmínkám přizpůsobili. Přes den jsou skryti v hustém porostu trav a nikdy z nich nevylézají. V noci jsou aktivní a nalétají až 40 kilometrů při cestě za vodou a potravou. Tento údaj není smyšlený, vědci jej ověřili díky malé GPS, kterou upevnili na tělo papouška nočního a mohli sledovat jeho pohyb.

Pomohla analýza pitného režimu andulek

Rezervace Pullen Pullen, kterou queenslandská vláda zřídila speciálně kvůli papouškům nočním, je domovem asi 50 až 100 těchto ptáků. Chráněné území o rozloze 56 tisíc hektarů nyní bude místem, kde se ochránci pokusí zjistit pitný režim papoušků nočních. „Dosud jsme se snažili snížit nejviditelnější hrozby pro papoušky noční – zejména vliv predátorů a požárů,“ říká Rob Murphy, výkonný ředitel ochranářské organizace North Bush Heritage. „Ale abychom pomohli zachovat tento druh i do budoucna, potřebujeme vědět, kdy a jak často tito ptáci pijí,“ dodává. Na nezvyklém výzkumu ochránci spolupracují s vědci z melbournské univerzity.

K TÉMATU: Papoušek noční nevyhynul, australskému ornitologovi se ho podařilo vyfotit

„Vyvinuli jsme počítačový model, který analyzuje tok tepla mezi ptáky a jejich stanovišti, a kolik vody budou muset spotřebovat, aby si zachovali správnou termoregulaci,“ vysvětluje Dr. Michael Kearney. „Protože je však velmi málo informací o fyzikálních vlastnostech papoušků nočních a nechtěli jsme je rušit tím, že je budeme odchytávat kvůli měření, použili jsme v tomto případě údaje o dalším velmi dobře známém druhu papouška, který žije v pouštních oblastech Austrálie, a tím je andulka. V podstatě je tedy program modelován na potřeby andulek,“ uvedl Dr. Kearney. Takto získaná data vědci porovnali s informacemi, které získali měřením muzejních exemplářů papoušků nočních, termosnímky skutečných ptáků a teplotními údaji z lokalit, kde se vyskytují.

Řešení? Cílená ochrana napajedel

„Zjistili jsme, že pokud papoušci noční jedí pouze suchá semena, musí se během léta napít skoro každou noc,“ popisuje vědec. Pokud jejich potravu doplňuje i šťavnatá vegetace, potřeba vody se snižuje, ale v opravdu horkých obdobích potřebují přístup k vodnímu zdroji, aby se vyhnuli nebezpečí dehydratace. „Podle našich zjištění musí být vodní zdroje, například zemědělská napajedla a přírodní zdroje vody, kam zalétají papoušci noční, pečlivě střeženy. Za horkých dní, a zvláště pokud není dostatek potravy, se budou papoušci noční spoléhat na tato místa a mohou se stát velmi častým terčem útoku predátorů,“ upozorňuje Dr. Kearney.

ČTĚTE TAKÉ: Papoušků nočních je více, než se předpokládalo. Novou populaci objevili v národním parku v Queenslandu

„Omezování dopadu zdivočelých koček na papoušky noční a další volně žijící živočichy je velmi náročné. Ochránci přírody a správci rezervací potřebují naši pomoc, aby mohli zlepšit účinnost již používaných technik,“ konstatuje ekolog Dr. Stephen Murphy, který získal grant od organizace Fortescue Metals na výzkum papoušků nočních. „V tomto případě výzkum prokázal, že dopady vlivu zdivočelých koček na populaci papoušků nočních by mohly být sníženy díky cílené kontrole konkrétních míst v konkrétních časech. Postřehy, jako je tento, nám dávají šanci v boji za záchranu papoušků nočních před vyhynutím,“ dodal Dr. Murphy.

Úvodní foto: Dr. Steve Murphy
Předchozí článek

Městská rada zakázala Američanovi chovat ve svém domě 18 papoušků ara. Kvůli hluku

Dálší článek

Řád ptačích burz bude platit i na Kladně: vyžaduje čisté přepravky a klece náležité velikosti

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější