Řád ptačích burz bude platit i na Kladně: vyžaduje čisté přepravky a klece náležité velikosti

Po pražském Terrabazaru se k Řádu ptačích burz Asociace chovatelů exotického ptactva (ACHEP) přidává i první čistě ptačí burza. Od Nového roku budou nová pravidla pro prodejce exotických ptáků platit na Kladně. Poprvé se tak stane 5. února. Lednový termín kladenské burzy, který vycházel na Nový rok 1. ledna, byl totiž organizátory zrušen. „Návštěvníci jsou povinni dodržovat Řád ptačích burz a trhů,“ píší pořadatelé na webu ptačí burzy Kladno. „Prodávající, který nedodržuje Řád ptačích burz a trhů, bude pořadatelem vyzván k nápravě, případně může být vykázán z prostor burzy,“ upozorňují.
Na co všechno se musí prodejci na kladenské burze připravit? Především by měli počítat s tím, že organizátoři budou kontrolovat čistotu a velikost prodejních přepravek a klecí. Na Kladno se už nedostanou ti chovatelé, kteří vozí papoušky a další exoty v přenoskách s letitými nánosy zaschlého trusu. „Běžné znečištění trusem po dobu přepravy není důvodem k nevpuštění na burzu,“ uklidňují pořadatelé. Co naopak může vést k nevpuštění prodejce na burze, je nesprávná velikost přepravky nebo prodejní klece. Dvě andulky, agapornisové, neofémy nebo čtyři drobní exoti do velikosti holoubka diamantového budou moci být nabízeni z přepravky nebo klece o minimálních rozměrech 34 x 16 x 29 cm.

Součástí Řádu ptačích burz v České republice jsou i minimální rozměry klecí nebo přepravek pro prodej konkrétních druhů exotických ptáků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Prodejní klec musí být o 10 procent větší než pták

Dva papoušci velikosti rosely, papouška zpěvavého, senegalského, pyrury, či exotického špačka, středního druhu holoubka nebo kardinála mají být v prodejní kleci o minimálních rozměrech 45 x 22 x 38 cm. Krátkoocasí papoušci do velikosti papouška kapského, žako liberijský a malé druhy amazoňanů mají stanoven minimální rozměr prodejní klece či přenosky na 49 x 22 x 44 cm. Do stejné velikosti klece mohou prodejci umístit maximálně dva dlouhoocasé papoušky do velikosti alexandra malého, papouška červenokřídlého, kouřového, rosely penant a ostatní papoušky do délky 40 cm (včetně ocasu).

K TÉMATU: Řád ptačích burz je na světě, Asociace chovatelů exotického ptactva ho představila na setkání v Kozovazech

Na větší papoušky, například amazoňany, žaky velké, papoušky královské, menší druhy hrabavých ptáků, vrubozobých, sovy, dravce, menší druhy zoborožců, arassariů a dalších exotů do délky těla 50 cm řád vyžaduje klece o minimální velikosti 60 x 28 x 59 cm. Prodejce do nich může umístit maximálně dva jedince a klec musí mít patřičně velká dvířka. „Ptáci větší než 50 cm musí mít k dispozici klec nejméně o 10 procent větší, než je jejich celková velikost – umístění po 1 ks. Platí včetně velkých zástupců méně obvyklých druhů – sov, dravců, vrubozobých, hrabavých (zde nutno mít měkký strop), zoborožců, tukanů a dalších,“ dodává Řád ptačích burz a trhů.

Petr Zeman z výkonného výboru ACHEP prezentuje Řád ptačích burz na V.I.P. setkání chovatelů v Kozovazech (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Zákaz prodeje neodstavených mláďat

Všechny prodejní klece musí mít dvě bidla (s výjimkou klecí pro zemní ptáky). Prodejci navíc musí uvádět na prodejní kleci a přepravce vždy název prodávaného druhu ptáka, jeho pohlaví, cenu za kus nebo pár a svoje jméno. Pokud druh podléhá povinné registraci CITES, musí být tato skutečnost viditelně oznámena. Od únorového termínu kladenské burzy se to tedy bude týkat i obou druhů papoušků žako – žaka velkého a žaka liberijského. Nová pravidla zcela zakazují prodávat nesamostatná mláďata před odstavem od rodičů, zejména pak u papoušků. „Pořadatel je oprávněn vyloučit z burzy či trhu ptáky, kteří jeví klinické příznaky onemocnění,“ upozorňuje dále Řád ptačích burz.

