Vědci poprvé v historii odchytili papouška nočního, který byl považován za vyhynulého

Papoušek nočníUVNITŘ VIDEO – Dva roky poté, co se australskému ornitologovi Johnu Youngovi podařilo po desítkách let poprvé spatřit a vyfotografovat papouška nočního (Pezoporus occidentalis), který byl od osmdesátých let minulého století považován na vyhynulého, se dalším dvěma vědcům poštěstilo tohoto ptáka dokonce odchytit. Je to vůbec poprvé v historii, co se nenápadný a skrytě žijící papoušek noční dostal do rukou člověka. Dvěma australským vědcům, Stevemu Murphymu a jeho přítelkyni Rachel Barrové trvalo 18 měsíců, než ptáka nalákali do předem připravených sítí. O vzácném „úlovku“ informoval deník The Australian, který má k dispozici exkluzivní fotokumentaci a video z celé akce.

Lokalita zůstává v přísném utajení

Vědci použili důmyslné fotopasti a skryté kamery, papoušky noční lákali na nahrávky jejich hlasu. Lokalitu, kde se ptáka podařilo odchytit, odmítají zveřejnit z obav před velkým zájmem odborné veřejnosti. Jisté je, že se nachází v australském Queenslandu, kde jej objevil i John Young. Tomu trvalo dlouhých deset let, než papouška nočního vyfotografoval, předtím zaznamenal jen jeho hlas. Další půlrok po jeho objevu trvalo, než vědci na základě peří, které jim Young předal, mohli porovnáním s DNA peří vycpaných exemplářů a kožek v australských muzeích potvrdit, že jde skutečně o papouška nočního. Po zveřejnění Youngových fotografií totiž někteří biologové tvrdili, že jde o podvrh a fotomontáž.

K TÉMATU: Papoušek noční nevyhynul, australskému ornitologovi se ho podařilo vyfotit

Papoušek noční obývá vyprahlé kamenité pláně s hutými porosty travin rodu Spinifex. Lokality, kde je objevil John Young a nyní i Steve Murphy a Rachel Barrová, využívají místní farmáři jako pastviny pro dobytek. Young k lokalitě zveřejnil jen tolik, že se nachází daleko na západ od Longreach ve středním Queenslandu. Než ptáka objevil, prohledal 325 tisíc kilometrů čtverečních pouště. „Přesná poloha byla držena v tajnosti kvůli ochraně papoušků před pytláky – pták je tak vzácný, že by na černém trhu mohl stát stovky tisíc dolarů,“ vysvětlil list The Australian. Společnost Andrew Forrest Fortescue Metals Group, která získala grant od ministerstva životního prostředí na výzkum ekologie papouška nočního a možnosti, jak ochránit a posílit jeho populaci, následně pověřila Steva Murphyho dalším průzkumem biotopu.

Papoušek nosil na zádech mikrokameru

K úspěšnému odchytu papouška nočního došlo na Bílou sobotu (4. dubna), se zveřejněním vědci ale nějakou dobu počkali, aby ochránili zbytkovou populaci vzácných ptáků. Papoušek se chytil do nastražené sítě a vyvíjel velký nápor na to, aby mohl uniknout. Vědci jej proto neprodleně vyprostili a přemístili do plátěného sáčku. Poté papouškovi odebrali vzorky peří a umístili mu na záda mikrokameru. Ani nebylo příliš času oslavit fakt, že jsou prvními lidmi na světě, kteří drží papouška nočního v ruce. „Když jsme ho už měli, musím upřímně říci, že jsme cítili velkou zodpovědnost, protože jsme byli prvními lidmi, kteří se ho mohli dotknout,“ popsal Dr. Murphy. Analýza vzorku DNA z peří následně potvrdila, že šlo skutečně o papouška nočního.

ČTĚTE TAKÉ: Analýza DNA z peří potvrdila objev „vyhynulého“ papouška nočního

Vědecký pár pojmenoval papouška „Pedro“, a ačkoli se jej po odchycení a následném vypuštění už nepodařilo spatřit a mikrokameru později ztratil, i přes to natočil mnoho hodin záběrů přirozeného chování svého druhu, o kterém dosud nebylo nic známo. Například vůbec poprvé se vědci dozvěděli, z čeho se skládá jídelníček papoušků nočních. Dr. Murphy doufá, že jde jen o začátek a že se postupně podaří odchytit a vybavit mikrokamerami další ptáky z celkové odhadované populace 50 až 250 jedinců. Velké naděje vkládá do nové technologie pro sledování ptáků přes Bluetooth. Nevládní organizace Bush Heritage mezitím vyjednává s farmářem, kterému patří pozemek, na kterém se papoušci noční vyskytují, o částečném odkupu a zajištění lokality před davy zvědavců.

Oblast je naprosto odlehlá

Farmář koupil pozemek jen necelé dva týdny před objevem populace papoušků nočních. Zprávu o objevu vzácných ptáků přijal s radostí, nechtěl ale slyšet nic o tom, že by jeho pozemek přešel na vládu, protože ta prý „všechno zmrví“. Uvítal tedy iniciativu organizace Bush Heritage na převzetí části úrodné půdy za velmi „velkorysou“ nabídku. „Jsem nadšený… Pokud můžu nadále pást na těchto místech krávy a nedělat nic jiného, bude to fungovat,“ prohlásil farmář. „Když to bude stačit k tomu, aby tady papoušek noční byl i za sto let, jsem tomu rád,“ dodal. Farma se podle deníku The Australian nachází několik hodin cesty od nejbližší sousední nemovitosti a pozemky má natolik rozlehlé, že najít papoušky noční bez patřičných zkušeností je prakticky nemožné. Podle Dr. Murphyho by ale ani tato potíž nezastavila obsesivní pozorovatele vzácných druhů ptáků a pašeráky, proto místo zůstává v pečlivém utajení.

NAPSALI JSME: Viděl jsem papouška nočního, tvrdí ornitolog. Vědci ho považovali za vyhynulého

Vedle lidí papoušky noční nejvíce ohrožují zdivočelé kočky. Na pozemku zmíněného farmáře sice dosud nebyla objevena žádná mrtvá těla těchto ptáků, The Australian ale v letos v únoru informoval o objevu velkého chomáče peří papouška nočního, takže se vědci obávají, že pták podlehl útoku kočky. Na místo byli ihned vypraveni lovci, kteří až do období dešťů budou vyhledávat a střílet všechny zdivočelé kočky široko daleko. „Jde o opravdový „svatý grál“ pro ornitology – ne proto, že by papoušci noční byli nejvzácnější, ale proto je téměř nemožné je vystopovat,“ konstatuje Jim Radford, manažer výzkumu organizace Bush Heritage. Další výzkum papoušků nočních by podle něj mohl přispět nejenom k osvětlení biologie tohoto ptáka, ale i odpovědět na otázku, co vedlo k zániku tisíců původních druhů v regionech s malým nebo žádným lidský zásahem.

Úvodní foto: Rachel Barr

Předchozí článek

Ani úmorná vedra nezastavila tradiční výstavu exotického ptactva v Botanické zahradě na pražském Albertově

Dálší článek

V Česku začne vysílat první televize pro chovatele domácích mazlíčků. Zdarma přes anténu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější