Asi nejzáhadnější papoušek světa, které lze jen velmi těžko vystopovat a spatřit. Proto byl několikrát prohlášen za vyhynulého, a donedávna si to o něm myslela i většina ornitologů. Tuto domněnku posiloval fakt, že papoušek noční je nelétavý druh ptáka, který snadno podlehne predátorům jako jsou zdivočelé kočky nebo krysy. Samec je zbarvený celkově žlutozeleně s tmavě hnědými, černými a žlutými skvrnami. Temeno a týl má zelené, černě čárkované, lícní skvrny a krajina ušní jsou žlutozelené, na hrdle více nažloutlé. Záda, křídla a kostřec má žlutozelené, tmavě hnědě čárkované se světlejším lemováním. Na horních prsou je černě tečkovaný s příčnými žlutými pruhy, směrem k břichu příčně proužkovaný. Zobák má rohový, oko černé a běhák šedý.
Samice je zbarvena jako samec, pouze příčný žlutobílý pásek na spodní straně křídel má výraznější. Papoušek noční dorůstá délky 23 cm a hmotnosti do 100 g. Ve volné přírodě se vyskytuje na několika málo místech vnitrozemí Austrálie, která jsou přísně utajena. Od roku 1990 až do roku 2005 nebyl nikde zaznamenán, poté se objevilo několik nepřímých pozorování a byli nalezeni uhynulí ptáci. Až v roce 2013 se ornitologovi Johnu Youngovi podařilo vyfotografovat živého papouška nočního a v roce 2015 jednoho jedince dokonce chytil do pasti a pořídil s ním video. Vědci později na základě zkoumání DNA peří tohoto ptáka potvrdili, že jde skutečně o papouška nočního. Vzhledem k častějším údajům o pozorování za posledních deset let byl přeřazen v Červené knize ohrožených živočichů z kategorie kriticky ohrožený do kategorie ohrožený. Jeho celková populace se odhaduje na 50 až 250 jedinců.
Chov v zajetí
Papoušek noční se do zajetí dostal jen velmi vzácně. V roce 1867 jej získala londýnská zoologická zahrada. Pták byl odchycen v okolí Gawler Ranges v Jižní Austrálii. V zoo však přežil jen několik měsíců. Dalšího jedince získala londýnská zoo později od botanické zahrady v Melbourne. Tento papoušek pocházel z chovné stanice ovcí západně od Spencerova zálivu v Austrálii. Informace o tom, že byl koncem 19. století chován také v Německu, se nepotvrdila.
V současné době jej v zajetí nikdo nechová, ani v Austrálii. Zoologická zahrada v západoaustralském Perthu vlastní pětici příbuzných papoušků zemních západních. Nelze vyloučit, že se v blízké době některé z australských zoo pokusí o odchyt několika ptáků a vytvoření záložní populace v zajetí, protože papoušek noční může být silně ohrožen požáry a ničením původního biotopu.
Dostupnost a cena
Prakticky nedostupný druh.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.