ČTĚTE TAKÉ: Známá burza v holandském Zwolle zakázala prodej ptáků z přepravek. Vyžaduje klece

Prodávaní ptáci musí mít po celou dobu konání burzy k dispozici dostatek krmení a vodu k pití. Jako výstelka klece nebo přenosky nesmí být z hygienických důvodů používáno krmivo. Výstelka však není povinná. Voda a krmení musí být v kleci umístěné tak, aby nedocházelo k jejich znečištění trusem. Normy na velikost klecí a přepravek se mají týkat nejen drobných prodejců, ale také výkupčích exotického ptactva. Pořadatelé kladenské burzy budou kontrolovat, zda výkupčí má platné povolení k této činnosti a zda respektuje předepsaný počet ptáků v transportních bednách předepsaných velikostí dle platné české a evropské legislativy.

Ministerstvo zemědělství si do pravidel prosadilo zákaz prodeje neodstavených mláďat papoušků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Konec přenosek s exoty na zemi

Na nové povinnosti si budou muset zvyknout i sami pořadatelé kladenské ptačí burzy. Například budou muset prodejcům zajistit stoly, regály nebo stojany na klece a přepravky tak, aby byly umístěny nejméně ve výši běžného jídelního stolu. Prodej z přepravek a klecí umístěných na zemi nebude povolen. Prostor pro prodej exotů musí mít dostatečné odvětrávání a teplota v prodejní místnosti nesmí přesáhnout 28 stupňů. Ptáci mají být chráněni před přímým sluncem, deštěm, větrem a průvanem, a to především ve venkovních prostorách. V místech, kde dochází k prodeji ptáků, bude platit přísný zákaz kouření.

NAPSALI JSME: Zaveďme standardy pro velikost klecí na ptačích burzách, navrhuje Asociace chovatelů exotického ptactva

Pořadatelé burzy musí mít k dispozici prostředky pro poskytnutí první pomoci (desinfekční prostředek a pomůcky pro fixaci zlomenin u ptáků – dlaha, obinadlo) při drobných zraněních ptáků a kontakt na veterináře s praxí v ptačí oblasti pro závažnější případy. „Rovněž jsou povinni mít připraveny prostředky pro šetrný odchyt ptáků uniklých z klecí a přepravek. Prostředky pro odchyt lze nahradit přechytávací voliérou,“ stojí v Řádu ptačích burz, jehož první návrh ACHEP prezentoval již loni na pravidelném V.I.P. setkání chovatelů papoušků ve středočeských Kozovazech. Jako první se začal těmito pravidly řídit letos na podzim pražský Terrabazar, který však navštěvují především chovatelé a prodejci terarijních zvířat.

Kladenská ptačí burza se koná každou první neděli v měsíci v Kulturním domě Kladno na náměstí Sítná 3127. Od Nového roku se oficiální začátky burzy posouvají na 7:00 hod., burza oficiálně končí v 10:00 hod.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Kdy a kde pijí papoušci noční? Vědci uvažují o zřízení bezpečných napajedel

Dálší článek

Slováci budou mít na registrace papoušků žako čas do začátku května, úřady jim dají tři měsíce

4 Comments

 • Jsem na 100 % pro, aby se burza na Kladně dostala na vyšší úroveň, aby zkrátka byla normální.
  Pokud však nechceme, by zůstalo u prostého deklarování, tak by mě zajímalo:
  a) kdo a jak bude kontrolovat prodejce u vstupu? Technicky by se to mělo odehrávat před vstupem do domu, ne nad schody.
  b) bude přítomná veterinář jako na německých burzách?
  c) bude zde zúžený vstup pro příchozí a ne celé schodiště, kterým půři příchodu probíhají prodejci s pytli na zádech?
  d) Nebude snad přenosky kontrolovat ta skupina, co dnes prodává vstupenky. Pokud ano, je to pro srandu?
  e) budou procházet kontroly na burze i během dopoledne, aby prodejci nevyndavali nestandardní přenosky z tašek?
  f) bude povoleno kouření u občerstvení, nebo to bude jako dosud putyka iV. cenové kategorie?
  g) budou mít prodejci chovatelských potřeb na stolech uvedeno jméno, adresu a IČO, budou mít registrační pokladny?
  h) zajistí se konečně kulturní (=normální) osvětlení sálu, aby byli ptáci vidět?
  i bude povinností prodejce výstavní klece s ptáky popsat?
  j) bude možné si předplatit místa na stolech?
  k) bude skutečně dodržen čas, kdy se burza bude otvírat? Nebou tak prodejci vpouštěni dříve?

  Prosím, tyto otázky by si měli organizátoři kladenské burzy zodpovědět a vyřešit dříve, než první burzu spustí. A dát veřejnosti přesně vědět, jak to bude probíhat a na co se mají přípravit. Předem děkuji.

 • Opravdu bude burza na Kladně ve středu 8.února?

  • Samozřejmě ne, 4. února. Díky za upozornění.

 • Takže je přesunutá na sobotu?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější